12 march 2007

 

 

                                               

با نزدیک شدن به زمان پایان دوره ریاست جمهوری، بوش در اندیشه تعمیر حصارهای حیاط خلوت خود است.
روزنامه تلگراف در شماره امروز به تحلیل سیاست خارجی آمریکا در قبال کشورهای آمریکای لاتین پرداخت و نوشت : هدف اصلی از سفر بوش به این کشورها ترمیم سیاست خارجی آمریکا در قبال آنهاست وگویی رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در روزهای پایانی دوره ریاست جمهوری اش روابط خود با کشورهای حاضر در آمریکای جنوبی را ارتقا دهد.
 به نوشته این روزنامه، بوش زمانی که برای اولین بار به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد اعلام کرد: قاره آمریکا به عنوان مهمترین محور سیاست های خارجی وی مطرح خواهد بود، اما وقوع حوادث 11 سپتامبر سبب شد تا سیاست خارجی کاخ سفید به گونه ای دیگر رقم بخورد.
بر اساس نظرسنجی های جدیدی که در دو کشور برزیل و مکزیک- دو کشور از جمع چند کشوری که بوش به آنها سفر خواهد کرد- انجام شده 80 درصد از مردم این کشورها با سیاست خارجی آمریکا مخالف بوده و درباره موضوع عراق 85 درصد از مردم این دو کشور اعتقاد دارند که آمریکا در اداره عراق دچار اشتباه شده است.
 بر همین اساس محبوبیت هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، به طرز محسوسی در کشورهای آمریکای لاتین افزایش یافته که دلیل عمده آن را می توان صادرات نفت ارزان قیمت از جانب ونزوئلا به سایر کشورهای آمریکای جنوبی معرفی کرد. تلگراف در ادامه می نویسد: بوش در این سفر چند روزه هر چند نمی تواند محبوبیت چاوز را در کشورهای آمریکای لاتین کاهش دهد، اما می تواند سبب بهبود دیدگاه موجود درباره کاخ سفید شود.  در این سفر بوش علاوه بر مکزیک و برزیل قرار است به کشورهای اوروگوئه، کلمبیا و گواتمالا سفر کند.  به گفته برخی کارشناسان، انتخاب این کشورها برای سفر با هدف محدود کردن تلاش های ونزوئلا در آمریکایی جنوبی صورت گرفته است.  در همین رابطه، قرار است بوش در جریان سفر به برزیل، راههای توسعه روابط با این کشور به ویژه در زمینه اقتصادی را بررسی کند و از سوی دیگر خبر می رسد که در جریان دیدار رئیس جمهور آمریکا از برزیل، دو کشور قرارداد ساخت نیروگاه تولید اتانول را امضا خواهند کرد.  بر اساس این گزارش، بوش در سفر به اورگوئه نیز قرار دادهای جدید اقتصادی با سران این کشور امضا د کرد.  به گفته کارشناسان، سفر بوش به اوروگوئه حاوی پیام هایی برای آرژانتین خواهد بود که اخیرا قراردادهایی را با شرکت های اروپایی منعقد کرده است.  لازم به ذکر است روابط واشنگتن- بوینوس آیرس از ماه گذشته و در پی افزایش روابط نستور کریچنر، رئیس جمهور آرژانتین، با هوگو چاوز دچار بحران شد.

 در همین رابطه گفته می شود سفر بوش به کلمبیا، مهمترین همپیمان واشنگتن در آمریکا جنوبی سبب افزایش روابط دو جانبه و کاهش وابستگی کلمبیا به ونزوئلا می شود.  بوش در آخرین مرحله از سفر خود وارد مکزیک شد که مهمترین محور گفتگوهای بوش با مقامهای این کشور درباره قاچاق مواد مخدر از این کشور به آمریکا بود. بوش رئیس جمهوری که محبوبیت خود را در کشورش بطور چشمگیری از دست داده است.  ونزوئلا به ریاست جمهوری "هوگو چاوز"، آمریکا را دشمن شماره یک خود می داند و حتی چاوز از بوش به عنوان یک جنازه سیاسی نام برد که بزودی شاهد محو شدن وی از صحنه روزگار خواهیم بود.  پرواز بالگردهای جنگی بر فراز شهر بوگوتا پایتخت کلمبیا، حضور تک تیراندازان حرفه ای بر فراز اکثر ساختمان های پایتخت و نقاط استراتژیک، بسته شدن خیابان ها و حتی به نوعی می توان گفت یک حکومت نظامی شش ساعته در بوگوتا برقرار می شود.  از پنج کشوری که بوش به آنان سفر کرد ، سفر به کلمبیا کوتاه ترین آن به شمار می رود. این درحالی است که وجود جنگ داخلی که از سال های گذشته در این کشور علیه قاچاقچیان مواد مخدر ادامه داشته و همچنان نیز وجود دارد، وضعیتی بسیار خطرناک و حتی نگرانی بسیار زیادی از لحاظ امنیتی را برای مقامات کلمبیا جهت محافظت از جرج بوش بوجود آورده بود.
 نباید فراموش کنیم که بوش و اطرافیانش که به وضعیت موجود در کلمبیا آگاهی لازم دارند، پیشاپیش نیروهای ویژه خود را عازم این کشور کرده اند تا نقاط حساس و محل های عبور رئیس جمهوری آمریکا را با دقت هرچه تمام تر زیر نظر داشته باشند.
 این درحالی است که حتی مقامات پولیس کلمبیا این احتمال را از نظر دور نداشته اند که ممکن است به علت تدابیر بسیار بالایی که قرار است در سفر بوش به کلمبیا درنظرگرفته شود، حوادثی حتی علیه افراد غیرنظامی رخ دهد. مقامات پولیس به شهروندان هشدار داده اند که از رفت وآمدهای مشکوک و بدون هماهنگی در مناطق در نظر گرفته شده خودداری ورزند تا از هرگونه درگیری و حادثه پیش بینی نشده جلوگیری به عمل آید.  جالب توجه است که حدود هفت هزار پولیس و نیروهای ویژه نظامی کلمبیایی مسئولیت حفاظت از بوش در دیدار شش ساعته وی از کلمبیا را برعهده دارند. در عین حال، حدود 14 هزار نیروی اضافی نیز در جاده ها و مسیرهای منتهی به محل های عبور جرج بوش و کاروان همراه بکار گرفته شده اند و مدارک تمامی خودروها که از مناطق نزدیک به آن عبور خواهند کرد، کنترول می شود.  در همین حال، نیروهای پولیس وظیفه دارند تمامی خودروهای پارک شده حتی در نزدیکی محل عبور جرج بوش را به دقت بازرسی کرده و هرگونه مورد مشکوک را بلافاصله اطلاع، رسیدگی و رفع نمایند.
این درحالی است که مردم کلمبیا نیز که به سیاست های آمریکا اعتراض دارند برای برگزاری تظاهرات ضدبوش اعلام آمادگی کرده اند تا در هنگام حضور بوش خیابان های بوگوتا آکنده از مخالفان وی و آمریکا شود.
 در سفر بوش به اروگوئه نیز هزاران نفر از مردم این کشور در اعتراض به سفر رئیس جمهوری آمریکا به کشورشان با برگزاری تظاهرات، بوش را تروریست وفاشیست خواندند وخواستار خروج وی از کشورشان شدند. تظاهرکنندگان فریاد می زدند "ای بوش فاشیست و تروریست از کشور ما بیرون برو".
در پایتخت اروگوئه دو تظاهرات به صورت همزمان بنا به دعوت اتحادیه سندیکاهای این کشور و چپگرایان برگزار شد.
اولین تظاهرات به صورت مسالمت آمیز برگزارشد، اما دومین راهپیمایی با درگیری هایی همراه بود. تظاهرکنندگان بنا به دعوت هماهنگ کننده ضد امپریالیستی در خیابان های منتهی به منزل رئیس جمهوری اروگوئه تظاهرات کردند و شعار می دادند: "بوش تو فاشیستی، تو تروریستی".
پولیس اروگوئه نیز اقدام به اتخاذ تدابیر شدید امنیتی و نصب موانع برای جلوگیری از نزدیک شدن تظاهرکنندگان به هوتل رادیسون در میدان استقلال کرد. این هوتل محل اقامت جرج بوش در اروگوئه بود.
رئیس جمهوری آمریکا در اولین روز از سفر منطقه ای خود به آمریکای لاتین، وارد برزیل و با لولا داسیلوا رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفتگو کرد. بوش در حالی سفر خود به منطقه آمریکای لاتین را انجام داد که اعتراضات مردم کشورهای این منطقه به سیاست های جنگ طلبانه کاخ سفید به اوج خود رسیده است.
تظاهرات در اكوادور عليه پايگاه آمريكا
به گزارش آژانس پرنسا لاتينا، در اين تظاهرات كه در شهر مانتا اكوادور برگزار شد نمايندگان جنبش‌هاي صلح طلب، گروههاي اجتماعي و سياسي و شركت كنندگان در كنفرانس بين المللي ضد پايگاههاي خارجي حضور داشتند.
 تظاهركنندگان به شكلي يكپارچه خواستار تعطيلي پايگاه نظاميان آمريكايي در مانتا اكوادور و خروج آنان از اين كشور شدند.  در اين تظاهرات كه در مسيري به طول هفت كيلومتر از ميدان سيويكا مانتا تا نزديكي پايگاه نظاميان آمريكايي برگزار شد شركت كنندگان شعارهايي همچون مانتا آري يانكي نه و هشدار كه شمشير بوليوار در آمريكاي لاتين به حركت در آمده است حضور نظاميان آمريكايي در اكوادور را محكوم كردند.

 مدئا بنيامين سخنگوي يكي از جنبش هاي صلح طلب آمريكايي با اشاره به شركت صدها خارجي در تظاهرات ضد آمريكايي در مانتا، اين امر را نشانه همبستگي با ملت اكوادور و رد سياست هاي نظامي گرانه كاخ سفيد دانست.  بنيامين تصريح كرد، در اينجا هستيم تا مقاصد سلطه طلبانه واشنگتن در جهان و توسل به نظامي گري و زور را محكوم كنيم.  شهرهاي كيتو و مانتا اكوادور در روزهاي پنجم تا نهم مارس ميزبان كنفرانس بين المللي ضد پايگاههاي خارجي بويژه پايگاههاي آمريكايي در جهان بودند.  پايگاه نظامي مانتا بر اساس قرارداد آمريكا با دولت هاي قبلي اكوادور تا سال 2009 در اختيار واشنگتن خواهد بود و بنابر وعده رافائل كورئا رئيس جمهوري كنوني اكوادور اين قرارداد ديگر تمديد نخواهد شد.
 چاوز برای شرکت در تظاهرات ضد بوش، به آرژانتین رفت
رييس‌جمهور ونزوئلا همزمان با رهبري ‌٢٠ هزار معترض در يك تظاهرات ضد آمريكايي در آرژانتين بار ديگر به شدت از رييس‌ جمهور آمريكا انتقاد كرد. وي رييس‌جمهور آمريكا را يك "مرده‌ي سياسي" و سياست‌هايش را سياست‌هاي امپرياليستي خواند.
 به گزارش آسوشيتدپرس، همزمان با ورود جورج بوش، رييس‌جمهور آمريكا به كشور اروگوئه، هوگو چاوز، ريس‌جمهور ونزئلا در اجتماع ‌٢٠ هزار نفري در يك استاديوم فوتبال در بوئنوس آيرس آرژانتين فرياد مي‌زد: آمريكايي به خانه‌ات بازگرد!  رييس‌جمهور ونزوئلا هم‌چنين اعلام كرد كه وي براي خرابكاري در سفر بوش به آمريكاي لاتين به بوئنوس آيرس نيامده است. وي اعلام كرد كه اين سفر فقط همزمان با سفر بوش بوده است.  چاوز افزود: رييس‌جمهور آمريكا در حال حاضر يك مرده‌ي سياسي است. آن چيزي كه امروز استشمام مي‌شود بوي يك نعش سياسي است. اندك اندك اين نعش به خاك تبديل مي‌شود و از صحنه‌ي روزگار محو خواهد شد.  در همين حال همزمان با سفر بوش به اروگوئه، يك گروه از معترضان ضد ‌آمريكايي شيشه‌هاي يك رستوران آمريكايي در اروگوئه را شكستند.
يكي از اين معترضان فرياد مي‌زد: امپراطور( بوش) از صحنه‌ي روزگار محو شود!
 چاوز در بوئنوس آيرس تصريح كرد كه سفر بوش به پنج كشور آمريكايي لاتين در نشان دادن تصوير بهتري از آمريكا ناكام خواهد بود.
 رييس‌ جمهور ونزوئلا هم‌چنين قول‌هاي بوش مبني بر كمك‌هاي آمريكا به كشورهاي آمريكاي لاتين را رد كرد و اين تلاش‌ها از طرف بوش را سر در گم كردن كشورهاي آمريكاي لاتين خواند. وي اضافه كرد: معتقدم كه هدف اصلي رييس ‌جمهور آمريكا در اين سفر تلاش براي بهتر نشان دادن تصوير امپراطور (بوش) در آمريكاي لاتين است. در اين تظاهرات مردم پس از سخنراني چاوز به شدت از وي حمايت مي‌كردند. يكي از معترضان گفت: ما اينجا هستيم تا از چاوز حمايت كنيم و مخالفت خود را با امپرياليسم و بوش نشان دهيم. ما مخالف بوش و سياست‌هاي او هستيم، سياست‌هاي بوش عليه مردم جهان است. در همين حال در پاراگوئه نيز تعداد زيادي از حاميان چاوز در مقابل سفارت آمريكا در اين كشور تجمع كردند.
در همين حال يكي از تظاهركنندگان در آرژانتين گفت: بوش به دنبال سود بردن از كشورهاي آمريكاي لاتين است در حالي كه چاوز از استقلال اين قاره حمايت مي‌كند. هم‌چنين بوش در برزيل گفت كه آمريكا به هيچ وجه آمريكاي لاتين را مورد بي‌اعتنايي قرار نمي‌دهد.
 رييس‌جمهور آمريكا در كنفرانس خبري مشترك با لولا داسيلوا، رييس‌جمهور برزيل تصريح كرد كه "فكر نمي‌كنم آمريكا به خاطر كمك به بهبود وضعيت زندگي مردم آمريكاي لاتين شهرت واعتباري كسب كند." وي اضافه كرد: سفر من به آمريكاي لاتين اين موضوع را نشان مي‌دهد كه كشور ما كشوري بخشنده و دلسوز است.  بوش در ادامه خاطرنشان كرد: من به همراه خود حس نيت واشنگتن را به آمريكاي جنوبي و مركزي آورده‌ام. براي اين موضوع است كه من اينجا هستم.  رييس‌جمهور آمريكا همچنين اعلام كرد كه كمك‌هاي واشنگتن به كشورهاي قاره آمريكا از زماني كه وي در مسند قدرت قرار گرفته، دو برابرو به ‌٦/١ ميليارد دالر در سال گذشته رسيده است. دولت بوش معتقد است كه داسيلواي چپ گرا مي‌تواند به عنوان يك عامل در قاره آمريكا براي مقابله با چاوز به حساب آيد. در همين حال رييس‌جمهور آمريكا از داسيلوا دعوت كرد كه در ‌٣١ مارچ به تفرحگاه كمپ ديويد در آمريكا سفر كند.  بوش و داسيلوا هم‌چنين توافق كردند كه مذاكرات تجارت جهاني كه پيشتر متوقف شده بود را از سر بگيرند. بوش گفت: ما با يكديگر در اين زمينه همكاري خواهيم كرد. وزراي تجارت ما جلساتي با هدف پيشرفت در اين رابطه برگزار خواهند كرد. سوزان شوآب، نماينده وزارت تجارت آمريكا قرار است با مقامات برزيلي ديدار و گفت و گو كند.
برزيل بزرگترين اقتصاد را درآمريكاي لاتين دارد.
همزمان با سفر بوش به برزيل حدود ‌١٥٠ معترض در بيرون از هوتل محل اقامت رييس‌جمهور آمريكا، آدمك بوش را به آتش كشيدند. معترضان فرياد مي‌زدند: بوش به خانه‌ات بازگرد. اين در حالي است كه هم زمان با سفر رييس‌جمهور آمريكا به آمريكاي لاتين پوليس برزيل با معترضان به سفر جورج بوش در شهر سائوپائولو درگير شد.
 تعدادي زيادي از دانش‌آموزان كلمبيايي نيز مخالفت خود را نسبت به سفر بوش به آمريكاي لاتين با پرتاب سنگ و مواد منفجره به سمت مقامات كلمبيايي اعلام داشتند.  درگيري‌ها در سائوپائولو چند ساعت قبل از ورود جورج بوش، رييس‌جمهور آمريكا به برزيل در اولين توقف وي در سفرش به پنج كشور آمريكاي لاتين شكل گرفت. بيش از شش هزار دانش‌آموز، طرفدار محيط زيست و چپ گرايان برزيلي در سائوپائولو در اعتراض به سفر بوش به كشورشان تظاهرات كردند. اين در حالي است كه پوليس پس از شروع اين تظاهرات در محل تجمع اين معترضان مستقر شد به طوري كه اندكي پس از اين تظاهرات پوليس به سمت معترضان گاز اشگ‌آور پرتاب كرد و با باتوم معترضان را متوقف مي‌كردند.  رسانه‌هاي اين كشور اعلام كردند كه حداقل شش تن طي اين تظاهرات زخمي‌ شده‌اند. پس از فروكش كردن درگيري‌ها تظاهرات همچنان ادامه داشت، اما از تعداد معترضان نيز كاسته شده بود در اين تظاهرات معترضان عليه بوش و جنگ عراق شعار‌هايي سر مي‌دادند. همچنين در شهر پورتو آلگره بيش از ‌٥٠٠ تن خطاب به رييس‌جمهور آمريكا فرياد مي‌زدند: از كشور ما برو بيرون اي امپرياليست! اين در حالي است كه در اين تظاهرات آدمك بوش نيز به آتش كشيده شد.  در كلمبيا نيز ‌٢٠٠ دانش‌آموز در دانشگاه ملي بوگوتا با ‌٣٠٠ پوليس ضد شورش اين كشور درگير شدند. اين دانش آموزان در اعتراض به سفر بوش به چند كشور‌هاي آمريكاي لاتين شعار‌هاي ضد آمريكايي سر دادند و فرياد مي‌زدند: بوش از كشور ما برو بيرون! اين معترضان كلمبيايي خواستار لغو توافقنامه‌ي تجارت آزاد ميان واشنگتن شدند و آمريكا را به دخالت در امور داخلي كلمبيا با ارسال حدود ‌٧٠٠ ميليون دالر در سال به عنوان كمك نظامي‌ به اين كشور متهم كردند.  اين در حالي است كه هم زمان با سفر رييس‌جمهور آمريكا به كلمبيا تدابير امنيتي ويژه‌اي در پايتخت اين كشور برقرار شده است حدود ‌٢١ هزار مامور امنيتي در بوگوتا مستقر شده‌اند. در همين حال رييس پوليس كلمبيا اعلام كرد كه مقامات اين كشور طرح‌هاي شورشيان چپ‌گراي اين كشور براي انجام اقدامات تروريستي در اختلال وارد كردن به سفر بوش به كلمبيا را خنثي كرده‌اند.  گوردن جاندرو، سخنگوي كاخ سفيد درباره‌ي اين اعتراض‌ها گفت: رييس‌جمهور آمريكا علاقه دارد به كشور‌هايي كه در آن‌ها آزادي بيان وجود دارد، سفر كند. وي در سفر به آمريكاي لاتين برنامه‌هايي دارد كه معتقد است مردم برزيل و كشور‌هاي آمريكاي لاتين از اين برنامه‌ها سود خواهند برد. همچنين در مكزيك نيز تعداد زيادي معترض در مقابل سفارت آمريكا در مكزيك در اعتراض به سفر بوش به اين كشور تظاهرات كردند در اين تظاهرات معترضان پلاكاردي با اين مضمون " نام من جورج بوش است، قاتل مكزيكي‌ها !" توسط معترضان حمل مي‌شد. هوگو چاوز، رييس ‌جمهور ونزوئلا براي سفري دو روزه وارد آرژانتين شد. وي بعد از اين ديدار به بوليوي سفر خواهد كرد.  بوش علاوه بر برزيل، اوروگوئه و كلمبيا به گوآتمالا و مكزيك نيز سفر خواهد كرد.  در همين حال كاخ سفيد اعلام كرده است كه سفر بوش به كشور‌هاي آمريكاي لاتين سفري ضد چاوز نيست. 
 
 سخنگوی برگزارکنندگان این تظاهرات با بلندگو فریاد می زد: " ای آمریکایی ها که در فلسطین و لبنان به آدمکشی مشغول هستید؛ از کشور ما بیرون بروید."؛ " ای بوش از آمریکای لاتین برو بیرون." تظاهرکنندگان پرچمهای فلسطین، ونزوئلا، کوبا و اروگوئه را با خود حمل می کردند.  رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته پس از دیدار با لولاسیلوا رئیس جمهوری برزیل، وارد مونته ویدئو - پایتخت اروگوئه- شد و با تاباری فاسکاس همتای اروگوئه ای خود در انچورینا دیدار کرد. اروگوئه امیدوار است بتواند در زمینه صادرات گوشت، پارچه و کامپیوتر به آمریکا موفق شود. بوش در حالی سفر خود به منطقه آمریکای لاتین را آغاز کرد که اعتراضات مردم کشورهای این منطقه از جمله برزیل به سیاستهای جنگ طلبانه کاخ سفید به اوج خود رسید. بوش در برزیل با لولاسیلوا رئیس جمهوری این کشور دیدار و درباره مسائل مختلف از جمله همکاری در زمینه تولید اتانول (الکل معمولی) با وی گفتگو کرد؛ برزیل که ازبزرگترین صادرکنندگان شکر جهان است؛ در نظر دارد یک بازار جهانی اتانول (مانند اوپک ) دایر کند .
افزایش اعتراضات مردم آمریکای لاتین به سیاستهای جنگ طلبانه کاخ سفید
رئیس جمهوری آمریکا در آغاز سفر به پنج کشور آمریکای لاتین در حالی وارد برزیل شد که اعتراضات مردم منطقه آمریکای لاتین از جمله برزیل به سیاستهای جنگ طلبانه کاخ سفید به اوج خود رسیده است
.

جرج بوش و همسرش به همراه کاندولیزا رایس وزیرامورخارجه آمریکا با یک فروند هواپیمای نیروی هوایی وارد فرود گاه گارولهوس ، شهر سائوپائولو برزیل شدند .  پیش ازسفر جرج بوش به برزیل، راهپیماییهای ضد آمریکایی در چند شهر مهم این کشور برگزارشد؛ پیش از ورود وی ، حدود 6 هزار دانشجو ، طرفداران محیط زیست و جناحهای چپگرا علیه دیداررئیس جمهوری آمریکا در خیابانهای سائوپائولو دست به تظاهرات زدند و وی را آقای جنگ خواندند وپرچم آمریکا را به آتش کشیدند .  آنها آدمک بوش را که صلیب شکسته حزب نازی همراه آن بود، حمل کردند .  دراین تظاهرات نیروهای پولیس با راهپیمایان درگیر شدند و برای متفرق کردن آنان از گاز اشک آور استفاده کردند . تهيه ازمنابع خبري .

 

 

www.esalat.org