یکشنبه، ۲۲ اگست ۲۰۰۹

آراء آبی پوشان افغان چه می شود؟

ملالی افغان

 

در تمام دنیا ستم بر زن به یک سیستم تبدیل شده به خصوص در کشور های عقب مانده بالاتر از تصور. امروز در سایت بی.بی.سی مطلبی را تحت عنوان (آراء آبی پوشان افغان چه می شود؟) مطالعه کردم که به رای آبی پوشان افغان اشاره شده بود. آبی پوشان که تا امروز نتوانسته اند منحیث شهروند خود را تثبیت کنند آیا حضور شان با همه کرامت انسانی و حق مدنی در راستای انتخابات حفظ خواهد شد؟

همین "آبی پوشان" که نیم پیکر اجتماع ما را تشکیل میدهند، مادر، خواهر و خانم مردانی هستند که برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری تلاش دارند و به نقاطی غیر مصئون برای کمپاین میروند آیا در تصور شان برای آزادی زن و تأمین حقوق انسانی پلان دارند و یا صرف برای ازدیاد آراء آنها را به پای صندوق کشانیده که حتا بسیاری از آنها از نام و بیوگرافی کاندیدان آگاهی ندارند.

باور دارم که با چه امیدی از در خانه بیرون می شوند تا اقلا در مجالس یاد کنند که ما رای دادیم، خاطره های جالب از پروسهء "انتخابات" دَور اول دارم، در حومه شهر کابل وظیفهء معلمی را به دفتر "انتخابات" (I.f.s) داشتم تا به زنان بیاموزانیم که چگونه به پای صندوق رای دهی رفته رای خود را، که از لحاظ شرعی و حقوقی حق مسلم هر فرد بالغ است، به اشخاصی که بالای شان اعتماد دارند بدهند، اما با هر خانمی که مقابل می شدم به من که منحیث ناظر بودم سوال میکرد: خوارک (خواهرک) ما به کی رای بدهیم ما را به زور روان کردند که بروید رای بدهید ما از کی خیر دیدیم که از رییس جمهور خیر ببینیم، خداوند در این مُلک زن را هست نمی کرد.

این آبی پوشان شهروندان بی احساس و نا فهم نیستند، بلکه در سده های طولانی حق رای و اظهار نظر را بنام اینکه زن هستند از ایشان گرفته منحیث موجود اسیر با آنها برخورد و معامله شده است.

با تأسف که در کشورِ ما مردان نیز زیرِ ستم و اسارت قرار دارند، آزادی نظر برای رای و حق رای دادن ندارند که نتایج آن به وضاحت دیده میشود و غلامان حلقه بگوش امپریالیزم آمریکا به هر سمت می رقصند، استقلال و آزادی صرف در رشته تحریر و گفتار شفاهی وجود دارد و معامله گران سیاسی به خاطر گرفتن قدرت بی بنیاد و بی اساس دل خوش کرده اند، تا آمریکا نخواهد آرا و تصمیم ملت مطرح نیست!. در آغاز ثبت و راجستر یک تعداد محدود از کاندیدان بسیار خوشحال بودند که امریکا چراغ سبز را برای شان نشان داده و امکان دارد پیروزی نصیب شان خواهد شد، اما آمریکا دلچسپی به کاندید صادق و خدمتگذار ندارد و مردم افغانستان را منحیث بشر نمی شمارند، بلکه در تلاش مذبوهانه برای پراگنده شدن و تباهی افغانهای هستند که سالها با دادن شعار ضد امپریالستی در کوچه های شهر کابل برای روشن شدن اذهان مردم مبارزه کردند تا در جهان انسان از زیر ستم و جور صاحبان قدرت و ملاکین خون خوار بیرون شوند. امروز کشورهای غربی در رأس ایالات متحدۀ آمریکا با قدرت تمام و خنده خون مردم ما را میمکند تا نفس نکشیم و به گونۀ مرده های متحرک به دنبال شان رفته از ابرو، عزت، غرور ملی، که نیاکان برای ما کمایی کرده بودند، تیر شده در خدمت شان با پروتوکول کشتن و بربادی ملت قرار بگیریم.

پس در چنین حالت و شرایط نباید رای آبی پوشان مورد سوال باشد، بل آرای تمام ملت زیر سوال است.

    * عکس از BBC

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org