بزرگداشت از روز معلم در شهر وانکوور

یکشنبه، ۷ جون ۲۰۰۹

اعضای خانهء فرهنگی مولانا و مرکز آموزش موسیقی روز پنجم جون به اشتراک شاعران و نویسنده گان و هنرمندان و علاقمندان ادب و فرهنگ طی محفلی از روز معلم و اطفال در سالون خانهء فرهنگی (مولانا) واقع در ناحیهء برنابی شهر وانکوور تجلیل به عمل آوردند.

در این محفل محترم مجید ( قیام) رئیس خانهء فرهنگی (مولانا) و مرکز آموزش موسیقی صحبت نموده روز معلم را به همه معلمان هموطن ما تبریک گفته از خدماتِ دلسوزانه و وطنپرستانهء آنها در راه تربیه و پرورش اطفال در رشد زبان مادری و حفظ فرهنگ پُر غنای کشور ما قدر دانی نمودند.

محترم مجید ( قیام) در صحبت های خود از حادثه های المناکِ در گذشتِ مرحوم گل احمد شیفته یکی از اولین آوازخوانان رادیو کابل و نویسندۀ شهیر وطن و مرحوم ایرگش (اوچقون) نویسندۀ بلند پایهء زبانهای اوزبیکی و تورکمنی کشور یاد نموده وفات آنها را یک ضایعهء بزرگ ادبی و فرهنگی کشور دانسته برای مرحومین بهشت برین و به بازمانده گان شان صبر جمیل از بارگاه ایزد توانا آرزو نمودند.

سپس امان (معاشر) یکتن از فعالین خانهء فرهنگی مولانا در رابطه صحبت نموده گفت: "اعضای خانهء فرهنگی مولانا خوشبخت است با بر گزاری چنین محافل به منبع الهام دوستی تبدیل است چه در آن از جشن های معین ملی ما یاد آوری میشویم و یا از ادبیات و موسیقی صحبت می کنیم".

متعاقباً محترم اسحاق (ثنا) شاعر شناخته شدۀ جامعهء افغانی صحبت نموده با یاد آوری از خدمات شایستهء ادبی و فرهنگی مرحوم گل احمد (شیفته) و مرحوم ایرگش (اوچقون) بیوگرافی مختصر آنها را بیان نمودند.

 

 

    در عکسها:     رشیده (ژاله)  هنرمند سابق رادیو تلویزیون همراه با پسرش رامین           شاعر توانا سرور تاتا (احمد زی)

 

متعاقباً پروگرام شعر و ادب آغاز گردید در آن شاعران محترم اسحاق (ثنا) و نسرین (جمالزاده) هر یک با خوانش قطعه شعری از سروده های شان در رابطه گرداننده گی پروگرام را به عهده گرفتند. درین بخش در حالیکه ده ها شمع روشن شده روی سالون، که با قالین های افغانی و دوشک فرش شده است، گذاشته شد با نوای دلنواز رباب و گیتار شاعران اشعار و گرد آورده های ادبی خود را به خوانش گرفتند. درین بخش شاعران هریک محترم سرور تاتا (احمدزی)، بشیر (رحیمی)، کریم (ابراهیمی)، مبین (کوهیار)، کبیر (فرخاری) و حبیب (یوسفی) سهم گرفتند که با دلگرمی از طرف حاضرین استقبال گردیدند.

اشتراک کننده گان این بخش به زبانهای دری، پشتو و اوزبیکی سروده ها و گرد آورده های شانرا به خوانش گرفتند.

سپس در نیمه شب پروگرام بخش غزل با موسیقی آغاز گردید که در آن هنرمندان مژده (جمالزاده)، رامین (باختری)، متین (قیام)، عمر (شریف) و (مجید قیام) آهنگ های زیبا و دلنشین شانرا اجرا نمودند که با توجه خاص و کف زدن های ممتد استقبال گردیدند.

قابل یاد آوری است که مهمانان افتخاری برنامه محترمه رشیده (ژاله) هنرمند سابقه دار رادیو تلویزیون افغانستان و محترم سرور تاتا (احمدزی) شاعر توانای شهر ما که با نیت نشست یک ساعته تشریف آورده بودند اما از مهر و برکت روحانیت (مولانا) مهمانان محترم ما نا راحتی صحی و پرابلم اولاد داری خود را فراموش نمودند و تا ساعت ۳ بجهء شب محفل ما را زینت بخشیدند.

 

امان معاشر خبرنگار آزاد

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org