سه شنبه، ۱۵ سپتمبر ۲۰۰۹

 

امان معاشر

کمیتهء فرهنگی جوانان در شهر وانکوور کانادا تاسیس شد

 

روز یازدهم سپتامبر به اشتراک عده ای کثیری از جوانان مقیم برتش کلمبیا کمیتهء فرهنگی طی محفل شانداری در سالون خانهء فرهنگی (مولانا) تأسیس گردید.

درین محفل محترم مجید (قیام) رییس خانهء فرهنگی (مولانا) ضمن صحبت تشکیل کمیتهء فرهنگی جوانان را به منظور اشاعهء هنر و فرهنگ افغانی پیشنهاد نموده بسیچ جوانان را در امر آموزش و پرورش ادب، هنر و فرهنگ پارینهء ما لازم و ضروری دانست.

متعاقباً امان معاشر مدیر مسوول جریدۀ (قیام) چاپ وانکوور در رابطه صحبت نموده دو تن از جوانان شایسته، مستعد و فعال هنری و فرهنگی کشور هر یک هنرمند پُر آوازه و ستارۀ درخشان در آسمان هنر کشور ما مژده جمالزاده را به صفت رییس کمیته و محترم رحمان سدید شاعر جوان و خطاط زیبا نوییس را به صفت معاون رییس کمیتهء فرهنگی جوانان به حاضرین معرفی و پیشنهاد نمود که به اتفاق آراء مورد قبول جوانان قرار گرفتند.

در محفل، محترمه نسرین جمالزاده شاعر و دکلماتور خوش صدا گرداننده گی پروگرام را به عهده گرفت.

سپس تحلیلگر سیاسی و نویسندۀ شهیر کشور ما محترم انجینیر فضل احمد (افغان) تشکیل کمیتهء فرهنگی جوانان را که یکی از آرزو های خود میدانست این رویداد بزرگ فرهنگی را به همه هموطنان و به خصوص  به جوانان تبریک گفته خدمت جوانان تحول طلب و دور اندیش را در امر پر افتخار و روشنگری آرزو نموده قدرت و نیروی جوانان فرهنگی را ضامن حفظ فرهنگ افغانی ما دانست.

متعاقباً محترم اسحاق (ثنا) شاعر مشهور کشور ما پیام محترم پروفیسور عنایت الله شهرانی شخصیت شناخته شدۀ فرهنگی کشور ما را که به مناسبت تأسیس کمیتهء فرهنگی جوانان خانهء فرهنگی (مولانا) ارسال نموده بود به حاضرین رسانیده موفقیت های مزید جوانان را در راه تعلیم و تربیه و آموزش هنر و فرهنگ کشور ما آرزو نمود.

سپس محترم رحمان (سدید) معاون جدید کمیتهء فرهنگی جوانان ضمن ارایه و توضیحات در رابطه به اهداف کلوب فرهنگی جوانان قطعه شعر سروده اش را در رابطه دکلمه نمود.

همچنان درین محفل محترم الیاس (امید) جوان با استعداد و محصل در پوهنتون برتش کلمبیا که چگونه در عالم نا بینایی خود سعی و تلاش نموده از کابل خود را غرض تحصیل به دانشگاه بی سی رسانیده و موفقیت های مزید را نصیب گردیده است حکایت نمود که با دلچسپی مورد توجه جوانان قرار گرفت.

سپس شاعر معاصر کشور ما محترم خدایار (فیاض) در رابطه سخنرانی نموده رسالت کمیتهء فرهنگی جوانان را در تشکیل پایدار آن و فراهم آوری زمینه های فراگیری علم و فرهنگ افغانی برای سایر جوانان گام مثبت دانسته قطعه شعری از سروده هایش را که یادی از محبت های کوچه و پس کوچه های شهر ماتمزدۀ کابل عزیز مینمود به خوانش گرفت.

درین محفل شاعر سه لسانه محترم فتاح (صمیم) در رابطه صحبت نموده تاسیس کمیتهء فرهنگی جوانان را یک نیاز مبرم اجتماع افغانی دانسته با به خوانش گرفتن قطعه شعر زیبایش به زبان پشتو گفت: "من محبت های فعالین خانهء فرهنگی (مولانا) را در قلب خود دارم، افتخار می کنم که چنین دوستان وفادار به فرهنگ افغانی درین شهر دارم".

متعاقباً شاعر جوان و وطنپرست محترم حبیب (یوسفی) مسوول سایت وزین (افغان پوم) با به خوانش گرفتن سروده هایش بار دیگر مشت کوبنده ی بر دهان فرهنگ منحط به قرون وسطایی و مظالم حاکم بر جامعهء طبقاتی کوبید.

درین محفل ادیب و مولانا شناس جناب (فاضلی) صفحه ی از دیوان (مثنوی معنوی) را انتخاب نموده محتویات آنرا در تطبیق حیات جامعه روی تحلیل گرفت.

سپس مهربان انسان فرهنگی ما محترم طاهر (امیری) اشعار انتخابی و دو بیتی سروده اش را در رابطه به خوانش گرفت که مورد دلچسپی حاضرین و به خصوص جوانان هنرمند که تشنهء شعر اند قرار گرفت.

متعاقباً استاد سراج الدین سراج شاعر مستعد و نقاش ماهر کشور که از خود نقاشی های ماندگار در عمارات شهر های مختلف کانادا بجا گذاشته است سخنرانی های محفل تاسیس کمیتهء فرهنگی جوانان را بررسی نموده قطعه شعر زیبایی از سروده هایش را در رابطه دکلمه نمود.

در ختم سخنرانی ها مژده (جمالزاده) و رحمان (سدید) به روی ستیژ تشریف آورده ضمن توضیحات در رابطه به پلان های کاری شان به سوالات حاضرین جواب دادند.

یک منبع خانهء فرهنگی مولانا گفت: "در محفل تأسیس کلوب فرهنگی جوانان علاوه بر افغانهای برتش کلمبیا نماینده گان کمیتهء های فرهنگی ولایات کانادا، شهر سیاتل امریکا، نماینده گان کمیته های فرهنگ دوست ایرانی ها، هندوستانیها، و پاکستانی به مقصد تبادل تجارب و آشنایی با همدیگر نیز اشتراک  نموده بودند.

محفل با اجرای کنسرت توسط هنرمندان جوان تا ساعت چهار صبح دوام نمود.

همچنان در رابطه به تأسیس کمیتهء فرهنگی جوانان با چند تن از اشتراک کننده گان گفتگو های مختصر انجام دادیم که خدمت خوانندۀ عزیز تقدیم میدارم:

حلیمه دختر جوان، که محصل یکی از مؤسسات تعلیمی بی سی است و آرزوی تحقیقات در رابطه به آفریده های شاعران هموطن مارا دارد گفت: "من وقتیکه خبر ایجاد کمیتهء فرهنگی جوانان را شنیدم با نهایت خوشحالی همراه با مادرم درین محفل آمدیم تا در رابطه به آفریده های شاعران افغانی در شهر وانکوور تحقیقات علمی نمایم".

سید قاسم (سادات) شخصیت مشهور اجتماعی جامعهء افغانی گفت: "من همینکه خبر شدم کمیتهء فرهنگی جوانان تاسیس میشود با کمال خوشی پسرم را به مقصد معرفی با سایر جوانان هموطن ما با خود آوردم تا با فرهنگ افغانی آشنا شود".

استاد یوسف که یکی از معلمان سابقه دار کشور ما است گفت: "چهار فرزند من پس ازین اعضای فعال این کمیتهء فرهنگی خواهند بود. این کانون فرهنگی امیدی است به بقای فرهنگ پر غنای کشور ما".

فاروق جان گفت: "من در شهر سیاتل امریکا زنده گی می کنم، با خبر شدن محفل کمیتهء فرهنگی جوانان همراه پسرم ساعت دوازده بجهء شب در جریان محفل رسیدم امید به آن دارم که این کانون پر برکت فرهنگی نمونه مثال به سایر شهرهای که افغانهای مهاجر زنده گی میکنند باشد".

هنر مند جوان سلطان که در محفل با اجرای آهنگ های زیبا درخشید گفت: "می خواهم در کمیتهء فرهنگی جوانان خدمتگار همیشگی باشم. هر جوان هنرمند میتواند آموخته های خود را درین کمیته به آزمایش بگذارد".

رحمت الله (جیلان) یک جوان مهربان دیگر که مهارت کامل به تخنیک کمپیوتر دارد گفت: "رویداد مهم فرهنگی در حیات جوانان مرا خوش ساخت، من حاضر هستم در رابطه به تاسیس یک سایت با کلوب فرهنگی جوانان همکار باشم".

جوان خوش آواز جواد جان شاداب (عینی) ایجاد کمیتهء فرهنگی جوانان را بر آورده شدن آرزو های فامیلی خود دانسته وعدۀ خدمت و فعالیت درین کانون را داد".

ولید جان طبله نواز با استعداد گفت: "من آرزو دارم همه جوانان هنرمند که انفرادانه و از هم پاشیده فعالیت های هنری دارند دور هم درین کمیته جمع شده از آفریده های هنری همدیگر بهره گیرند".

شاعر خوب شهر وانکوور محترم فاروق (غیور) گفت: "ما خوشبخت هستیم که کمیتهء فرهنگی جوانان اُمید تربیهء بهتر جوانان ما می گردد. من پیشنهاد های نیز در رابطه دارم که بعداً در میان خواهم گذاشت".

انجینیر یونس عثمانی که از شهر تورنتو همراه فامیل خود به شهر وانکوور تشریف اورده گفت: "نهایت خُرسندم درین اجتماع فرهنگی حضور یافتم که فعالین آن اندیشمندانه گامهای خدمت گذاری در امر تربیهء جوانان می گذارند".

ستار صابری هنرمند هنر نقاشی که در کنفرانس بین المللی صلح چهل اثر نقاشی خود را به  نمایش گذاشته بود گفت: "ما قشر مترقی جامعه باید متحد شویم و بر ضد هر گونه تنگ نظری ها مبارزه نماییم".

خانم مژده جمالزاده رییس کمیتهء فرهنگی جوانان گفت: "نهایت خوشبخت هستم که فعالین فرهنگ پسند خانهء فرهنگی (مولانا) هر گونه شرایط را به خاطر بسیچ و همبستگی جوانان انجام میدهند، من باورمندم در آینده های نزدیک ثمره های فرهنگی کمیتهء جوانان مایهء افتخار هرافغان فرهنگ دوست و صلحخواه ما خواهد شد".

امان معاشر خبر نگار آزاد

 

عکسهای محفل تأسیس کمیتهء فرهنگی جوانان خانهء فرهنگی مولانا

 

 

 توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org