دوشنبه، ۱۰ نومبر ۲۰۰۸

دموکراسی یا آدم کشی؟

عطاش «سحر»

http://crimesofbush.com/images/karikator/412f-k.jpghttp://crimesofbush.com/images/karikator/531f-k.jpg

بلک واتر در سال ۱۹۹۸ توسط برخی از اعضای سابق نیروی دریایی امریکا تاسیس شد. این اداره در تشریح خدمات خود متعهد می شود که توانایی دارد ده ها هزار نیروی نظامی و امنیتی ورزیده را در بحرانی ترین و حساس ترین مناطق جنگی در سراسر جهان به کار گمارد.

ماجرای ۱۱ سپتامبر فرصت مناسبی بود که آینده درخشانی را برای بلک واتر ترسیم کرد. اریک پرینس در فاکس نیوز ظاهر شد، موسسۀ که سخنگوی ارتجاعی ترین جناح جنگ طلب آمریکاست. بلک واتر وارد میدان شد و به سود های نجومی دست یافت. اساس کارش اجیر کردن نیروهای جوان به عنوان سرباز، آموزش نظامی آنان و نیز شستشوی مغزی دادن. سپس یکی از افسران معروف سازمان جاسوسی امریکا «سیا» به نام جیمی اسمیت هم آماده گی خود را در پیوستن به ارتش مزدور بلک واتر و آموزش سربازان آن اعلام کرد. یکی از مهمترین و اساسی ترین عناصری که بلک واتر اعتبار و رسمیت بخشید نفر سوم سازمان جاسوسی آمریکا کرونگارد بود که مدیر اجرایی سیا بوده است. به این ترتیب بود که ارتش بلک واتر سریع شکل گرفت و در موازات ارتش و زرادخانه آمریکا قرار داده شد. باند دیک چینی و رامسفیلد که خواهان کوچک تر کردن دولت و خصوصی تر کردن همه خدمات هستند، حالا نوبت به خصوصی کردن ارتش و سپردن قدرت به کنتراتچی های نظامی بود تا به دور از بروکراسی اداری و با حمایت مطلق واشنگتن و با مصؤنیت کامل وارد عملیات شوند. ارتشی که ماموریتش فقط کشتار و ویرانگری و محافظت از منافع آمریکاست.

در عراق و افغانستان کیها آدم میکشند؟

blackwaterhttp://crimesofbush.com/cpanel/FCKEditor/userfile/Image/CIAPlane_wide.hmedium.jpg

بلک واتر که مرکزش در «کارولینای جنوبی» است یکی از بزرگترین تاسیسات اردوی خصوصی در دنیاست. اردوی آمریکا از این کمپنی برای تربیت مشاوران اردو استفاده میکند. بلک واتر در حال حاضر پنجاه هزار مشاور نظامی دارد که می توانند هر لحظه به هر نقطه دنیا سفر کنند. بلک واتر پولیس را در افعانستان و کوماندوهای نیروی دریا یی را در آذربایجان تربیت کرده است. بلک واتر در ابتدا، نیروی خود را بعنوان داوطلب در اختیار دولت آمریکا قرار داد. ولی اکنون مانند یک ارتش کوچک است که دارای نیروی نظامی و و سایل جنگی است. اخیرا نیز هواپیماهای جنگی بمب افکن ساخت برزیل را خریداری کرده است. سئوال اینست که اگر وظیفه اصلی بلک واتر در اختیار گذاشتن محافظان شخصی است، جت جنگی برای چه منظور ی است.

بوش به طور غیر قانونی مخالفین خود در سراسر دنیا را ربوده و آنها را به آمریکا و به دیگر کشورها انتقال داده و تحت شکنجه قرار می دهد، برنامه ای بنام «برنامه گرفتن و برگرداندن فوق العاده» (Extraordinary Rendition) در همین راستا طراحی و اجرا گردیده است. دخالت آشکار در امور دیگر کشورها، برپایی کودتاها، راه اندازی انقلابهای رنگی در دیگر کشورها و ربودن رهبران و مخالفان این حرکت ها در سطوح ملی، قومی و... و انتقال آنان به آمریکا و دیگر پایگاهها جهت شکنجه کردن و کشتن آنان از جمله مواردی است که دولت بوش تا کنون بدان تأسی جسته است. برپایی زندان های گوانتانامو، ابوغریب، بگرام و دیگر زندانها جهت شکنجه و اعتراف از دیگر رسوایی های دولت بوش است. علی رغم حقوق بین الملل و قوانین آمریکا مبنی بر منع قتل چهره های مردمی، د

ولت بوش همواره تلاش نموده چهره های مردمی و دیگر شهروندان بی گناه را به قتل رساند. دولت بوش بی شرمانه برنامه ریزی نموده تا افراد ربوده شده به عنوان زندانیان جنگی (اسیر) معرفی شوند، حال آنکه این افراد در مناطقی ربوده شده اند که درگیری نظامی رخ نداده یا این افراد با درگیریهای نظامی ارتباطی نداشته اند. شبکه های که مبادرت به آدم ربایی و انتقال آنان به پایگاههای آمریکایی در خاک این کشور یا دیگر کشورها می ورزد اداره اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) واردوی خصوصی بوش بلک واتراست. آنچه مسلم است اینکه این اقدامات در زیر چتر دمکراسی از نوع آمریکایی صورت می پذیردو هر روز تعداد و دامنه آن گسترده تر می شود.

کمپنی مزدوری بلک واتر در سال ۱۹۹۸ توسط برخی از اعضای سابق نیروی دریایی امریکا تاسیس شد. این شرکت در تشریح خدمات خود متعهد می شود که توانایی دارد ده ها هزار نیروی نظامی امنیتی ورزیده را در بحرانی ترین و حساس ترین مناطق جنگی در سراسر جهان به کار گمارد. این شرکت در مجموعه آموزشی خود در کارولینای شمالی از امکانات گسترده یی برای آموزش نیروهای مزدور استفاده می کند. از جمله امکانات موجود در مجتمع آموزشی بلک واتر می توان به میدان های تیر سیار وسیع برای فیر سلاح های قدرتمند و نیمه سنگین، ساختمان های شبیه سازی شده برای تمرین عملیات نجات گروگان و سنگرهای متعدد اشاره کرد. بنا به گفته برخی مقامات نظامی امریکا، مزدوران شرکت بلک واتر تا آن اندازه مجهز و مسلح هستند که تجهیزات شان را می توان با تجهیزات نیروی دریایی امریکا در پایگاه دریایی «آمفیبیوس» در نورث فالک مقایسه کرد. درگیری ها و بحران های دامنه دار در عراق و افغانستان این فرصت را برای مزدوران بلک واتر فراهم آورده است تا حضور پررنگ تری در صحنه های درگیری داشته باشند.

در ماه های اخیر مقامات عراقی به صورت مکرر در خصوص آنچه که آنها از آن به عنوان فیر غیرمسوولانه و بی دلیل نیروهای بلک واتر یاد کردند به امریکایی ها شکایت کرده بودند. البته نیروهای مزدور بلک و اتر در خلال حضور خود در عراق با تلفات جانی نیز مواجه شده اند. در سال ۲۰۰۴، چهار نیروی این شرکت توسط تندروهای سنی در فلوجه عراق دستگیر و کشته شدند. سنی ها پس از به قتل رساندن این چهار نظامی اجساد آنها را سوزاندند. عکس های اجساد این چهار نظامی در حالی که از تیر چراغ برق آویزان شده بودند، جرج بوش را بر آن داشت تا دستور حمله ناگهانی به فلوجه را صادر کند.

در یكی از فعالیت‏های اخیر عجیب و غریب و باورنكردنی بلك واتر، چتربازان آنها در روز اول دسامبر، با یك عملیات فرود آزاد، همراه با پرچم‏های شركت، نه در بغداد و یا كابل كه در استادیوم كوالكام ساندیگو و در نیمه بازی فوتبال میان دو تیم سان دیگو استیت و بی‏وای‏یو (BYU) از یك هواپیما، به زمین مسابقه فرود آمدند. از سوی دیگر، آنان سفارش ساخت یك تفنگ ۹ میلیمتری جدید ۱۸ دالری را برای بازی كودكان، با آرم بلك‏واتر به شركت "سیگ ساویر" ارائه كرده‏اند.

گویی بازار امنیتی كنونی عراق، در حال از بین رفتن است. یكی از مدیران عالی رتبه بلك واتر نیز چنین پیش‏بینی می‏نماید. چند روز پس از این مصاحبه كه در روزنامه "وال‏استریت ژورنال" انتشار یافت، آنان اطلاعیه استخدام تعدادی از متخصصان امور امنیتی را در نشریات آمریكا انتشار دادند. آنان تاكنون یك میلیارد دلار، از اقداماتشان در عراق، سود خالص به دست آورده‏اند. آنان در حفظ جان مسئولان آمریكایی حاضر در عراق كاملاً موفق بوده‏اند، اما یك راز كثیف در این میان وجود دارد. در حقیقت، آنان برای جان شهروندان عراقی، ارزش بسیار كمتری در مقایسه با جان میهمانان عالی‏رتبه آمریكایی‏ها قایل هستند. این كارنامه موفقیت‏آمیز می‏تواند سنگ بنای گسترش دامنه فعالیت‏های آنان در سراسر دنیا باشد. پرنیس قول می‏دهد كه شركت متبوعش در همه بخش‏های عملیات‏های امنیتی و نظامی و اطلاعاتی، به ایفای نقش خواهد پرداخت. امضای یك قرارداد ۵ ساله به ارزش ۱۵ میلیارد دالر با پنتاگون در بخش مبارزه با موادمخدر، عرصه جدیدی را به روی این شركت گشوده است. قراردادی كه می‏تواند آنها را به عنوان "پدرخوانده" تجارت جنگ‏افروزی نظیر شركت‏های "لاكهید مارتین"، "نورشاروپ گرومن" و "رایتیون" تبدیل نماید.

علاوه بر تجارت رو به گسترش در بخش‏های امنیتی و آموزش‏های اطلاعاتی، آنان در حال توسعه دامنه فعالیت‏هایشان هستند. در ادامه به تعدادی از پروژه‏ها و برنامه‏های در دست اجرای این شركت توجه كنید:

- یكی از شركت‏های زیرمجموعه بلك واتر كه دفتر مركزی آن در باربادوس است، در صدد استخدام نیروهای مورد نیاز خود از سراسر دنیاست. به علاوه، آنان در حال ایجاد یك گروه پاسدار صلح فراملیتی نیز می‏باشند تا در مناطق ناآرام دنیا به انجام مأموریت بپردازد.

- استخدام مأموران بازنشسته سازمان سیا نیز در دستور كار مدیران بلك واتر قرار دارد. آنان با این كار قصد دارند كه خدماتی مشابه فعالیت‏های سازمان سیا را در یك بازار آزاد به دولت‏های دیگر و یا ابرشركت‏های تجاری ارائه دهند.

- آنان با ساخت تفنگ انفرادی "گریزلی" كه ادعا می‏شود همه كاره‏ترین اسلحه دنیا می‏باشد، به یك موفقیت تجاری خیره‏كننده امید بسته‏اند. چرا كه گفته می‏شود، با انجام تغییراتی در این تفنگ، امكان استفاده قانونی از آن در همه بزرگراه‏های ایالات متحده فراهم خواهد شد.

- بخش هوایی بلك واتر چهل فروند هواپیما دارد. در این ناوگان هوایی، از هواپیماهای توربوتراپ با قابلیت فرود بر روی زمین‏های معمولی نیز استفاده می‏شود. آنان با انعقاد یك قرارداد با شركت هواپیماسازی "توكانو"ی برزیل، قصد دارند كه تعدادی از هواپیماهای شبه‏نظامی "سوپر توكانو" را كه هم اینك برای آموزش خلبانان جنگی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‏گیرد، جهت انجام عملیات‏های مقابله با شورشیان به كار گیرند.

- به دنبال انجام آزمون‏های مربوط به هواپیماهای فاقد سرنشین "پولار ۴۰۰ "شركت بلك واتر، گفته می‏شود كه آنان پس از انعقاد قرارداد با وزارت امنیت داخلی ایالات متحده، مسئولیت كنترول مرز آمریكا و مكزیك را برعهده خواهند گرفت.

در این میان، انجام شكنجه‏های شرم‏آور كاركنان بلك‏واتر علیه متهمان دستگیر شده، به ویژه فرو كردن طولانی سر آنان در زیر آب كه با اعتراضات فراوانی نیز روبه‏رو گردیده، همچنان با موضع‏ گیری جانبدارانه از سوی مدیران این شركت امنیتی روبه‏رو می‏شود. گویی آنان میان آنچه را كه قادر به انجام آن هستند و فعالیت‏هایی كه مجاز به دست زدن به آن نیستند، هیچ تمایزی قایل نیستند. در دوره حكومت بوش، این شركت‏های خصوصی از چنان آزادی عملی برخوردار گردیده‏اند كه از نظر افكار عمومی، آنان حتی از فروش كیك كلیسا نیز فروگذار نمی‏نمایند. به طور خلاصه اینكه، بلك واتر با تمام توان به سوی جلو پیش می‏رود. دولت ما، هم اینك به رادیكال‏ترین خصوصی‏سازی تاریخ ایالات متحده دست زده است و شركت‏هایی نظیر بلك واتر، بیش از پیش برای شعله‏ور كردن آتش جنگ‏هایی جدید، آماده می‏شوند. بدین ترتیب، تا زمانی كه این سیستم از بین نرود، تغییر نام و لوگوی بلك واتر، تنها بهانه‏ ای برای نقش‏آفرینی بیشتر در عرصه‏های ملی و بین‏المللی خواهد بود، حقیقتی كه مدیران این ابرشركت خصوصی نیز به خوبی آن را درك كرده‏اند.

یک خبرنگار معروف امریکایی، شرکت امنیتی و نظامی بلک واتر را خطرناکترین سازمان مخفی جهان توصیف کرد. خبرگزاری مستقل عراق از بغداد گزارش داد، جِرِمی اسکاهیل، خبرنگار برجسته امریکایی، در کتابش که از پر فروشترین کتابها در امریکا بوده فاش کرده است سازمان بلک واتر متشکل از نظامیان اردوی امریکا و جنایتکارترین افسرانی است که درکثیف ترین جنگ های این کشور درافغانستان، سومالی، بالکان، لبنان، عراق و دیگر مناطق جهان، اقدامات وحشیانه انجام می دادند.به نوشته اسکاهیل، یک میلیاردر امریکایی به نام "اریک برانس" که حامی اصلی مالی جورج بوش رئیس جمهور امریکا، بوده این افسران را در قالب بلک واتر گرد آورده است.اسکاهیل می افزاید: سازمان بلک واتر یک اردوی زیر زمینی است که درزمینه قاچاق سلاح، ترور، کودتا،‌ قاچاق مواد مخدر و پولشویی فعالیت می کند و حقوق پرسنل این شرکت را دولت عراق پرداخت می کند و قوایی ویژه ای متشکل از بیست طیاره و هلی کوپتر از جمله هلی کوپترهای رزمی و بالون های کوچک ردیابی در اختیار دارد. به نوشته این خبرنگار امریکایی، دولت امریکا با پرداخت پولهای هنگفت این سازمان را برای حمایت از دیپلماتها و افراد شرکت هایی که مدعی بازسازی عراق هستند و دلالان نفت به خدمت گرفته است. براساس این گزارش، سازمان بلک واتر بیش از ۲۳۰۰ نیروی دائم و بیش از ۲۱ هزار نیروی احتیاط دارد که هرزمانی لازم باشد فورا فراخوانده می شوند.

اسکاهیل همچنین نوشته است، بلک واتر یک گروه اطلاعاتی خصوصی نیز دارد که مسئولیت آن هم برعهده شماری از مسئولان سابق اردو و سازمانهای جاسوسی دولت امریکاست. این خبرنگار امریکایی می افزاید، سازمان بلک واتر قراردادهای دولتی به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون دالر منعقد کرده است به طوری که یکی از اعضای کنگره امریکا گفته است بلک واتر می تواند بسیاری از دولتهای جهان را سرنگون کند. نشریه فورشن نوشته است محافظان بلک واتر در عراق روزانه ۶۰۰ دالر معاش می گیرند. براساس این گزارش، عناصر این سازمان و همه پیمانکاران در عراق بر اساس قانونی که پل برمر حاکم غیر نظامی امریکا در سال ۲۰۰۴ صادر کرد از مصونیت قضایی برخوردارند. ِرِمی اسکاهیل، خبرنگار برجسته امریکایی، این کتاب را در ۱۹ فصل و ۵۱۹ صفحه نوشته است و قرار است به زودی به فیلم سینمایی تبدیل شود. روی جلد این کتاب این جمله از کتاب چاپ شده است که - شماری مزدور سرنوشت کشورها و ملتها را رقم می زنند و در اتاقهای قدرت در واشنگتن افراد با نفوذی نشسته اند که بدون آنکه محاکمه شوند مرتکب جنایت می شوند.

همچنان بوش بافرستادن آدم کشان حرفوی بنام بلک واترتحت نام دموکراسی وحقوق بشرجنایات بشری فراوان رادرعراق انجام داد. علی رغم این حقیقت که عراق به ایالات متحده حمله نکرده و هیچ تهدیدی برای آمریکا به شمار نمی رفت، در تابستان ۲۰۰۲، بوش رسماً دستور تجاوز به حاکمیت عراق را صادر کرد.

در طی مرحله قبل از شروع تا تهاجم به عراق در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳، دولت بوش به طور مستقل سعی در توجیه آن چیزی داشت که آشکارا یک جنگ تجاوزکارانه توجیه ناپذیر بود. این دولت به ارتباط بین القاعده و صدام اشاره می کرد، در حالی که هیچ مدرکی وجود نداشت و این ارتباط ناممکن بود. دولت بوش ادعا می کرد عراق دارای سلاح های کشتار جمعی است، حال آنکه هیچ مدرکی وجود نداشت و بازرسان سازمان ملل (US) به طور رسمی هفته ها اعلام کردند که عراق هیچ گونه سلاح کشتار جمعی در اختیار ندارد و حال آنکه تهاجم شروع شد. دولت بوش محموله های سلاح های غنی شده با اورانیوم را به عراق ارسال و آن سلاح ها را در جنگ بکار گرفت و حاصل آن تولد هزاران نوزاد ناقص با عوارض اورانیوم است و این در حالی است که دولت بوش ادعا کرد عراق اورانیوم (کیک زرد) در اختیار دارد و آن را از آفریقا تهیه کرده است؛ این مدارک به طرز شرم آوری جعل شده بود. با گذشت زمان این دولت اشتباهات فاحشی کرد و بیانیه های گمراه کننده ای صادر تا جنگی که خواسته آنان بود را توجیه کند.

 هیچ تعجبی نیست از آنکه بوش نتواند دلایل واقعی اش برای حمله به عراق را ارائه کند.

 منشور سازمان ملل

 ماده ۲ : کلیه اعضاء اختلافات بین المللی خود را به وسایل مسالمت آمیز به طریقی که صلح و امنیت بین المللی و عدالت به خطر نیافتد، حل خواهند کرد.

 ماده ۳۳

_ طرفین هر اختلاف که ادامه آن متحمل است حفظ صلح و امنیت بین المللی رابه خطر اندازد باید 
قبل از هر چیز از طریق مذاکره- میانجیگری- سازش – داوری- رسیدگی قضایی و توسل به موسسات یا ترتیبات منطقه ای یا سایر وسائل مسالمت آمیز بنا به انتخاب خود راه حل آن را جستجو نمایند.

نویسنده کتاب بلک واتر در یک گفتگویی جالب و خواندنی

جرمی اسکهیل سی و سه ساله روزنامه نگار امریکائی و نویسنده کتاب «بلک واتر. ظهور و رشد بزرگترین ارتش خصوصی جهان». کتابش به تازگی در آلمان منتشر شده است. او برای روزنامه :« ناسیون» کار می کند و گزارش هائی در رابطه با جنگ در عراق و یوگسلاوی نوشته و برنده جوایز متعددی شده است که یکی از آن جایزه جورج پولک برای گزارش های خارجی است.

سئوال: آقای اسکهیل چه فرقی بین ارتش خصوصی و ارتش امریکا است؟

جواب: برای افرادی که در آن استخدام هستند، پول. کسانی کهدر استخدام ارتش امریکا هستند در سال چیزی در حدود چهل هزار دالر درآمد دارند درصورتی که بلاک واتر ها سه برابر این مبلغ را حقوق می گیرند. تازه مسئله اصلی این است که چه سازمانی آنان را کنترل می کند: بلک واتر تحت کنترل دولت آمریکا نیست، بلکه شرکت های خصوصی به آنان فرمان میدهند.

سئوال: برای دولت امریکا چه استفاده ای دارد که از بلک واتر استفاده می کند؟

جواب: خیلی زیاد. دولت بوش با این ارتش که دارای بیست و پنج هزار سرباز آماده و هواپیماهای جنگی خصوصی خود است می تواند در هر گوشه ائی از جهان بدون چون و چرا آنان را برای اهداف خود در خدمت گرفته و به جنگ اعزام کند. مجروح شدن و یا کشته شدن این سربازان در هیچ آماری خودش را نشان نمی دهد. این باعث می شود که اعتراض بر علیه جنگ عراق در امریکا کمتر گردد. استفاده از سربازان بلک واتر تعداد واقعی مرگ سربازان را در عراق می پوشاند و نشان نمی دهد که تعداد واقعی کشته شدگان چند نفر است.

سئوال: بلک واتر در طول چند سال اخیر رشد سرسام آوری کرده است. چرا؟

 جواب: در یک کلمه بدلیل جنگ. با کمی توضیحات بیشتر : جنگ های تهاجمی مثل جنگ در عراق و افعانستان. دولت کلینتون بلک واتر را در سال های دهه نود با تخصیص بودجه ای در حدود صدهزار دلار ایجاد کرد. در حال حاضر بلک واتر مبلغی در حدود نیم میلیارد دالر برای شرکت در جنگ در عراق دریافت می کند. بنابراین باید اتفاقی در فاصله این سال ها افتاده باشد : حمله و ضربه یازده سپتامبر دوهزار و یک و عکس العمل دولت بوش به آن. توسعه و موفقیٌت بلک واتر مدیون جنگ و همه گیر شدن خشونت است. جنگ برای بلک واتر یعنی معامله و درآمد و هیچ وقت بهتر از الان برای آنان نبوده است.

سئوال: آیا ایالات متحده امریکا می توانست بدون ارتش خصوصی در افعانستان و عراق درگیر جنگ گردد؟

جواب: نه. خود بوش گفت که ارتش خصوصی خیلی بهتر از ارتش دولتی است و برای جنگ آمادگی بیشتری دارد. در امریکا افرادی که خود را برای سربازی معرفی کنند بسیار کم است و فقط چند کشور در دنیا حاضر شدند که در جنگ فعالانه شرکت کنند بنابراین وجود سربازان ارتش خصوصی بسیار ضروری است. بهمین جهت یا دولت امریکا باید سربازان را تحریک کند و به عراق بفرستد و یا باید قبول کند که جنگ عراق را باخته است. این تنها راه حٌل است.

سئوال: بنابراین دولت امریکا به بلک واتر احتیاج دارد. آمٌا چه اتٌفاقی خواهد افتاد زمانی که این سربازان در فاجعه ای مثل آن چه در سپتامبر گذشته در میدان نیزور در بغداد انجام دادند و تعدادبسیاری از افراد شخصی و غیر ارتشی عراقی را به قتل رساندند؟ آیا باعث بد نامی و رسوائی بزرگی برای امریکا در عراق نخواهد شد؟

 جواب : چرا خواهد شد و میتواند گردن بلک واتر را خرد کند.چنانکه وزیر دفاع آمریکا رابرت گیت گفته است که بلک واتر ها مانعی هستند در برابر مبارزه ما با جنگجویان عراقی زیرا اینان وحشی شده و کنترل خود را از دست داده و دیوانه وار بر روی مردم آتش گشوده و عراقی ها را بی دلیل می کشند. این عمل نتیجه مستقیم بر ارتش آمریکا دارد و برای قتل عام نیزور مردم عراق ارتش آمریکا را مقصٌر می دانند زیرا آنان نمی توانند ارتش رسمی امریکا را از افراد بلک واترتشخیص دهند. آن وقت عملیات انتقامی خود را بر علیه ارتش امریکا انجام می دهند.

سئوال: آیا برای رسیدگی به جنایات متهمان بلک واتر دادگاهی هم تشکیل شده است ؟

جواب: تا بحال نه. ارتش آمریکا قضیه را بررسی کرد و اعلام کرد که جنایت بزرگی اتٌفاق افتاده است. آمٌا بلک واتر تحت دستور و فرمان ارتش آمریکا نیست و بنابراین تا بحال هیچ اتفاقی نیفتاده است. دولت عراق خواستار خروج هر چه سریع تر بلک واتر از خاک عراق است ولی بر اساس حکم پل برمر فرستاده مخصوص دولت امریکا تضمین می کند تمام کارکنان و وابستگان ارتش خصوصی از هر گونه مجازات و پیگیری قانونی در امان و مصونٌیت حقوقی دارند. لذا وقتی فردی از ارتش بلک واتر کسی را به قتل برساند هیچ دادگاهی در عراق حق ندارد او را محاکمه کند. این هم معنی دولت مستقل عراق.

سئوال: در چنین مواقعی دادگاه های امریکا هستند که میتوانند امریکائی ها را به خاطر ارتکاب کار خلاف قانون در خارج از امریکا محاکمه کنند؟

جواب: جواب مشکلی است. زیرا قانونی موجود است که کارمندان شرکت های خصوصی که با ارتش آمریکا در خارج همکاری می کنند اگر مرتکب کار خلاف قانون شوند در دادگاه های امریکا محاکمه خواهند شد ولی بلک واتر برای ارتش آمریکا کار نمی کند بلکه برای دولت و مشخصآ برای کاخ سفید. از این جهت در حال حاضر بحثی در گیر است که آیا این قانون شامل بلک واتر هم می شود یا نه. وزارت دفاع امریکا در حال حاضر به کنگره گزارش داده است و گفته نمی داند آیا قانونی وجود دارد که بتوان افراد بلک واتر را چه در لباس ارتشی و چه شحصی به دادگاه کشاند و محاکمه کند یا نه.

سئوال : آیا این امکان بهتری نیست که بر اساس قانون آمریکا افراد بلک واتر را در دادگاه های نظامی محاکمه کنند؟

جواب : اولآ مشکل پیچیده ای است زیرا افراد بلک واتر در استخدام ارتش آمریکا نیستند، ثانیآ مسئله دار خواهد شد که به ارتش اجازه خواهد داده شد که افراد غیر ارتشی را محاکمه کند و بدین ترتیب دست ارتش را باز خواهند گذاشت و قدرت او را افرایش خواهند داد. من خودم به شخصه مزدوران بلک واتر را غیر نظانی نمیدانم ولی این تلقٌی مشکل ایجاد می کند.

سئوال : پس در حقیقت هیچ قانونی وجود ندارد که بشود بدون خطر جانبی این افراد را به دادگاه کشاند و محاکمه کرد؟

جواب : چرا دادگاه های بین المللی. می شود تصٌور کرد این افراد را در دادگاه های بین المللی به مانند دادگاهی که برای رسیدگی به جنایات در جنگ یوگسلاوی در لاهه دایر گردید تشکیل داد و محاکمه کرد ولی دولت بوش این دادگاه های بین المللی را به رسمیت نمی شناسد و اجازه نمی دهد که آنان امریکائی ها و سربازان آن را محاکمه کنند.

سئوال : آیا بلک واتر صد در صد برای ارتش آمریکا کار می کند؟

جواب : نه ولی نود در صد برای امریکا

سئوال : و آن ده در صد بقٌیه ؟ آنان چه کسانی هستند؟

جواب : تا بحال برای ما غیر ممکن بوده که کشف کنیم این ها از چه گروه و یا کسانی حقوق می گیرند. بلک واتر تا بحال حتی به کنگره امریکا هم در این باره گزارشی نداده است. من فقط این را می دادنم که بلک واتر برای دولت اردن هم کار کرده است. آمٌا شرکت ها و افراد خصوصی هم وجود دارند که به بلک واتر حقوق می پردازند.

سئوال : شما به تازگی کتابی دربارهً بلک واتر نوشته اید. چگونه در این باره تحقیق کردید؟

جواب : بسیار مشکل. افراد بلک واتر از صحبت کردن با من پرهیز می کردند. آنان قراردادی را امضاء کرده اند که در آن موظٌف شده اند اگر با خبرنگاری در باره کار حود در بلک واتر حرف بزنند باید مبلغی در حدود دویست و پنجاه هزار دالر جریمه بپردازند. بلک واتر حتی یک شرکت سهام دار نیست که بتوان با سهام داران آن گفتگو کرد. من می بایستی از دولت به دادگاه شکایت می کردم تا می توانستم قراردادهای بلک واتر را ببینم و بخوانم. افرادی در کنگره آمریکا به من کمک کردند و من با چند نفر مصاحبه کرده که زمانی با بلک واتر سروکار داشتند و یا همکاری کرده بودند.

سئوال : رشد سرسام آور بلک واتر همانطور که خودتان هم اشاره کردید به خاطر سیاست های جنگی دولت بوش است. اگر درانتخابات آینده جمهوری خواهان سقوط کرده و دموکرات ها پیروز شوند، آیا در وضعیٌت بلک واتر هم تغییری ایجاد خواهد شد؟

جواب : اگر باراک اوباما پیروز گردد شاید کمی متضرٌر شوند آمٌا در بنیانشان خدشه ای وارد نخواهد شد. هیلری کلینتون خود یه خود یکی از طرفداران بزرگ خصوصی کردن ارتش است. بطوکلٌی این شرکت در تارو پود دولت تار تنیده و هیولای خود ساخته دولت است. شرکت های خصوصی ارتشی از مبارزات انتخاباتی هر دو طرف حمایت می کنند. در بلک واتر هم طرفداران دموکرات ها وجود دارد هم جمهوری خواهان. زمانی که مسئله سیاست خارجه امریکا باشد و حمایت از منافع امپریالیستی آن هر دو طرف با هم مٌتفق القول و هماهنگ می شوند. فرقی ندارد که کلینتون رئیس جمهور باشد یا بوش مهٌم حفظ منافع امپریالیست امریکا در تمام جهان است.

 

بخاطرحقیقت نگاری ومستند سازی درین نوشته ازنشریه های فرار و نگاه نو، موعود وعصر نو استفاده شده است.

 

 

  توجه !

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با کسب مجوز کتبی از «اصالت» مجاز است !

کليه ی حقوق بر اساس قوانين کپی رايت محفوظ و متعلق به «
اصالت» می باشد.

Copyright©2006 Esalat

 

 

 www.esalat.org