طنز

از قلم فضل الرحیم رحیم

گرفته شده از گزینهء (فساد نامه)

 گر نمی دانی بدان او بیخبر!

  

 هموطنان پیاده، مانده و فارغ از مصلحت های سرا پا رنگی و بنگی و موتر های دلکش و دلفریب، زمین های چورپور، خانه های کش و فشی و خلته کردن های بی حساب در دوبی و بانک های خارجی سلام به شیرینی گُر مشرقی نثار تان باد!

اگر از روی شوق و یا از روی مجبوریت روزی خدا ناخواسته می خواهید سری به ادارات دولتی بزنید باید حتماً و ضروراً به باغ وحش بروید اگر همان شیر که از آتش بازی دیروز کودکان جان به سلامت برده بود و صحت و سرحال و تندرست به نظر مبارک تان آمد در بدل هر چی که شد دلش را برای چند ساعتی قرض بگیرید و سر دل نازک خود آنرا سرش و یاهو گفته داخل ادارات دولتی شوید. توجه داشته باشید که در بین کتگوری های مختلف (خوران) به گونه مثال: گوشتخوران، سبزی خوران، میوه خوران، نانخوران و غیره خوران، رشوه خوران بنا بر حساسیت و مهم بودن موقف شان در شرایط فعلی به کتگوری های ذیل تقسیم می شوند:

۱- رشوه خوران خاندانی:

آن دسته رشوه خوران را نامند که از هفت پشت و حتا بیشتر از آن با خوردن گیاه رشوه عادت داشته بنا بر همین خصوصیت بیولوژیکی به شکلی از اشکال برای تقویت وجود ضعیف و نحیف حکومت ها این ها را به کار می گیرند. بناً اگر در گیر و چنگ این نوع موجودات به خاطر کار و بار افتادید قبل از اینکه کلید دوزخ در آن دنیا به نام تان چاپ شود و تاپه تکفیر در این دنیا بر سر و گردن تان بخورد به خواست ایشان پاسخ گفته هم رواج کار می شود وهم دل عاشق پیشه و نازک پول دوست شان نه رنجیده آسمان صاف و هیچ گاه مصیبتی ار جانب آنها بر سر تان نمی بارد.

 ۲رشوه خوران با پرنسیپ:

نظر به تحلیل و تجریهء لابراتوار در جستجوی مایه  فساد، این دسته برخلاف دستهء اول، از نگاه علایق خانوادگی هیچ گونه سوابق قبلی گیاه خوری رشوه، را نداشته ولی بنا بر بدل بودن رنگ شان و به پاس دوستی با ناخلف ها، رنگ از خربوزه و پند از همسایه را دزدیده اند تا اینکه با گذشت زمان تجربه پرنسیپی نوش جان کردن گیاهء رشوه خوری را آنچنان بدست آورده اند که بهتر است نپرسید. اگر روزی امضاء این دسته حلال مشکل تان واقع می شود و شما با تمام نیازمندی در مقابل شان چون درخت بید قرار گرفته و وی به حق و ناحق در جستجوی کاغذی است که هیچ اصلاً وجود ندارد. شما برای جلب توجه با آواز موزون و به سُر بگوئید: ببخشید جناب عالی، اگر فعلاً وقت ندارید خیر است بلا در پس اش می شود به فلان رستورانت شهر تشریف بیاورید قلممانه، نان، و نوشآبه را یکجا نوش جان کنید حالا مزاحم حال تان نمی شوم. بعداً انتظار بکشید تا وی به دقت لست ریزرف ها را دیده برای شما موعد دلخواه خودش را تعیین نمائید، کوشش نکنید که در وقت و ناوقت بودن موعد با ایشان چنه بزنید. وقتی که مرخص می شوید با حواس آرام و با تمام هوش عددی را در لابلای کلماتش به شما می گوید منظور پرداخت قیمت دست خط جناب شان می باشد. به خاطر بسپارید و برای کمائی آن کمر همت ببندید. ناسازگاری با این دسته می تواند در اجرای کار تان ماه ها و حتا سالها اخلال را بوجود بیاورد به خاطر سرعت در انجام کار تان پرنسیپ آنها را رعایت نموده رضایت ایشان باعث خوشنودی شما می گردد.

 ۳رشوه خوران لوده:

این قماش که عمداً مهر و یا تاپه داران مقامات می باشند و در کنار امضاء آنها مهر و یا تاپهء اداره را می چسپانند این ها نرخنامهء معین ندارند هر کس هر قدر که پرداخت شکرانه گفته می گیرند و در پایان روز بانک نوت های نو که شنگ اش پاره نباشد برای رئیس و متباقی را در کیسه خود اضافه می کنند. لجاجت با این تیپ ها باعث مفقود شدن اسناد و مدارک تان گردیده که جز سر گردانی فایده و خیر نمی بینید به خاطریکه هرچه زود تر کاغذ دست داشتهء شما با تاپهء کچالو مانند گل افشان شود و ضمناً خدا آخرت تان را خوب کند، دست به جیب برده خرچ گدای تاپه دار را بدون هیچ تعللی بپردازید.

حال که شما فهمیدید با رعایت اصل راز داری به نزدیک ترین دوست تان بدون اینکه کسی خبر شود این معرفی نامه را قصه کنید تا باشد بی خبران خبر و خبرداران دست به کار شوند.

فضل الرحیم رحیم

۲۳ می ۲۰۱۰

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org