گیتار نواز یما شپون در شهر وانکوور کانادا

در اولین شب موسیقی و غزلخوانی که تاریخ دهم اپریل در خانهء فرهنگی (مولانا) در شهر وانکوور برگزار شده بود تعدادی از چهره های نو ولی با گذشته های ادبی و هنری پر افتخار نیز به گفته های خودشان امشب بار اول با هنر شان در اجتماع فرهنگی افغانها آمده بودند. خبرنگار ما به امید اقدام نیک این خبر خوش را که مژده از سرمایهء معنوی ما هستند گفت وشنود های جداگانه با تعدای ازین هموطنان فرهنگی ما نموده که به معرفی آنها خود را بختیار میداند.

خبرنگار: شما خود را معرفی کنید.

من یما شپون هستم در سال ۱۹۶۸ در کابل تولد شده ام، ازدواج کرده ام دو پسر دارم .

سوال: یما جان، شما چه وقت و چگونه پا به عرصهء موسیقی گذاشتید؟

جواب: در سال ۱۹۸۴ برای نخستین بار پا به عرصهء موسیقی گذاشته در کورس موسیقی که به همکاری سفارت هند و ریاست موسیقی رادیو تلویزون افغانستان ایجاد شده بود شامل شدم. به آموزش گیتار نزد استاد ارمان پرداختم و البته در قسمت تیوری استاد مرحوم ننگیالی ما را همکاری مینمود.

سوال: آقای شپون، چه وقت بار اول همچو هنرمند به فعالیت هنری پرداختید؟

جواب: در سال ۱۹۸۷ در حالیکه به آموزش گیتار ادامه میدادم برای اولین بار به فعالیت هنری خویش در پوهنتون کابل شروع نمودم. در همان سال یک آرکستر هنری را در پوهنتون کابل ایجاد نمودیم و همچنان بعد از مدتی با هنرمندان رادیو تلویزون افغانستان معرفی شده و همکاری را با آنها آغاز نمودم که از جمله با آرکیستر لاله ها به رهبری ویس خبری و آرکستر اتحادیهء هنرمندان افغانستان به رهبری محترم بشیر دژم همکاری داشتم .

سوال: یما جان، قبلآ در افغانستان معمول بود آرکیستر های هنری به ولایات افغانستان و خارج از کشور سفر های هنری داشته با اجرای کنسرت ها به علاقمندان خوشی میبخشیدند و هم کلتور افغانی خود را معرفی مینمودند شما هم در چنین پروگرامهای اشتراک داشتید؟

جواب: بلی، من با همراهی آرکیستر های نامبرده سفر های زیاد هنری داشتم تقریبآ به تمام ولایات افغانستان سفر نموده کنسرتها اجرا نموده ایم و از طرف مردم نهایت به خوشنودی پذیرایی شدیم. همچنان سفرهای هنري در کشور های خارج مثل اوزبیکستان، تاجکستان و قزاقستان همراه با آرکستر های اتحادیهء هنرمندان افغانستان به رهبری اقای دژم و آرکستر لاله ها به رهبری آقای ویس داشتیم که نهایت برایم پر خاطره و فراموش ناشدنی  است.

با آغاز جنگهای خانمانسوز در کشور ما هم به منظورِ زنده ماندن راه مهاجرت را در قطار دیگر هموطنان خود در پیش گرفتیم، ابتدا در المان آمدم در المان هم کار به کسب خود یافتم با گروهی هنری تورکی زبانان بنام (فریدوم) همکاری داشتم

سوال: یما جان، چه وقت به کانادا تشریف آوردید؟

جواب: در سال ۲۰۰۳ به کانادا آمدیم.

سوال: در کانادا فعالیت های هنری داشتید؟

جواب: نه خیر، به خصوص مدت شش سال میشود که  در شهر وانکوور هستم هیچ شرایط و فضای فعالیت هنری را به خودم آماده ندیده بودم.

سوال: آقای شپون چه انگیزه باعث شد که دوباره به موسیقی رو آوردید؟

جواب: درین اواخر آوازۀ بیشتر خانه فرهنگی بنام ( مولانا ) و آموزش هنر موسیقی در وانکوور زیاد طنین افگن شده بود. در قدم اول فامیل من پافشاری زیاد به برگشت دوباره من را به هنر موسیقی نمودند و از سوی هم دوستان مرا به نواختن گیتار تشویق نمودند .همینکه با تصادف نیک به اولین شب غزل و موسیقی در خانه (مولانا) دعوت شدم .همرا با استاد موسیقی آقای قیام گیتار نواختم تمام احساس های مرا نیروی جوانی بخشید . همچنان برایم چانس خوبی بود تا خود را در هنر دوستداشتنی ام دوباره امتحان نمایم ازینکه مورد پذیرش هنر دوستان قرار گرفت و از سوی هم با هنرمندان، شاعران و دوستان خوبِ فرهنگی، دموكرات و مترقي معرفی شدم خودم را خوشبخت احساس میکنم.

سوال: یما جان راجع به خانهء فرهنگی (مولانا) و آموزش هنر موسیقی چه نظر دارید؟

جواب: فعایت فرهنگی و هنری خانهء (مولانا) درین شهر یک ابتکار خارق العاده است. که رهبری آنرا هموطن وطندوست و فرهنگی ما مجید قیام و دوستان فرهنگی ما به عهده دارند ما آرزوی مستحکم شدن آنرا داریم.

سوال: یما جان به جوانان این شهر چه پیام دارید؟

جواب: پیام من به جوانان این شهر که تازه به آموختن موسیقی شروع نموده اند اینست که موسیقی را به صورت علمی آن فراگیرند و از طریق همین خانهء فرهنگی (مولانا) و آموزش هنر موسیقی که یگانه کانون آموزشی هنر موسیقی درین شهر است و از طریق همین خانه جوانان ما به فرهنگ اصیل کشور خویش آشنا شوند.

یما همراه با گروه هنرمندان ۲۵ سال قبل

یما با گروه هنری خانهء مولانا در شهر وانکوور با گیتار

 

یما جان شپون با نواختن گیتار شب غزل و موسیقی ما را نهایت زیبا و دلچپ نموده بود، موفقیت به آرزوهایش آرزو میکنیم.

 

امان معاشر خبر نگار ازاد

 

توجه !

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با کسب مجوز کتبی از «اصالت» مجاز است !

کليه ی حقوق بر اساس قوانين کپی رايت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد.

Copyright©2006 Esalat

 

 

جمعه، ۲۴ اپریل  ۲۰۰۹

www.esalat.org