پنجشنبه، ۲۱  اگست  ۲۰۰۸

 حملۀ طالبان
 به سربازان فرانسوی در اطرافِ کابل
تهیه و ترتیب: ظاهردقیق

zdaqiq-.bmp

20060825222325french-soldier152.jpg

 دو روز پیش، ۱۰ سرباز فرانسوی در منطقۀ سروبی در حدود پنجاه کیلومتری شرق کابل، در نتیجۀ حملۀ طالبان مسلح کشته شدند. در این حمله ۲۱ سرباز دیگر فرانسوی زخمی شدند و این حادثه بزرگترین تلفات نیروهای فرانسوی در افغانستان را رقم زد. همچنان قطعات آیساف نیز تصدیق نمودند که درجریان این زدوخوردها برعلاوه ای نظامیان شش تن از افراد ملکی نیز از بین رفته اند.

کشته شدن این تعداد از سربازان ارتش فرانسه در يک عمليات جنگی و در مبارزه با شبه نظاميان افغان از سال ۲۰۰۱ ميلادی، که حکومت طالبان با حمله آمريکا سرنگون شد، بی سابقه بوده است و این سنگین ترین تلفات ارتش فرانسه در خارج از خاک این کشور پس از واقعه بمبگذاری انتحاری سال ۱۹۸۳ لبنان است که در آن ۵۸ تن از نظامیان این کشور کشته شدند.

فرانسه سه هزار سرباز در افغانستان دارد و این سربازان اخیرا مسئولیت تامین امنیت پایتخت افغانستان را که منطقه سروبی را نیز شامل می شود، برعهده گرفتند. حمله بالای نظامیان فرانسوی در اطراف کابل و در پایگاه امریکائی ها در شرق کابل نشاندهنده ای اعتماد به نفس داشتن طالبان است.

حملۀ اخير طالبان به سربازان فرانسوی باعث بروز اضطراب و نگرانی در پايتخت افغانستان به دليل نزديکی اين شهر با محل درگيری شده است.

نیکولا سارکوزی، رییس جمهور فرانسه یک روز پس از این حمله، درحالیکه وزیر دفاع فرانسه آقای هیرفی مورین اورا همراهی می نمود، در کابل عودت نمود و از سربازان کشورش در کابل دیدن کرد و گفت که این حادثه او را شوکه کرده است. نیکولا سارکوزی از زخمی های نظامیان فرانسوی در شفاخانه نیز عیادت به عمل آورد و بعدآ با حامد کرزی نیز ملاقات نمود. آقای سرکوزی اعلان داشت که "ما مبارزه خویشرا علیه تروریزم در افغانستان ادامه می دهیم". او به ادامه افزود "فرانسه و قطعات او یک رسالت مهم را دفاع می نمایند".

حمله های طالبان در سالهای گذشته از ولایات جنوب، جائیکه طالبان دارای موقعیت های قوی بودند، صورت می گرفت. اما یک تعداد زورآزمائیها در کابل و ولایات اطراف آنها سر از بهار امسال در حال نمو و رشد چشم گیر می باشد.

اکثراً این حمله ها به اهدافِ سبک مانند حمله به کمک کنندگان خیریه، پولیس و غیره صورت می گیرند که باعث تضعیف روحیه و احساس نا امنی در بین اهالی پایتخت شده است. هفته ای گذشته سه تن از کمک کنندگان کانادائی همراه با سه تن از راننده های افغانی شان در مسیر راه در روز روشن در ولایت لوگر تیر باران و به قتل رسیدند که تعداد کشته شدگان به ۲۳ نفر میرسند، درحالیکه در سال ۲۰۰۷ در تمام سال تعداد قربانیان طبق اظهار یک نهاد امنیتی افعانستان به پانزده نفر می رسید. طبق یک راپور، در ماه گذشته در حدود نصفِ از ولایتِ وردک تحتِ تصرف و کنترول طالبان در آمده بود. طالبان خود را به طرف کابل کم کم نزدیک می نمایند.

نظر به قول تاریخ شناس حبیب الله رفیع، که به دفتر مطبوعاتی فرانسه اظهار نمود: در اثر بمباردمانهای قطعات خارجی، افراد بی گناه ملکی زیاد کشته و قربانی می شوند و طالبان خوشبینی زیاد تری در بین اهالی کسب می نمایند.

رئیس جمهور کرزی نتوانست در مقابله با فساد اداری، شبه نظامیان، جنگ سالاران و قاچاقچیان مواد مخدر موفق گردد و آنها را از سر راهش دور براند. کرزی دیروز در یکی از مصاحبه هایش اعتراف نمود که مملکت او "هنوز دارای یک دولتی نیست که وظیفه اشرا به وجهه احسن اجرا کرده بتواند".

 منابع:

روزنامه های هالندی:

روزنامه این.ایر.سی مورخ ۲۰ اگست ۲۰۰۸

روزنامه آ.دی هاخسی کورانت مورخ ۲۰ اگست -۲۰۰۸

تصویر نظامیان فرانسوی از سایت بی بی سی

ایمیل:

bamyan_7@hotmail.com

۲۱ اگست ۲۰۰۸

 

توجه !

کاپی و نقل مطلب فوق صرف با ذکر نام و ادرس سایت اصالت مجاز است !

  

 

www.esalat.org