دوشنبه، ۲ نومبر ۲۰۰۹

 

 

ماتا هاری

محل تولد: هالند

تابعیت: هالندی آلمانی

جاسوس آلمان ها در خاک فرانسه

مارگارت گرترود رزله ملقب به ماتا هاری به عنوان یک زن مطلقه وارد خاک فرانسه شد و در آنجا حرفه ی رقاصی را پیش گرفت. در زمان جنگ جهانی اول با رقاصی و روسپیگری اطلاعات مهم نظامی را از افسران فرانسوی می گرفت و آنها را برای آلمان می فرستاد. در سال ۱۹۱۷ فرانسه متوجه کارهای ماتاهاری شد و او را به جرم جاسوسی اعدام کرد.

نانسی ویک

محل تولد: نیوزیلند

همکاری با کشورهای فرانسه، انگلیس، آمریکا و استرالیا

در زمان شروع جنگ جهانی دوم نانسی ویک در فرانسه خبرنگار بود.

او داوطلبانه به خدمت نیروی مقاومت فرانسه درآمد و شبکه جاسوسی بسیار گسترده و کارآمدی را تشکیل داد. به قدری در کار خود ماهر بود که نیروی پولیس مخفی نازی (گشتاپو) دو میلیون دالر برای سر او جایزه گذاشتند.

پس از جنگ، پنج کشور فرانسه، انگلیس، آمریکا و استرالیا و نیوزیلند به خاطر خدمات شایان ویک از او تقدیر به عمل آوردند.

ویرجینا هال

محل تولد: آمریکا

همکاری با کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه

ویرجینیا هال به عنوان عضو سازمان جاسوسی انگلیس ماموریت های بسیاری را برای نیروهای مقاومت فرانسه انجام داد و توانست اطلاعات نظامی مهمی از آلمانی ها در اختیار نیروی مقاومت فرانسه قرار دهد.

وایولت سزابو 

محل تولد فرانسه

همکاری با کشورهای انگلیس و فرانسه وایولت

وایولت سزابو نیز عضو سازمان جاسوسی انگلیس بود و در طول جنگ جهانی دوم با خرابکاری و جمع آوری اطلاعات از آلمانی ها در خاک فرانسه، خدمات ارزنده ای را به انگلیس و فرانسه داشت.

او در سن ۲۳ سالگی در سال ۱۹۴۵ توسط نیروهای آلمانی دستگیر و اعدام شد.

لونا کوهن  

محل تولد: آمریکا

همکاری با شوروی

لونا کوهن به همراه همسرش در انگلیس شبکه جاسوسی گسترده ای را تشکیل دادند و اطلاعات مهم نیروی دریایی انگلیس را برای شوروی مخابره می کردند.

الیزابت بنتلی

محل تولد: آمریکا

همکاری با شوروی

در طول جنگ جهانی دوم الیزابت بنتلی یکی از معروف ترین جاسوس های شوروی در آمریکا بود و ماموریت های بسیاری برای این کشور انجام داد.

شاهزاده استفانی جولیانا فون هوهنلوهه

محل تولد: اتریش

همکاری با آمریکا و آلمان

استفانی جولیانا یکی از دوستان نزدیک آدولف هیتلر بود و برای نازی ها جاسوسی می کرد. او با استفاده از زیبایی خود به راحتی توانست در میان دولتمردان انگلیسی نفوذ کند و اطلاعات ارزشمندی در اختیار نازی ها قرار دهد.

کریستیا شاربک

محل تولد: پولند

ملیت: انگلیسی

او مدت ۶ سال برای انگلیس در کشورهای فرانسه،هنگري و مصر جاسوسی کرد. شهرت خود را زمانی کسب کرد که توانست جان دو جاسوس انگلیسی دیگر را که اسیر نیروی پولیس مخفی نازی بودند و قرار بود اعدام شوند، نجات دهد. او در سال ۱۹۵۲ به دست نامزد خود کشته شد.

بریتا تات

محل تولد: دانمارک

همکاری با دانمارک

بریتا تات در سال ۱۴۴۲ قبل از جنگ میان دانمارک و سوئدن با یکی از شاهزادگان سوئدنی ازدواج کرد. در هنگام جنگ دانمارک از او به عنوان جاسوس خود استفاده کرد و توانست اطلاعات نظامی ارزشمندی از طریق او بدست بیاورد. بریتا تات توطئه ی قتل شارلز هشتم را طرحی کرد اما ناکام ماند. پس از آن سارلز هشتم او را به جرم خیانت اعدام کرد.

ملیتا نورود

محل تولد انگلیس

همکاری با شوروی

ملیتا نورود در سال ۱۹۴۰ به عنوان جاسوس شوروی در انگلیس فعالیت می کرد. او در طول جنگ سرد توانست اطلاعات ملی بسیار مهم  انگلیس  را در اختیار شوروی قرار دهد.

منبع: گنجینه دانش

 

 

 

 

 

www.esalat.org