جمعه، ۷ اگست ۲۰۰۹

 

پایگاه تازه نظامیان روسی در قرغزستان

منابع: روسی

ترجمه: رحیم آریا

مسکو: یک مقام بلند پایه کرملین از قصد روسیه برای ایجاد یک پایگاه نظامی دیگر در جمهوری قرغزستان خبر داد.

سرگی پردوکا، یکی از مشاورین ارشد کرملین به رسانه های روسی گفته است که قرغزستان از نگاه جیوپولیتکی برای روسیه با اهمیت است.

به گفته پردوکا، نیروهای واکنش سریع روسی عهده دار ساخت این پایگاه در خاک قرغزستان خواهند بود.

او به خبرگزاری نووستی روسیه گفت: "در حقیقت این پایگاه تنها روسی نیست."

خبرگذاری نووستی روسیه از زبان این مقام کرملین نقل می کند که می گوید که روسیه و قرغزستان روی ساختن این پایگاه باهم توافق کرده اند.

گزارش مشخص نکرده است که چه شمار سربازان در این پایگاه تازه مستقر خواهند شد و محل دقیق این پایگاه نیز مشخص نشده است. اما گزارش خبرگزاری نووستی می گوید که پیش از این روسیه برای ساخت یک پایگاه در نزدیکی بتکن در جنوب غرب قرغزستان پیشنهاد داده بود. این ناحیه در نزدیکی دره فرغانه در مرز با تاجکستان و ازبکستان قرار دارد. مکانی که فعالیت شورشیان اسلامگرا در آن جا وجود دارد.

این درحالی است که ارتش امریکا فرودگاه هوایی منیس را در نزدیکی بشکیک مرکز قرغزستان به اجاره گرفته است. ارتش امریکا پس از حمله به افغانستان در سال ۱۳۸۱ خورشیدی و برای حمایت از فعالیت های نظامی اش در افغانستان این فرودگاه هوایی را به اجاره گرفت.

این فرودگاه به عنوان یکی از مراکز مهم برای حمل و نقل تدارکات نظامی نیروهای ائتلاف به کار می رود. همچنان هوایپما های نظامی امریکا برای سوخت گیری از این فرودگاه استفاده می کنند.

روسیه شاهد افزایش فعالیت های نظامی امریکا در جمهوریت های پیشین آسیای میانه است، بناً بر این مسکو در سال ۲۰۰۳ میلادی یک فرودگاه هوایی را در قرغزستان بازکرد.

امسال، قربان بیگ باقی یف،رئیس جمهور قرغزستان اعلام کرد که پایگاه مینس بسته خواهد شد. این اعلام وی پس از آن صورت گرفت که دولت روسیه پیش از دو میلیارد دالر کمک را به قرغزستان تعهد سپرد.

اما در ماه جون امسال، امریکا حاضر شد تا با پرداخت پول بیشتر، به استفاده از فرودگاه هوایی مینس ادامه بدهد.

پس از افزایش حمله های شورشیان طالبان بر کاروان های تدارکاتی نظامیان امریکایی و غربی در بندر افغانستان و پاکستان، پایگاه هوایی مینس اهمیت ویژه یی برای امریکا کسب کرد.

حضور پایگاه های نظامی روسیه و امریکا در قرغزستان باعث تشویش مسکو و واشنتگتن می باشد.

 

 

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

 

www.esalat.org