شنبه، ۲۹ اگست ۲۰۰۹

 

امان معاشر

 شب پُر خاطرۀ شعــر و غــزل در ونکـوور

 

به ابتکار اعضای خانهء فـرهنگی "مـولانـا" شام بیست و هشتـم اگست به اشتراک شاعران، نویسنده گان، هنرمندان و علاقمندان ادب و موسیقی، شب نشینی پُر محبت شعر و غـزل در سالون خانهء فـرهنگی "مـولانـا" برپا گردید.

درین محفل محترم مجید "قیـام" رئیس خانهء فـرهنگی "مـولانـا" تشریف آوری مهمانان را خوش آمدید گفته برگزاری چنین محافل را به مقصد معرفی، دوستی و تبادل داشته های ادبی و هـنری هموطنان دانسته گفت: "ما در کشوری با داشتن فرهنگ های مختلف، زنده گی می کنیم. بر ما لازم است تا فرهنگ پارینه و پرغنای خود را روشنتر نمایان سازیم تا نسل های بعدی ما راه درخشان ادبیات و فرهنگ ما را با افتخـار ادامه دهند."

سپس امان "معاشر" یکی از فعالین خانهء فـرهنگی "مـولانـا" در رابطه صحبت نموده از حاضرین دعوت نمود تا فرزندان خود را در راه آموزش فرهنگ ملی ما دعوت نمایند. امان "معاشر" افزود: "مرکز آموزش موسیقی خانـهء فـرهنگی "مـولانـا" در نظر دارد تا در هر پانزده روز، شب شعر و موسیقی را به ذوق جوانان برپا نماید که در آن اجرای آهنگ های میهنی به هدف تأثیر گذاری در رشد استعداد های جوانان توأم با حس وطنپرستی در نظر گرفته شده است."

متعاقباً اسحاق "ثنـا" شاعر وطنپرست و شناخته شدۀ کشور ما به روی استیژ تشریف آورده ضمن صحبت پربهای شان خدمات خانهء فـرهنگی "مـولانـا" را ارج گزاری به ادب و فرهنگ دیرینۀ ما دانسته با به خوانش گرفتن قطعه شعر سروده اش در محفل، کتاب (زنده گی و افکار مولانا) نبشتهء محترم خان آقا (سعید) که از شهر ویرجاینا امریکا ارسال نموده بود به حاضرین معرفی نموده گرداننده گی پروگرام را نیز بدست گرفت.

داخل سالون خانهء فـرهنگی "مـولانا" با چوکیها و قالین های افغانی و دوشک به رسم وطنی فرش گردیده بود. با افروختن شمع ها و طنین اندازی نوای گیتار و رباب توسط استادان هنر موسیقی خانهء فـرهنگی "مـولانـا"، پروگرام بزم شعر آغاز گردید که در آن شاعران شهر ونکوور هر یک محترمین اسحاق "ثنـا"، سراج الـدین "سراج خـدایار "فیاض"، رحمان "سـدید" و آقای "فاضلی" با چهره های پُر محبت و مملو از امید ها و آرزو های نیک سروده ها و اشعار انتخابی شانرا دکلمه نموده احساسات پر از عواطف خویش را با دادن توضیحات پرمعنی آشکار نمودند.

در ختم پروگرام بزم شعر محترم سراج الـدین "سراج" شاعر و نقاش ماهر کشور و سابق استاد فاکولتهء هنرهای زیبا پوهنتون کابل پیشنهادات سازنده در امر بهبود فعالیت های فرهنگی در خانهء فـرهنگی "مـولانـا" و سهم گیری جوانان در آن، ارائـﻪ نمود که مورد پذیرش حاضرین قرار گرفت.

سپس محترم انجنیر فضل احمد "افغـان" نویسندۀ مستعد کشور ما ضمن ارزیابی پروگرام بـزم شعر و غزل، در رابطه به سروده ها و محتویات آن ابراز نظر نموده یکبار دیگر شاعران و علاقمندان ادبیات و فرهنگ در خانهء فـرهنگی "مـولانـا" را امیدی به حفظ فرهنگ دیرینۀ کشور ما دانست.

در نیمه شب، بزم موسیقی با غزل آغاز گردید که در آن هنرمندان مرکز آموزش هنر موسیقی خانهء فـرهنگی "مـولانـا" با آواز گیرا و اشعار ناب، آهنگ های دلنشین اجرا نمودند.

محفل با اجرای تک نوازی گیتار و رباب در فضای دوستی و صمیمیت به ساعت دو بجه شب خاتمه یافت.

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org