شب شعر و موسیقی

در خانهء فرهنگی (مولانا)

شاعران، نویسنده گان، هنرمندان و علاقمندان اعضای خانهء فرهنگی (مولانا) و مرکز آموزش هنر موسیقی در شهر وانکوور کانادا طی برگزاری شب شعر و موسیقی روز ۲۴ اپریل همکاری خود را از کاندید نماینده حزب دموکرات ملی کانادا در شهر وانکوور ابراز داشتند.

در این محفل مجید قیام رئیس خانهء فرهنگی (مولانا) و مرکز آموزش موسیقی تشریف آوری مهمانان را خوش آمدید گفته، کاندید وکیل ادمانس ناحیه برنابی را که منطقهء افغان نشین است از اعضای حزب دموکراتیک ملی کانادا یک چانس خوب در امر وحدت و یکپارچگی ملیت های با هم برادر و تعیین سرنوشت آنها خوانده از طرف اعضای فرهنگی (مولانا) و مرکز آموزش موسیقی هرگونه آماده گی خود را در پیشرفت و پیروزی هر چه بیشتر کاندیدان حزب دموکراتیک ملی کانادا آرزو نمود.

متعاقبآ اقای راج چاهن وکیل منتخب در پارلمان از ادمانس ناحیه برنابی بی سی صحبت نموده با اظهار خرسندی خانهء فرهنگی (مولانا) را کانون کلتور و فرهنگ و ثروت معنوی کانادا دانسته و همکاری انها را در مبارزۀ انتخاباتی بی سی به نفع حزب دموکرات ملی کانادا طلب نمود.
 

 اقای امیری استاد ثنا و استاد مجید قیام

اقای راج وکیل پارلمان نماینده حزب دموکرات ملی کانادا در حال صحبت

متعاقباً امان معاشر یکتن از فعالین فرهنگی و اعضای این خانه صحبت نموده اتحاد و یکپارچگی شاعران، هنرمندان و فرهنگیان اعضای خانهء فرهنگی (مولانا) و مرکز اموزش موسیقی را در امر تطبیق انیشه های دموکراسی طلب نموده با اظهار تشکر از تشریف آوری مهمانان آغاز پروگرام شب شعر خوانی را اعلان نموده رشتهء سخن را بدست شاعر صمیمی و مهربان این کانون جناب اسحاق ثنا سپرد.

اسحاق ثنا با صحبتِ مختصر در رابطه به فیض و برکتِ شب نیشنی های شعر و موسیقی در خانهء مولانا گرداننده گی پروگرام را بدوش گرفته چند قطعه از سروده های زیبایش را به خوانش گرفت که با دلگرمی از طرف حاضرین استقبال گردید.

سپس در حالیکه نوای رباب و گیتار در فضای خاموش محفل طنین افگن گردید شاعران: مولانا عبدالکبیر فرخاری، محمد کریم نستو و شاعر با استعداد و جوان حبیب یوسفی سروده های شانرا به خوانش گرفتند که با کف زدن های ممتد بدرقه گردید.

 در این محفل دو تن از متنفضین ادیب و همکاران فرهنگی خانهء مولانا هریک آقایان حاجی صاحب محمد طاهر امیری قطعه شعر (سروده) اش را با انتخاب از دیوان حضرت عراقی (رح) و سید جمال شاه درویش اشعار انتخابی اش را از رباعیات مولانا جلال الدین محمد بلخی را به خوانش گرفتند که با توجه زیاد از طرف حاضرین بدرقه گردید.

خبر نگار ما می افزاید:

قطعه شعر انتخابی جناب امیری صاحب مورد پسند و دلچسپی هنرمند جوان و پر آوازۀ افغانها مژده جمالزاده قرار گرفت که به نیت ساختن آهنگ آنرا گرفتند.

سپس در نیمه های شب بخش پروگرام غزل خوانی با موسیقی آغاز گردید که در آن هنرمندان هریک استاد مجید قیام، هنرمند جوان مژده جمالزاده، داکتر عمر شریف، انجینیر حضرت، حبیب یوسفی و سید جمال شاه درویش آهنگهای زیبا و دلنشین اجرا نمودند.

استاد ثنا وکریم نستوه

عده ای از شاعران و هنر مندان خانهء مولانا

خبرنگار ما با دو مهمان و اعضای جدیدِ خانهء فرهنگی مولانا و مرکز آموزش موسیقی مژده جمالزاده و دوتار نواز و محلی خوان خوب ما به سبک هزاره گی سید جمال شاه درویش گفت و شنودی نموده اند که قسمتی آنرا خدمت شما تقدیم میکنیم:

مژده جمالزاده گفت: من خوشبخت هستم که هنرمندان و شاعران ما درین شهر در خانهء فرهنگی مولانا و مرکز آموزش موسیقی گرد آمده اند. حفظ قدریت های فرهنگی ما تنها میتواند با وجود فرهنگیان دموکرات ماندگار باشد، من آزروی مستحکم شدن بیشتر این کانون را نموده خوشبختی همیشگی به هموطنانم آرزو میکنم.

سید جمال شاه درویش گفت: من قبلآ دوتار می نواختم و آهنگ می ساختم و برای دوستان خوشی می آفریدم و خودم خوش بودم، وقتیکه آوازۀ فعالیت فرهنگی خانهء مولانا را به رهبری مجید قیام شنیدم نهایت خوش شده با کمال خرسندی  در آن اشتراک نموده شعر و آهنگ خواندم و لحظهء از غم و درد دور شدم. من از خداوند سعادت و تر قی این انجمن را از برکت روحانیت مولانا ارزو برده چراغ روشن شده درین خانه را همیشه چراغان می خواهم.

 

امان معاشر، خبرنگار ازاد

 

توجه !

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با کسب مجوز کتبی از «اصالت» مجاز است !

کليه ی حقوق بر اساس قوانين کپی رايت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد.

Copyright©2006 Esalat

 

 

یکشنبه، ۲۶ اپریل  ۲۰۰۹

www.esalat.org