یاد بود از مرحوم گل احمد شیفته و خانم ژیلا در شهر وانکوور


 

مریدان خانهء فرهنگی (مولانا) و مرکز آموزش موسیقی به اشتراک شاعران، نویسنده گان، فرهنگیان و دوستداران هنر موسیقی مرحوم گل احمد (شیفته) و خانم ژیلا در ولایت برتش کلمبیا طی مراسم خاص با برگزاری شب شعر و غزل خاطره های هنرمندان خویش را گرامی داشتند.

این مراسم روز سوم جولای در خانهء فرهنگی (مولانا) واقع در ناحیهء برنابی شهر وانکوور برگزار گردید.

درین مراسم محترم مجید ( قیام) رییس خانهء فرهنگی (مولانا) و مرکز آموزش موسیقی ضمن صحبت از فعالیت های هنری و ادبی هنرمندان شهیر کشور مرحوم گل احمد (شیفته) و خانم ژیلا گفت: (آفریده های غنی و ماندگار این هنرمندان فقید چون مشعلی در دلهای اهل هنر و فرهنگ کشور ما روشن بوده جهان هنر و فرهنگ کشور ما را صیقل بخشیده اند. روح شان شاد و یاد شان گرامی باد.)

سپس امان معاشر مدیر مسوول جریدۀ (قیام) در رابطه صحبت نموده گفت: "ما به گرامی داشت از خاطره های اربابان هنر موسیقی کشور ما که در ملک غربت جهان فانی را وداع گفتند، در خانهء فرهنگی مولانا گرد آمده ایم و دست به دست هم داده به خاطرحفظ آفریده های که در هنر موسیقی و ادب بزرگان ما از خود بجا گذاشتنه اند متحدانه بکوشیم تا روح انها شاد گردد".

سپس شاعر توانای کشور ما محترم اسحاق (ثنا) راجع به فعالیت های هنری و ادبی مرحوم گل احمد (شیفته) و خانم ژیلا صحبت نموده وفات آنها را ضایعهء بزرگ در جهان هنر و فرهنگ کشور خواند.

متعاقباً محترم سراج الدین (سراج) شاعر و استاد هنر نقاشی در رابطه صحبت نموده فعالیت های فرهنگی فعالین خانه فرهنگی (مولانا) را ستوده آماده گی خود را به خاطر رشد و بهبود فعالیت های فرهنگی ابراز داشته قطعه شعر سروده اش را به خوانش گرفت.

محترم سراج الدین (سراج) تصویر بزرگ مولانا جلال الدین محمد بلخی را که نهایت ظریف و زیبا نقاشی نموده بودند به خانهء فرهنگی مولانا اهداء نمود.

متعاقباً محترم کریم (نستوه) یکی از فعالین خانهء فرهنگی (مولانا) که به عزم زیارت روضه مبارک مولانا جلال الدین محمد بلخی در ترکیه رفته بودند از خاطرات خود در ایام اقامت شان در شهر قونیه آرامگاه خداوندگار بلخ به حاضرین قصه نموده قطعه شعر سروده اش را در وصف مولانای بزرگ به خوانش گرفت.

محترم کریم (نستوه) یک مجسمهء محرک از رقص سماع و یک نقشهء حکاکی شده راه که سفر مولانا را از بلخ تا قونیه نشان میدهد همراه با پوست کارت های از زیارتگاه مولانای بلخ را به خانهء فرهنگی (مولانا) شهر وانکوور طور تحفه اهداء نمودند که با اظهار سپاس از طرف مسوولین پذیرفته شد.

سپس محترم بشیر (رحیمی) یکی از شاعران پیشگام معاصر کشور در رابطه صحبت نموده یک مجموعه شعری اش را (گزیده ادبیات معاصر) به خانهء فرهنگی (مولانا) اهداء نمودند .

متعاقباً کریم (ابراهیمی) یکی از پژوهشگران با احساس و وطنپرست نبشتهء ادبی اش را در رابطه  به خوانش گرفت.

محترم (ابراهمی) کتاب ترتیب نموده اش را به نام (پیوند) که هدیه به فرهنگ دوستان و شیفتگان هنر و ادبیات است به خانهء فرهنگی (مولانا) تقدیم نمودند.

سپس شاعران و نویسنده گان محترم ما هر یک سرور (تاتا احمدزی) فاضلی و مولانا عبدالکبیر (فرخاری) در رابطه صحبت نموده اشعار و نوشته های ادبی شانرا به خوانش گرفته در رابطه به متن مطالبات شان به حاضرین توضیحات ارایه نمودند.

مسوول تنظیم پروگرام شب شعر و غزل خانهء فرهنگی (مولانا) گفت: (در پروگرام شب شعر و غزل امشب ما به تعداد ۲۱ شاعر و نویسنده ثبت نام نموده بودند که با تأسف از اثر ذیقی وقت همه شاعران و نویسنده گان ما نتوانستند که سروده ها و مطالبات تهیه شدۀ شانرا به حاضرین به خوانش بگیرند.

در نیمه شب پروگرام غزل و موسیقی آغاز شد که در آن هنرمندان مرکز آموزش موسیقی خانهء فرهنگی (مولانا) آهنگ های شانرا در رابطه اجرا نمودند.

محفل در اوج صمیمیت و مهربانی خاتمه یافت.

امان معاشر خبر نگار آزاد

یکشنبه، ۵  جولای  ۲۰۰۹

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

www.esalat.org