سه شنبه، ۱۰ نوامبر ۲۰۰۹

  

شناخت گوهر ها و روش استحصال، پی جویی و استخراج آنها به علت ارزش و زیبایی و کمیابی و خصوصیات ارزشمند دیگر، از جمله خواص درمانی آنها، از دیر باز مورد توجه انسان بوده است و به عبارتی استفاده از جواهرات قدمت هفت هزار ساله دارد و از میان اولین سنگهای جواهر شناخته شده: عقیق، آمتیست (Amethyst)، کوارتز (Quartz)، کهربا (Amber)، گارنت (Garnet)، یشم سبز (Jade)، یشم (Jasper)، عقیق (Agate)، لاپیس لاجولی (Lapis Lazuli) یا سنگ لاجورد، مروارید (Peal)، سرپنتین (Serpentin)، زمرد (Emerald) و فیروزه (Turquoise) را میتوان نام برد. سنگ های قیمتی نمایان گر ثروت و تشخص بوده و فرمانروایان قدیم از نگین هایی که از این کانی های جواهر ساخته شده بود استفاده می کردند.

امروز نگین های جواهر روی پایه هایی از طلا یا پلاتین نصب شده و برای زینت مورد استفاده قرار می گیرند. در زمان های قدیم سنگ های قیمتی علاوه بر ارزش مادی بیشتر جنبه سحر و جادو داشته و به عنوان طلسم برای صاحبان جواهرات محسوب می شده اند باور بر این بوده که دارندگان طلسم قادر به دور کردن شیاطین، امراض و دیگر حوادث ناخوشایند از خود هستند و عقیده داشتند که فرشتگان آنها را حمایت کرده و از سلامتی و خوشتختی برخوردار خواهند ساخت. دریانوردان با داشتن یکی از این طلسم ها اطمینان داشتند که راه خود را در دریا گم نکرده و به سلامت به خانه باز خواهند گشت.

کشور عزیزما، نیز در گذشته از این امر مستثنی نبوده و مطالعات باستان شناسی و معدن کاری قدیم و همچنین کتابهای ارزشمندی که از دانشمندانی چون ابوعلی سینا، ذکریای رازی و . . . به جاه مانده است همگی حاکی از اهمیتی است که پیشینیان ما برای این علم قائل بوده اند.

امروز اقتصاد و تجارت جهانی تا حد زیادی به این علم وابسته است، به طوری که سالانه دهها میلیارد دلار سنگ قیمتی و نیمه قیمتی در بازار جهانی فروخته می ‌شود. برای مثال، در بورس انگلیس سالانه حدود ۸ میلیارد پوند انواع سنگ قیمتی و جواهرات به فروش می ‌رسد. در برخی كشورها صدها هزار نفر در صنعت سنگ‌ های قیمتی مشغول فعالیت هستند. برای مثال، در هندوستان و تایلند میلیون‌ ها نفر در صنعت سنگ ‌های قیمتی اشتغال دارند.

امروز از سنگهای قیمتی در صنایع مهم استراتژیک از جمله پروژه های اتمی- ساخت تجهیزات پزشکی- لنزتلسکوپ های فضائی استفاده می نمایند.

لیکن در کشور ما با وجود داشتن منابع ارزشمندی همچون فیروزه نیشابور که به عنوان یک سنگ قیمتی بی نظیر و پرطرفدار در دنیا مطرح است توجه ویژه و همه جانبه ایی نسبت به این علم چه از نظر پایه ایی (مدارس و دانشگاه ها) و چه تحقیقات اکتشافی (توسط سازمانهای اجرائی مثل سازمان زمین شناسی)، چه از نظر اقتصادی (بخش تجارت سنگهای قیمتی) نشده است که این خود به کمبود اطلاعات و نداشتن شناخت کافی و دقیق از ارزش و اهمیت و نوع گوهر ها و خواص آنها بر می گردد. از آن جایی که در این رابطه شناخت درست مبانی و منابع اطلاعاتی این علم می تواند گامی موثر باشد. لذا سعی بر آن شده تا شماعزیزان را با انواع گوهرها و سنگهای قیمتی، ارزش واقعی آنها و خواص درمانی، انواع آنها آشنا سازیم. همچنین بستر مناسبی برای عرضه محصولات مختلف اقشار مختلف فراهم آید.

سنگها و اثراتى كه بر بدن ما دارند از قرون گذشته در كشورهاى مختلف و نزد مردم آن مورد توجه بوده است. انسان از همان زمانها پیوسته بیماریها و مشكلاتى را كه داشته است با استفاده از طبیعت و امكانات موجود اطرافش به درمان مى نشسته است. اكنون پس از سالها این اثرات شفابخشى سنگها دوباره مورد توجه انسان متمدن قرار گرفته است به طورى كه با وجود پیشرفتهاى زیادى كه در زمینه هاى گوناگون بشر به آن نائل آمده است اكنون وى پى برده كه غفلت از طبیعت او را از بسیارى از موهبت هاى الهى را گذارده است. در نتیجه سوالاتی در این زمینه برای او ایجاد میشود:

كانى ها و سنگ هاى با ارزش به علت ساختار اتمى كامل و انرژى بسیارى كه دارند و نورهاى ناب رنگى و درخشان كه از خود مى تابانند در كنار دانش پزشكى، بدون خطر آفرینى مى توانند اثرهاى مثبتى بر جاى بگذارند. ولى این حرف دلیل بر این نیست كه سنگ ها به تنهایى معجزه مى كنند، بلكه این سنگ ها همراه و در كنار درمان هاى پزشكى تأثیرات مفیدى را بر بیمارى ها دارند.

تغییراتى كه در بدن به وجود مى آید به نظر شما به چه دلیلى است؟

ارتعاشات متغیر در حوزه بدن تعادل جسم و جان را به هم مى ریزد و این ناهماهنگى است كه باعث بیمارى مى شود. در این زمان است كه مى توان با كمك گرفتن از ارتعاشات كانى ها و سنگ هاى با ارزش، این ناهنجارى هاى به وجود آمده را كنترول كرد و هماهنگى لازم را در جسم و جان دوباره ایجاد كرد.

در چه سنى مى توان از این درمان استفاده كرد؟

درمان با سنگ هاى شفابخش و با ارزش براى زن و مرد و كودك نیز در هر سنى مناسب است به شرطی که این كار با آگاهى و دانش لازم انجام شود.

چه كشورهایى در این زمینه یعنى خاصیت درمانى سنگ ها كار كرده و از این علم استفاده كرده اند؟

قبل از پاسخ به این سؤال بهتر است ببینیم سنگ ها در ابتدا چگونه و كجا و در چه زمانى به صورت هاى گوناگون استفاده مى شده اند. در گذشته هاى دور كه مربوط به دوران پارینه سنگى یا عصر حجر مى شود، ابتدا بشر از سنگ به عنوان ابزار استفاده مى كرد. در آنجا بود كه آموخت سختى سنگ ها مى تواند حیوانات را كه زندگى او را تهدید مى كنند، از بین ببرد. همانجا بود كه آموخت با ساییدن سنگ ها جرقه و آتش هم تولید مى شود. این ابتدایى ترین آشنایى بشر با سنگ بود. بعد از این مراحل بود كه حس زیبایى پرستى به انسان شوق استفاده از سنگ هاى رنگى مختلف را براى آراستن دست و گردن داد. افسانه ها و روایات گوناگونى درباره سنگ هاى باارزش نقل شده است. مثل اینكه كاهنان از سنگ هاى با ارزش براى تبرك استفاده مى كرده اند یا اینكه جادوگران براى طلسم این سنگ ها را به كار مى بردند.

در چه كشورهایى از گذشته هاى دور از این خاصیت درمانى سنگ ها استفاده مى شده است؟

آتلانتیسى ها مى دانستند كه براى درمان بیمارى ها چگونه از این كانى هاى با ارزش استفاده كنند. در چین از كوبیدن و پودر جواهرات براى مداواى بیماران سود مى بردند. در قرن هشتم میلادى شخصى به نام «سن هیلدنبژان» با كمك این سنگ ها بیماران خود را درمان مى كرد. این نشانه آن است كه در گذشته و در مناطق مختلف انسان ها از سنگ ها علاوه بر استفاده آن به عنوان ابزارهاى گوناگون و زینت و در مراسم مذهبى از جنبه درمانى آن هم سود برده اند.

آرامش با جادوى سنگ:

- اگر می خواهید نبوغ هنریتان را افزایش دهید.

زمرد: در افزایش ادراكات شهودى شما موثر خواهد بود و نبوغ هنریتان را افزایش دهد.

- اگر خلبان یا مهماندار هواپیما هستید و یا به هر علتى مدام در سفرهاى هوایى هستید و می خواهید آرامش خودرا حفظ کرده و از سفر خود لذت ببرید.

«فیروزه» یا سنگ حامى: این حس را به شما هدیه میکند و مى تواند به شما احساس امنیتى بیشتر از شركت هاى بیمه معتبر اعطا كند.

- اگر به هر نوع اعتیادى مبتلا شده اید، و مایل به ترک ان هستید.

عقیق سیاه «اونیكس»: از آنجا كه در شش هزار سال پیش هم اعتیاد به الكل و آبجو وجود داشته است كاهنان مصرى استفاده از این سنگ را به معتادان توصیه مى كردند، سنگ «اونیكس» بیش از سایر درمان هاى ضد اعتیاد به یاریتان مى آید. این سنگ با بالا بردن خودباورى و اعتماد به نفس موجب درمان اعتیاد مى شده است.

- اگر مشکلات زناشوئی دارید.

یاقوت قرمز: اگر مشکلات زناشوئی دارید به گردن آویختن یاقوت قرمز، پیوندهاى زناشویى را محكمتر مى كند.

- اگر از چاقی رنج می برید و تمایل به لاغر شدن دارید.

سیترین: از سیترین استفاده کنید زیرا سوخت و ساز سلولی را افزایش می دهد.

اگر مرتب دلشوره هستید و برای هرچیز نگران می شوید.

عقیق سلیمانی، کوارتز صورتی: این ودسنگ موجب تقویت قلب شما می گردند.

- اگر بدخواب هستید یا مدام کابوس می بینید.

آماتیست و زبرجد: این دو سنگ ضد اضطراب و کابوس است و خواب شیرینی را به دنبال دارد.

- اگر از حافظه خوبی برخوردار نیستید و مطالب را نمی توانید به خاطر بسپارید.

هماتیت: استفاده از هماتیت فرایند منطقی ذهنتان را بالا می برد.

- اگر یوگا کار میکنید.

زمرد: در صورتی که یوگا کار می کنید جهت تمرکز بیشتر زمان مدیتیشن از زمرد استفاده نمائید.

- اگر از بیماریهای زنان رنج میبرید.

یاقوت قرمز: از دستبند آن که در دست راست می اندازید استفاده نمائید.

- اگر در درس ریاضی ضعیف هستید.

هماتیت: برای تقویت منطق و تواناییهای ریاضی به کار میرود. این سنگ خلاقیت و تمرکز را افزایش میدهد.

- اگر به آرامش و خونسردی نیازمندید.

آونتورین (دلربا): از عصبانیت شما می کاهد و به شما آرامش می بخشد و سیستم عصبی شما را تقویت می سازد.

- قابل توجه خانمهای باردار: اگر میخواهید خود و جنین در آرامش به سر ببرید و یا اینکه زایمان آسانی داشته باشید.

الماس و فیروزه: این سنگ نیازهای مذکور را مرتفع می سازد.

- اگر از نفخ معده شکایت دارید و بی اشتها هستید.

آمیتیست: ناراحتی های گوارشی شما را برطرف می سازد و تمایلتان برای میل غذا افزایش می یابد.

- اگر از بوی بد دهان رنج می برید.

یاقوت سرخ: با نزدیک نگه داشتن این سنگ در کنار دهان بوی بد از بین می رود.

- اگر مایلید سوی چشم خودرا افزایش دهید و یا از چشم درد گله دارید.

فیروزه: از سرمه فیروزه استفاده نمائید.

- اگر از خرافات و عقاید کهنه فرار میکنید.

آزوریت: این سنگ در از بین بردن اعتقادات کهنه از سیستم ذهنی بسیار مؤثر و قدرتمند است و شما را به سوی واقعیت بالاتری هدایت می کند و فهم عمیق و درک بالاتری از معنای زندگی را برایتان میسر می سازد.

- اگر زمان قاعدگی دچار گرفتگی عضلات می شوید.

کوارتزدودی: این سنگ دردها و افسردگی ناشی از دوران قاعدگی را از بین می برید.

- اگر از رماتیسم و دردهای عضلاتی رنج می برید.

هماتیت: سنگی است که مثل تکه ای آهنربا درد پا و کمر را جذب میکند. برای رفع دردهای عضلاتی و مفاصل مفید است.

- اگر در انجام امور دودل هستید.

الماس: عزت نفس را افزایش می دهد.

- اگر قادر به بیان احساسات خود نیستید:

زبرجد: این سنگ اعتماد به نفس شمارا در بیان احساساتتان افزایش خواهد داد.

- اگر مایلید در معرض تشعشعات باردار مضر وسایل الکتریکی از جمله تلویزیون، کامپیوتر، ماکروویو قرار نگیرید.

کوارتزخیلی سیاه: تمام انرژیهای منفی این وسایل الکتریکی را جذب می کند.

- اگر فرزندتان از شیر مادر تغذیه می کند و مایل به افزایش شیر خود هستید.

عقیق سفید: این سنگ شیر مادران را افزایش می دهد.

سنگها می توانند شما را جادو کنند و بر فعالیت هایتان تاثیر بگذارند. اگر در درستی این قضییه تردید دارید در موقعیتی که نیاز به شجاعت دارید یک تکه سنگ «حدید» با خود حمل کنید تا اثر آن را به چشم ببینید. یا می توانید برای اینکه عشق بین خود و همسرتان را افزایش دهید گردن بندی از لاجورد به گردن بیاویزید، چون لاجورد عشق و دوستی را زیاد می کند.

هر یک از سنگهای موجود در طبیعت خاصیتی ویژه و منحصر به فرد دارد. انرژی از امواج کیهانی عبور می کند و به واسطه سنگهایی که بر گردن آویخته اید یا به نحوی با بدن شما در تماس قرار گرفته اند به شما منتقل می شود. علاوه بر این دانشمندان بر این باورند که هر سنگ با متولد ماه خاصی ارتباط بیشتر و بهتری برقرار می کند و می تواند برای درمان بیماریها یا متعادل کردن قوای روحی و دماغی او مثمر باشد. به خاطر داشته باشید که برای متولدین هرماه، علاوه بر سنگ مخصوص خود او، ممکن است چندین سنگ دیگر هم مفید باشد. شما سنگ ها را چقدر می شناسید و درباره آنها چه اطلاعاتی دارید؟

طلا بعلت آنكه فلزی بسیار نرم و چكش خور می باشد باید با فلزات دیگری آمیخته گردد تا استحكام لازم را بیابد. بغیر از طلای ۲۴ عیار مابقی آلیاژ طلا نامیده می گردند. مس، نقره، نیكل و پالادیوم برای استحكام بیشتر و فلز روی به این خاطر به طلا افزوده میگردد تا اكسیژن هوا را جذب كرده و از اكسید شدن مس و نقره جلوگیری كند. عیار طلا یا همان قیراط درجه خلوص طلا را مشخص می كند.

طلای سفید طبیعی خاكستری روشن می باشد به همین خاطر برای سفید تر جلوه دادن آن از روكش رودیوم برای پوشش استفاده می كنند. و از آنجایی كه رودیوم پس مدتی ساییده می شود باید مجددا طلای سفید را روكش كرد. این مدت ۱۲ الی ۱۸ ماه است.

همانند طلا بسیار نرم بوده و بسرعت آسیب میبیند از این رو آن را معمولا با فلز مس تركیب می كنند تا استحكام لازم را پیدا كند. درجه خلوص نقره را به واحد های از ۱۰۰۰ قسمت می سنجند. نقره پس از مدتی بخاطر اكسیدهای گوگرد موجود در هوا و یا عرق بدن دچار تیرگی می شود كه باید آن را مجددا پرداخت نمود. نقره استرلینگ بخاطر كیفیت ممتاز و زیبایش معروف می باشد. درجه خلوص نقره در آن ۹۲.5% است.

فلزی سنگین و بسیار مقاوم می باشد. این فلز معمولا با پالادیوم، رودیوم، ایریدیوم، مس، روتیوم و تیتانیوم آمیخته می گردد.

مقایسه پلاتین و طلای سفید

۱- پلاتین سنگین تر از طلای سفید میباشد.

۲- پلاتین بطور طبیعی سفید بوده و درخشندگی و لومینانس بیشتری از طلای سفید دارد.

۳- از طلا كمیاب تر بوده از این رو گرانبها تر از طلا میباشد

۴- پلاتین مقاومت بیشتری نسبت به كدر شدگی دارا میباشد.

 

رنگ آن سفید خاكستری می باشد. سخت ترین فلز بوده و استحكام آن ۳ برابر فولاد است. اما در عین حال بسیار سبك است.به هیچ عنوان ایجاد حساسیت در پوست نمیكند. ضد خش نیز میباشد. با حرارت دادن آن و ایجاد اكسید در تیتانیوم میتوان آن را به رنگهای دلخواه در آورد.اما این رنگ كم عمق بوده و با خراشیدن از بین میرود. بنابراین باید از تیتانیوم رنگی بسیار مراقبت كرد.

مقایسه تیتانیوم و طلای سفید

۱- تیتانیوم ایجاد حساسیت نكرده اما برخی از آلیاژهای طلا حساسیت زا می باشند.
۲- اندازه قطر طلای سفید را میتوان تغییر داد اما از آنجایی كه تیتانیوم را نمیتوان لحیم كاری كرد ایجاد تغییر در اندازه آن نیز میسر نمیباشد.

۳- تیتانیوم را میتوان به رنگهای گوناگون در آورد اما طلای سفید را نه.

۴- تیتانیوم ارزان قیمت تر از طلای سفید میباشد.

مروارید را با قرار دادن دانه بسیار ریزی درون صدفها كشت می دهند. هر اندازه مروارید درشت تر و گردی آن خوش فرم تر باشد، گران قیمت تر میباشد.

گرانقیمت ترین جواهر می باشد. عیار آن بر اساس وزن است. هر چه الماس بزرگتر باشد گرانقیمت تر است. كیفیت الماس به ۳ ویژگی دیگر بستگی دارد:

۱- نوع تراش: نوع تراش الماس را مشخص میكند بعبارتی دیگر درخشندگی آن را؛ مثلا برلیان نوعی از تراش الماس میباشد.

۲- وضوح: عیوب الماس مانند لكه ها و یا شكافهای ریز را مشخص میكند. هر چه الماس وضوح بیشتری داشته باشد ارزشمند تر است.

۳- رنگ: رنگ الماس از سفید شروع شده و تا سایه هایی از زرد و قهوه ای موجود میباشد.

انواع ساختگی الماس نیز وجود دارند كه معروفترین آن Cubic Zirconia می باشد. اینگونه میتوانید آن را از الماس اصل تشخیص دهید:

۱- زیركونیا %۷۵ سنگین وزن تر از الماس میباشد.

۲- آن را جلوی دهانتان گرفته و بر آن بدمید (مانند دمیدن روی شیشه پنجره) اگر بخار مه مانند، فوراً ناپدید گردد الماس اصل بوده اما هرگاه اندكی طول بكشد تا از بین برود الماس بدلی میباشد.

 

۱- هنگام حمام گرفتن و یا شتستشوی دست ها، جواهر آلات خود را در بیاورید چون صابون سبب ایجاد لایه نازك روی جواهر آلات میگردد.

۲- با جواهر آلات آشپزی نكنید زیرا گرمای شدید و روغن موجب صدمه زدن به نگین جواهرآلات میگردد.

۳- همواره پس از آرایش و یا عطر زدن جواهر آلات خود را به تن كنید.

۴- فلزات قیمتی را تنها با یك پارچه ویژه پرداخت و یا پارچه نمدی پاك كنید زیرا حوله و یا پارچه به خاطر آن كه گرد و غبار را در خود دارند باعث خراش برداشتن جواهر آلات میگردند.

۵- جواهر آلات را از ضربه، مواد شیمیایی، نور خورشید و گرمای شدید محافظت كنید.

۶- در استخر و یا شستشوی ظروف و یا لباسها جواهر آلات خود را در بیاورید زیرا كلر سبب تغییر رنگ و یا شل شدن نگین ها میگردد.

۷- جواهر آلات را بمنظور جلوگیری از خراشیده شدن بطور مجزا نگهداری كنید.

۸- نگهداری نقره در یك كیسه در بسته كدر شدن آن را بتعویق می اندازد. اما هیچگاه مروارید را درون كیسه پلاستیكی قرار ندهید.

۹- بهترین روش تمیز كردن جواهر آلات استفاده از آب و صابون اندك بهمراه یك مسواك نرم میباشد.

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org