چهارشنبه، ۲۲ جولای ۲۰۰۹

  یاد بود از خاطرۀ مرحوم غلام محی الدین شبنم غزنوی

 در شهر وانکوور

به ابتکار اعضای خانهء فرهنگی (مولانا) و مرکز آموزش موسیقی و ادارۀ (نشریه زن) به اشتراک شاعران، ادیبان و شخصیتهای بزرگِ اجتماعی در ولایت برتش کلمبیا و عده یی از فرهنگیان مقیم امریکا و اروپا طی مراسم خاص خاطره های استاد غلام محی الدین (شبنم غزنوی) که به تاریخ ۲۸ جون در دیار غربت و آوره گی در شهر اسلام آباد پاکستان جهان فانی را وداع گفت، گرامی داشتند.

این مراسم روز هفدهم جولای در خانهء فرهنگی (مولانا) واقع در ناحیهء برنابی شهر وانکوور برگزار گردید.

درین مراسم محترم مجید (قیام) رییس خانهء فرهنگی (مولانا) و مرکز آموزش موسیقی ضمن صحبت در رابطه، در گذشت مرحوم غلام محی الدین (شبنم غزنوی) را یک ضایعهء بزرگ فرهنگی در عرصهء هنر نقاشی و رسامی جامعۀ افغانی و جهان فرهنگ خوانده بهشت برین به مرحومی از خداوند بزرگ استدعا نمودند.

سپس امان معاشر به نماینده گی از مجلهء نشریهء زن در رابطه صحبت نموده گفت: "اعضای متعهد خانهء فرهنگی (مولانا) بزرگ با وجدان بیدار و تکیه بر حقانیت و معقولیت چراغها در دست داشته در جستجوی برلیان های اصیل بر انگشتر اندیشهء فرهنگی ما هستند".

متعاقباً محترم اسحاق (ثنا) شاعر شهیر کشور ما طی صحبت مبسوطی در رابطه به فعالیت های فرهنگی غلام محی الدین شبنم بیوگرافی آن مرحوم را به حاضرین بیان نمود.

همچنان محترم اسحاق (ثنا) پیامهای محترم پروفیسورعنایت الله (شهرانی) شخصیت بزرگِ علمی و اجتماعی کشورما از امریکا، داکتر صبور الله (سیاه سنگ) شاعر معاصر و پژوهشگر مشهور کشور ما از ولایت سسکچوان کانادا و پیام امتنانیه اعضای خانواده مرحوم غلام محی الدین (شبنم) را که توسط محترم جمشید (عارفی) به آدرس خانهء فرهنگی (مولانا) مواصلت ورزیده بودند با اظهار سپاس و قدر دانی از آنها به خوانش گرفتند.

سپس، پروگرام شعر و غزل به گرداننده گی دکلماتور موفق و خوش آواز محترمه نسرین (جمالزاده) آغاز گردید.

درین بخش بعد از آنکه شمع ها در روی سالون، که با قالین ها و دوشک های افغانی فرش گردیده بود، روشن گردید، نوای رباب و گیتار با نوازنده گی هنرمندان موفق کشور ما مجید ( قیام) و یما (شپون) طنین انداز شد، شاعران محترم ما کاوه (آهنگ)، عبدالکبیر ( فرخاری)، محمد طاهر (امیری)، حبیب (یوسفی)، مبین (کوهیار)، (فاضلی) و سید جمال الدین (درویش) اشتراک نموده سروده ها و اشعار انتخابی خویش را به خوانش گرفتند.

سپس، پرو گرام موسیقی غزل آغاز گردید. درین بخش محترم درویش با دنبوره غزل های مولانا جلال الدین بلخی را اجرا نمود که با دلچسپی مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

متعاقباً، هنرمندان مرکز آموزش موسیقی خانهء فرهنگی (مولانا) غزلیات زیبا اجرا نمودند.

قابل یاد اوری است، که مطابق سناریوی قبلا تهیه شده، پروگرام ساعت ۱ بجهء شب به نیت همبستگی هر چه بیشتر هموطنان ما با اجرای آهنگ میهنی "برادران و خواهران یکی شوید" خاتمه یافت. اما اجرای این آهنگ توسط استاد مرکز آموزش هنر موسیقی مجید (قیام) احساس وطنپرستی را به روان حاضرین تازه ساخت، حاضرین به یاد وطن همصدا با آواز محترم مجید (قیام) این آهنگ میهنی رایکجا اجرا نمودند.

ادامهء محفل با اجرای رقص سماع ساعت ۳ بجه شب در فضای دوستی و صمیمیت خاتمه یافت.

امان معاشر، خبرنگار آزاد

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org