پنجشنبه، ۱۷ اکتوبر ۲۰۱۹


       
  
دکتور صبورالله سیاهسنگ

             

کشتار گنجشک‌ ها

[][][][][][][][][][]][][][]

 

شش دهه از سخنرانی آتشین مائوتسه دون می‌ گذرد: «انقلابیون مبارز! بزرگترين دشمن کشور تان را بشناسید: خوراکۀ شما و فرزندان تان را می ‌دزدد و می‌ گریزد». او در اوج برنامۀ "جهش بزرگ/ ۱۹۵۸" فرمان قتل عام گنجشک‌ ها را صادر کرد و افزون بر بسیج سرتاسری ارتش در برابر دشمن تازه، به همۀ باشندگان سرزمینش دستور داد تا به نشانۀ ادای رسالت سیاسی-اجتماعی هر جا گنجشک می ‌بینند، نابودش سازند.

آموزگاران کودکان و نوجوانان را در برابر این پرندۀ نفرین شده بر می‌ انگیختند و - به پیروی از سخنان صدر مائو - آنان را یگانه دلیل کمبود گندم، بزرگترین عامل گرسنگی و سرچشمۀ تباهی مردم می ‌نامیدند.

دانش ‌آموزان همپای سپاهیان و افسران تفنگ ‌دار در این جنبش خونین و بزرگتر از "جهش بزرگ" نقش آهنین داشتند. هر کس - به عنوان وظیفۀ انقلابی - باید هرچه می‌ توانست گنجشک شکار کند و ثبوت را به نزدیک ‌ترین حوزۀ حزب کمونیست نشان دهد تا مستند ریکار گردد.

ارتش ‌مردان، کارمندان دولت و دهقانان با نواختن شیپور و ناقوس، تکان دادن جال ‌های بلند و افشاندن فشنگ‌ های سوزان به هوا، نشستن گنجشک ‌ها بر درخت و دیوار را جلو می‌ گرفتند تا یا گروهی با ساچمه کشته شوند یا از خستگی پروازهای پیهم بمیرند.

به کودکان گفته شده ‌بود: "از درختان بالا روید، لانه‌ های پرندگان را ویران سازید و تخم‌ ها و چوچه ‌ها را - از آشیانه بیرون کشیده - پایین اندازید".

جوانان پیکر بی ‌جان پرندگان را زنجیروار به نخ می‌ کشیدند، آنگاه به مقامات حزبی پیشکش می‌ کردند و "آفرین" می ‌شنیدند. در پایان هر هفته، انبارهای لاشه‌ های کوچک در کامیون نخست به حوزه‌ های حزبی پایتخت برای شمارش دوباره فرستاده می ‌شدند و سپس گزارش شان به دفتر مرکزی رهبری حزب در پکن می ‌رفت.

آمار حزبی نشان می‌ دهد که تنها در روز نخست دستور مائو، مردم شانگهای کمابیش دو صد هزار گنجشک را کشته‌ بودند. این شمار در یازده ماه از یک میلیون بالاتر پرید. البته، کشتار یک میلیون پرندۀ گنهگار در برابر قتل عام سی ‌و پنج میلیون آدم بی ‌گناه - قربانیان انقلاب فرهنگی چین" - اعشاریه هم نمی ‌شود.

سال دیگر، در نبود گنجشک‌ ها موازنۀ دستگاه زیستار طبیعی (ایکو سیستم) برهم خورد. گروه ملخ‌ ها و برخی آفات نباتی به شیوۀ فورانی افزایش یافتند.

صدر مائو و یارانش نمی‌ دانستند که آن پرندگان واژگون‌ بخت تنها دانه ‌های روییدنی کشت‌ زاران را نه، بلکه خزندگان و چرندگانی چون ملخ‌ ها را نیز می ‌خوردند. پس از مرگ چهل میلیون باشندۀ چین در اثر گرسنگی، دانسته شد که قتل عام گنجشک‌ ها فراورده‌ های کاشتکاری را خیلی پایین آورده ‌است.

شب دهم نوامبر ۱۹۵۹ هنگامی که دستور تازۀ حزب کمونیست چین از رادیوها به گوش رسید: «دیگر گنجشک‌ ها را نکشید»، کسی از ترس جان نتوانست بگوید: «جهان‌ پناه! دیگر گنجشکی در آسمان و زمین نمانده است».

به خوش‌ و همی انقلابی هم ‌باوران دیروزم که هنوز زندانی قفس‌ های آویخته از شاخساران درختان "پارک زرنگار" در دهۀ ۱۹۶۰ هستند، رشک می ‌برم و با خود می‌ گویم:

صدر مائو!

راحت بخواب

راهت ادامه دارد . . . .

[][]

کانادا/ نهم نوامبر ۲۰۱۸

*

می ‌توانید دشنام بنویسید، ولی باور دارم نمی ‌توانید بگویید: "این گزارش دروغ است و دشمنان آن را برای بدنام ساختن مائو پخش می ‌کنند".

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=LjRZIW_hRlM

 

 

 

 

 

 

توجه:

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

 

www.esalat.org