دیپلوم انجنیر هاجره «امین»

 

سلام و ادب خدمت رفیق عزیز وگرانمایه «فضلی» ارجمند و خدمت دست اندرکاران سایت وزین «اصالت» تقدیم میدارم. امیدوارم خوش و صحتمند باشید.

به آرزوی موفقیتهای بیشتر شما، مطلبی را بخاطر سالگرد انقلاب کبیر اکتبر به شما فرستادم آرزومندم در سایت وزین «اصالت» اقبال نشر یابد.

 

سخنرانی لنین در اولین کنگره‌ ی سراسری زنان کارگر شوروی:

 

رفیق لنین توسط نمایندگان با تشویق طوفانی مورد استقبال قرار گرفت.

 رفقا، به دلیل آنکه یکی از سخت ‌ترین چیزها در هر کشور به حرکت درآوردن جوش ‌و خروش زنان بوده است، به یک معنای مُعین این کنگره‌ی بخش زنان ارتش کارگران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. انقلاب سوسیالیستی مگر با حضور بسیاری از زنان کارگر که در آن نقش بزرگی در آن ایفا نمایند نمی ‌تواند وجود داشته باشد.

در تمام کشورهای متمدن حتی در پیشرفته ترین شان، زنان در واقع بیش از بردگان بومی(domestic slaves)  نیستند. زنان در هیچ دولت سرمایداری‌ ای حتی در آزاد ترین جمهوری‌ ها از برابری کامل برخوردار نیستند.

یکی از وظایف اصلی جمهوری شوروی لغو تمامی محدودیت‌ ها در خصوص حقوق زنان است. دولت اتحاد جماهیر شوروی به ‌طور کامل قوانین رسیدگی به طلاق را که منبع تخریب، سرکوب و تحقیر بورژوایی است منسوخ کرده است.

به‌ زودی یک سال از زمانی که قانون آزادی کامل طلاق وضع شد، خواهد گذشت. ما یک فرمان ابطال تمام تمایزات بین فرزندان مشروع و نامشروع و از بین بردن محدودیت‌های سیاسی را وضع نموده ‌ایم. برابری و آزادی برای زنان کارگر در هیچ کجای دیگری در جهان به ‌طور کامل برقرار و وضع نشده است.

ما می ‌دانیم که این زن طبقه کارگر است که باید فشارِ پر از کُدهای کهن و فرسوده را تحمل کند.

برای اولین بار در تاریخ، قانون ما هر آنچه را که حقوق زنان را رد میکرد را حذف نموده است. اما نکته‌ ی مهم قانون نیست. در شهرستان‌ها و مناطق صنعتی این قانون که به آزادی کامل ازدواج انجامیده شده است به‌خوبی انجام می ‌شود، اما در روستا بیش ‌از حد و غالباً همچون نامه‌ ای مرده باقی‌ مانده است (کاری از پیش نبرده است-م). در آنجا (روستا-م) ازدواج مذهبی هنوز به ‌طور مسلط و غالب وجود دارد. این به خاطر آن است که مبارزه با نفوذ کشیشان به‌عنوان یک شر (شیطانی-م)، سخت ‌تر از مبارزه با قانون کهن هست.

ما باید در مبارزه با تعصبات مذهبی بسیار مراقب باشیم؛ در این مبارزه برخی از افراد با به خشم در آوردن احساسات مذهبی باعث آسیب فراوانی می ‌شوند. ما باید از تبلیغات و آموزش استفاده کنیم. تکیه بیش ‌از حد (یکجانبه-م) به لبه‌ ی تیز بر مبارزه ممکن است ما را تنها به افزایش ناخشنودی پاپولار (افکار سنتی عموم-م) و تحریک خشم روبرو سازد. چنان متدهای مبارزاتی ‌ای تمایل به تداوم بخشیِ تقسیم مردم در امتداد خطوط مذهبی دارد، در حالی ‌که قدرت ما در اتحاد نهفته است. عمیق ‌ترین منبع تعصب مذهبی فقر و جهل است. و این آن شری است که باید با آن مبارزه کنیم.

وضعیت زنان تا زمان کنونی این بوده است که با یک برده مقایسه شده است. زنان به خانه بسته‌ شده ‌اند، و تنها سوسیالیسم می ‌تواند آن‌ها را از آن وضعیت نجات دهد. آن‌ها تنها در صورتی به ‌طور کامل آزاد خواهند شد که ما مقیاس کوچک کشاورزی فردی به کشاورزی جمعی (کلکتیف-م) و کار جمعی بر زمین را تغییر دهیم و این ‌یک کار دشوار است. اما در حال حاضر که کمیته‌ ی دهقانان فقیر تشکیل‌ شده است، زمان آن فرارسیده است که انقلاب سوسیالیستی را تلفیق و تثبیت (مستحکم-م) کنیم.

فقیر ترین بخش از جمعیت روستایی تنها در حال حاضر شروع به سازمان‌دهی نموده است، و سوسیالیسم ‌توسط یک‌ پایه‌ ی مستحکم در این تشکیلات دهقانان فقیر، قابل حصول است.

در گذشته، اغلب شهر انقلابی شدند و سپس روستاها.

اما انقلاب حاضر متکی به روستا است و اهمیت و قدرتش از آن سرچشمه میگیرد. تجربه‌ی جنبش‌های آزادی‌ بخش نشان داده است که موفقیت یک انقلاب بستگی دارد به آنکه زنان چقدر در آن شرکت مینمایند. دولت شوروی از هر آنچه در توان دارد برای توانمند کردن زنان در انجام کار سوسیالیستی پرولتری مستقل، مضایقه و فروگذاری نخواهد نمود.

دولت شوروی در موقعیت دشواری قرار دارد، زیرا کلیه‌ ی کشورهای امپریالیستی از اتحاد شوروی نفرت دارند و برای جنگ با او به‌عنوان جرقه ‌ای که آتش انقلاب را در تعدادی از کشورها برافروخته است و گام‌های قاطعانه به‌ سوی سوسیالیسم برداشته است، آماده می ‌شوند.

هم‌ اکنون که آن‌ها برای از بین بردن شوروی انقلابی مصمم ‌اند، زمین در زیر پاهایشان در حال آتش گرفتن است. شما میدانید که چگونه جنبش انقلابی در آلمان گسترش می‌یابد. در دانمارک کارگران در حال مبارزه با دولتشان هستند. در سوئیس و هالند جنبش انقلابی دارد قوی ‌تر می‌شود. جنبش انقلابی در این کشورهای کوچک به‌خودی‌ خود هیچ اهمیتی ندارد، اما از آن بابت دارای اهمیت ویژه‌ای است که هیچ جنگی در این کشورها وجود نداشته و از دموکراتیک ‌ترین نظام «قانون اساسی» برخوردار می‌باشند. اگر کشورهایی مانند این‌ها به جوش ‌و خروش آمده ‌اند، به ما این اطمینان را می‌ دهد که جنبش انقلابی در حال اعتدال (گسترش-م) در سراسر جهان است.

تا کنون جمهوری دیگری نبوده است که قادر به رهایی زنان بوده باشد. دولت اتحاد شوروی به زن کمک می‌کند. آرمانِ ما شکست ‌ناپذیر است، چرا که طبقه‌ ی کارگرِ شکست ‌ناپذیر در همه‌ ی کشورها در حال شورش و بپا خاستن هست. این جنبش نشانگر این است که انقلاب سوسیالیستی شکست ‌ناپذیر در حال گسترش است. (تشویق طولانی ‌مدت و همه سرود انترناسیونال را می ‌خوانند.)

 ۱۹ نوامبر ۱۹۱۸.

محل انتشار رسمی این سخنرانی برای اولین بار: طبق متن منتشر شده ی پراودا در تاریخ ۲۲ نوامبر ۱۹۱۸ و شماره ی ۲۵۳ این نشریه میباشد.

منبع: مجموعه آثار لنین، انتشارات پروگرس، مسکو، جلد ۲۸، سال ۱۹۷۴، صفحات ۱۸۰- ۱۸۲

 

 

 

توجه:

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

 

 

www.esalat.org