صهیونیسم چیست؟

=============

تهیه و نگارش: ع . ق . فضـــلی

 

 

صهیونیسم (از نام تپه صهیون در اورشلیم)، ارتجاعی ترین نوع ناسیونالیسم بورژوازی یهود، که در میان جمعیت یهودی کشورهای سرمایه داری گسترش یافت به عنوان یک روند سیاسی در پایان قرن ۱۹ ظهور کرد. هدف آن منحرف کردن کارگران و زحمت کشان یهود از مبارزات انقلابی، برای حفظ سلطه بورژوازی بر کارگران است. برای پیگیری این اهداف، ایدئولوگهای صهیونیسم برنامه های را برای حل "مسئله یهود "با ایجاد "دولت یهود "با کمک قدرتهای بزرگ ارائه دادند. این ایده بویژه در کتاب یکی از ایدئولوژیست های صهیونیسم، روزنامه نگار اتریشی تئودور هرتزل، "دولت یهود "(۱۸۹۶) بیان شد. در سال ۱۸۹۷، اولین کنگره صهیونیست ها در بازل برگزار شد، در آن سازمان جهانی صهیونیست (WZO) تاسیس شد، که هدف رسمی صهیونیسم "ایجاد یک پناهگاه با اجرای قانون برای مردم یهود در فلسطین "را اعلام کرد.

صهیونیسم دارای قدرت مالی برابر با دارایی بزرگ ترین شرکت های انحصاری جهان است، سهام دار شرکت های متعدد اسرائیلی و صاحب زمین ها و موسسات کشاورزی و واحدهای تولیدی و توزیعی زیاد است که مرکز آن در ایالات متحده امریکاست.

صهیونیسم مدرن یک ایدئولوژی ناسیونالیستی و یک سیستم منشعب از سازمانها و سیاستهای که بیانگر منافع بورژوازی بزرگ یهود است، که ارتباط نزدیکی با بورژوازی انحصاری دولتهای امپریالیستی دارد. محتوای اصلی صهیونیسم مدرن، شوونیسم ستیزه جویانه، نژادپرستی، ضد کمونیسم و ضد شوروی بود.

بورژوازی یهود با تحریک احساسات ناسیونالیستی و تعصب های ملی سالیان درازیست كه در زیر پرچم صهیونیست با نیروهای مترقی به مبارزه برخاسته و این جریان را به حربه ای در خدمت محافل ارتجاعی و امپریالیستی بدل کرده است.

اساس و بنیاد صهیونیسم این اندیشه است كه یک ملت واحد یهود متشکل از یهودیان سراسر جهان، صرف نظر از كشوری كه میهن آنهاست وجود دارد.

صهیونیسم قوم یهود را دارای وضع استثنایی در جهان می داند كه به عنوان برگزیده خدا دارای رسالتی ویژه است. صهیونیسم در درجه اول با منافع پرولتاریای یهود ناسازگار است. صهیونیسم سالیان متمادی كوشش اصلی خود را متوجه ایجاد نفاق و تضاد بین یهودیان هر کشور و خلقی كه در میان آنها می زیستند کرده و در تحریک دشمنی و كینه بین یهودیان و سایر خلق ها می کوشد. از این نظر بین صهیونیسم و آنتی سمیتیسم كه نقطه مقابل اولیست تفاوتی نیست. هر دو صهیونیسم و آنتی سمیتیسم (ضد یهود) ـ جریان ارتجاعی، نژاد پرستانه، ناسیونالیستی كور و دشمن اتحاد زحمتكشان است و ماركسیسم با تمام قدرت هر دو را رد می كند.

صهیونیسم می کوشد در کشورهای مختلف جهان، کارگران و زحمتکشان یهود را از محیط کار و زندگی و فعالیت خود از بقیه کارگران و زحمتکشان جدا کند و مانع شرکت آن ها در نهضت کارگری و دموکراتیک شود. صهیونیسم با اشاعه نظریه غلط «وحدت منافع ملی یهودیان» می خواهد تضاد بین کارگر و سرمایه دار را بین استثمار کننده و استثمار شونده یهود را مخفی کند و در حقیقت منافع حیاتی زحمتکشان یهود را در پیشگاه منافع بورژوازی بزرگ و ثروتمند یهود قربانی کند. امپریالیسم جهانی از صهیونیسم در توطئه های ضد ملی، ضد جنبش آزادی بخش و ضد سوسیالیسم بهره فراوان بر می گیرد و با فریب و اغوای توده های یهود نقشه های شیطانی و ضد مردمی خود را عملی می کند.

نقطه مقابل صهیونیسم آنتی سمیتیسم -روش خصمانه نسبت به یهودیان به طور اعم است که هرگونه ملاحظات طبقاتی و اجتماعی را نادیده می انگارد. آنتی سمیتیسم در همه جا به عنوان سلاحی برای نفاق افکنی و انحراف توجه زحمتکشان از مسائل واقعی اجتماعی و سیاسی به کار رفته است. آنتی سمیتیسم مانند صهیونیسم تنها به سود طبقات استثمارگر و نیروهای ارتجاعی است که از این راه به مبارزه طبقاتی و اتحاد زحمتکشان خلل وارد می کنند.

از لحاظ تئوری، صهیونیست ها ناقل ایدئولوژی شوونیستی و نژادپرستانه می باشند و در اصل، هدف آنها منحرف کردن توده های کارگر یهود از مبارزه انقلابی، حفظ سلطه بورژوازی بر کارگران و زحمت کشان است.

 04-02-2021

 

 

 

 

 

  

 

 

توجه:

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org