سه شنبه، ۲۷ جنوری ۲۰۰۹

عدم توافق روسیه با امریکا

 بر سر حمل تدارکات نظامی از خاک روسیه به افغانستان

برگرفته از خبرگزاری ایتر تاس

 

مترجم: رحیم اریا

 مسکو: روسیه برای ایالات متحده امریکا و ناتو اجازه نامه عبور وسایط و تدارکات ناتو و نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان را صادر نکرده است.

این مطلب را نماینده نظامی روسیه در سازمان ناتو جنرال الکسی موسلویف ابراز نمود.

جنرال موسلویف در واکنش به سخنان جنرال پتروس فرمانده کل نیروهای امریکایی در افغانستان و آسیای میانه گفت که هیچگونه توافقی مبنی بر صادر اجازه حمل و نقل تدارکات سازمان ناتو از خاک روسیه حاصل نشده است و در این باره کدام اسنادی نیز وجود ندارد.

قبل از این داوید پتروس فرمانده کل نیروهای امریکایی درافغانستان و آسیای میانه در زمان بازدیدش از اسلام اباد گفته بود که میان ناتو و روسیه بر سر صادر اجازه حمل و نقل تدارکات نظامی از داخل خاک روسیه به نیروهای ناتو مستقر در افغانستان توافق صورت گرفته است.

روسیه قبلاً با سازمان ناتو و دو کشور عضو ناتو بر سر انتقال اموال غیر نظامی ناتو به سربازان این کشور در افغانستان به توافق رسیده بود.

به نقل قول از خبرگزاری ایترتاس، در اپریل سال ۲۰۰۸ میلادی، دولت روسیه با سازمان ناتو توافقی را مبنی بر انتقال اموال غیرنظامی به افغانستان از طریق خطوط اهن در داخل خاک روسیه به امضاء رسانیده بود.

همچنان دولت روسیه توافق نامه دیگری را با دولت های فرانسه و المان مبنی بر انتقال اموال غیرنظامی برای نظامیان این کشورها در افغانستان از طریق فضا را نیز به امضاء رسانیده بود.

به گفته تورن جنرال لیونید ساشین کارشناس امور روسیه، امریکا برای انتقال وسایل نظامی اش یا باید افغانستان را ترک کند و یا هم از روسیه تقاضا کند تا اجازه حمل و نقل وسایط نظامی را برای حمل و نقل تدارکات انان به افغانستان بدهد.

بدنبال افزایش حملات بر کاروان های تدارکاتی نظامیان ناتو در افغانستان در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان، ناتو در صدد یافتن راه حلی برای تقویت نیروهایش در افغانستان است.

تورن جنرال لیونید ساشین در این باره میگوید که همین اکنون امریکا با داشتن ۳۲ هزار سرباز در افغانستان با مشکلات فراوان تدارکاتی مواجه است و اگر امریکا نیروهایش را درافغانستان به ۶۰ هزار نیرو برساند، امریکاییها با مشکلات بیشتری در راستای تدارکات نیروهای شان در افغانستان مواجه خواهند شد.

جنرال ساشین می افزاید که امریکاییها مناسبات شانرا با اسلام اباد بعد از استعفای جنرال پرویز مشرف و روی کار امدن اصف علی زرداری شوهر بی نظیر بوتو خراب کردند، زیرا جنرال پرویز مشرف یک متحد بسیار قوی برای امریکا در منطقه بود، در حالیکه اصف علی زرداری یک شخصیت بسیار قوی در مبارزه علیه تروریزم با امریکا نیست.

به عقیده جنرال ساشین، در حال حاضر امریکا در کوشش است تا با کشورهای تاجکستان، ازبکستان و قرغزستان برای انتقال اموال نظامی به افغانستان به توافق برسد.

جنرال لیونید ساشین به این عقیده است که اگر نیروهای طالبان راه سرحدی خیبر را در شرق افغانستان و راه سرحدی چمن را در جنوب کشور که با ولایت کندهار بروی انتقال اموال ناتو مسدود نمایند، ناتو و امریکاییان راه حل برای انتقال اموال شان به افغانستان خواهد داشت و این راه حل کشورهای آسیای میانه و روسیه است.

اگر امریکا میخواهد که از راه آسیای میانه حمل و نقل اموال نظامی و غیرنظامی به افغانستان صورت بگیرد، این کشور مجبور است که یا با روسیه بر سر انتقال اموال نظامی اش بر توافق دلخواه روسیه برسد و یا اینکه نیروهایش را از افغانستان بیرون کشیده و شکست خود را در افغانستان همانند عراق قبول کند.

 

47kpjx3

 توجه !

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با کسب مجوز کتبی از «اصالت» مجاز است !

کليه ی حقوق بر اساس قوانين کپی رايت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد.

Copyright©2006 Esalat

 

www.esalat.org