چهارشنبه، ۱۹ اگست  ۲۰۰۹

آزادی یعنی چه؟

ملالی (افغان)

وقتی از کلمهء زیبای آزادی می شنوم، به آزادی می اندیشم آزادی چه گونه خواهد بود؟ و مفهوم آزادی در کدام نورمل ها پیچیده که انسان را از گلو خفه ساخته و ارمغان آزادی اسارت های پی در پی در طول سده ها و ادوار مختلف تاریخ است.

اگر ۲۸ اسد را در شرایط کنونی کشور به عنوان روز آزادی جشن بگیریم و رهایی از ستم استعمار انگیس بنامیم، و در نتیجۀ امضای معاهدات گندمک و دیورند که بخشی از سر زمین افغانستان به همکاری عدۀ محدود وابستگان افغانی و اجنبی ها از دست رفت و زجر آنرا تا امروز ملت ما می کشد آیا هنوز هم عبرت نیست برای زمامداران کنونی کشورما که در موجودیت قوای اشغالگر همان انگلیس و همپیمانان وی بازهم از استقلال و آزادی حرف میزنند؟. و هر بار با به قدرت رسیدن به اقتدار و دولتداری خواسته اند تا زنجیر قلاد اسارت را به عنوان آزادی حلقه گردن خود ساخته و پای ملت را تا سرحد تباهی و مرگ بکشانند و افغانستان را مرکز تخاصم و رقابت های اجانب و لابرتوار امتحان هر نوع سیاست ها ساخته اند .

نمیدانم چگونه شیر مردانی که با یک چماق انگلیس را از مرز های افغانستان راندند و با خون خود تاریخ را رنگین ساخته و زنان حماسه آفرین چون ملالی با اشعار میهنی در بلند نگهداشتن بیرق ما تن به فداکاری داده نمونۀ از همت والای زن افغان بوده و الگوی از شجاعت و متانت برای جهان شده است و افتخار بر ملتی که اسارت را نپذیرفته و تا پا و جان برای آزادی انسان با بهای خون به ترقی و پیشرفت گام می نهند.

۲۸ اسد روزی که تن هزارها افغان بخاطر گرفتن استقلال به خون آغشته شد و تاریخ پر افتخار قهرمانی های شیر مردان در جهان هلهله را برپا کرد و درس عبرت به تجاوزگران و معامله گران اجنبی داد، اما دردا! دریغا! که با جعل کاری های مزدوران عصر حاضر این صفحهء پاک قهرمانان را به بیغوله های تاریک حواله کرده به شکل نمایشی و فریب مردم با برنامه های کاملا خشک رسانه ها تجلیل میشود، اینها میخواهند تاریخ را دفن کنند.

امسال تجلیل نمایشی از جشن استرداد استقلال کشور یک جشن مصلحتی بیش نیست زیرا کرزی میخواهد به این بهانه جای پای برای فردای که صندوق های رای مانده میشود تنی چند ریش سفید معتقد به استقلال را فریب دهد.

 

درود بر روان پاک شهدای راه آزادی و استقلال کشور!

 

ملالی (افغان)

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org