Wed, July 25, 2007 12:26 pm

 بیانیه‌ی شماره ۲ کانون هستیا اندیش

اصالت به خاطر انسان زحمتکش مرز نمی شناسد !

 

پیرو تداوم بازداشت دوست در بندمان امیر

در حالی 12 روز از بازداشت امیر یعقوب‌علی، روزنامه ‌نگار، فعال دانشجویی، عضو کمپین یک میلیون امضاء و کانون هستیا اندیش میگذرد که او تاکنون از ابتدایی‌ترین حقوقش، از جمله ملاقات و حتا تماس با خانواده‌ محروم بوده است. در عین حال مسئولان بر خلاف موازین قانونی، از دادن هر گونه خبری نسبت به وضعیت بازداشت و نگهداری امیر یعقوب‌علی به خانواده‌‌اش طفره می‌روند.

امیر بیستم مرداد ماه به جرم نانوشته حرف زدن با مردم در مورد قوانین تبعیض‌آمیز و هنگام جمع‌آوری امضاء برای "کمپین تغییر برای برابری" دستگیر و ابتدا به مدت 4 روز به طور غیر قانونی در بازداشت موقت به سر برد. اما زمانی که خانواده و دوستان وی در مقابل دادگاه انقلاب، با وعده‌ی قاضی پرونده در انتظار آزادیش با قرار وثیقه بودند، به دلایل واهی مانند همکاری با روزنامه‌های داخلی به بند 209 زندان اوین منتقل شد.

در شرایطی که به دلیل خفقان و سرکوب فضای عمومی و دانشگاهی، سیل احضارها، بازداشت‌ها، احکام سنگین کمیته‌های انضباطی و دادگاه‌ها برای فعالان دانشجویی، زنان، کارگران، معلمان، روزنامه‌نگاران و قومیت‌ها روبه افزایش است، از 22 خرداد سال گذشته تا کنون، شاهد بازداشت غیرقانونی نزدیک به 120 تن از فعالان حوزه‌ی زنان بوده‌ایم که بدون هیچ اتهام مشخصی راهی اوین شده‌اند.

دستگیری اعضای شواری مرکزی و ادوار تحکیم در سالگرد 18 تیر، ربوده شدن منصور اسالو

و به دنبال آن بازداشت امیر یعقوب‌علی از فعالان اجتماعی، فضای جامعه را بیش از گذشته به سمت امنیتی شدن سوق داده است و این نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی حتا مسالمت آمیزترین اعتراض‌ها و انتقادها را که حق هر شهروندی‌ست تاب نیاورده و تجمع 6 نفر را که خواهان آزادی دانشجویان زندانی هستند، سرکوب می‌کند، فعال کارگری را که به دنبال احقاق حقوق صنفی‌اش است، در مقابل چشم مردم می‌رباید و یک فعال حوزه‌ی زنان را هنگام جمع‌آوری امضاء بازداشت و با این اتهام که مردان حق ندارند، در حوزه‌ی زنان فعالیت کنند، راهی اوین می‌‌کند.

با این ‌که مجموعه اقدامات مسالمت ‌آمیز و بدون خشونت زنان از سوی دولتمردان اقدام علیه امنیت ملی تعریف می‌شود، جنبش زنان با انتخاب آگاهانه خویش برای ساختن فردایی بهتر و جهانی دیگر، هم‌چون گذشته به فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود در حالی ادامه می‌دهد که این بازداشت‌ها، احضارها و احکام سنگین نه تنها خللی در اراده مصمم ما به وجود نخواهد آورد که به اتحاد و انسجام‌ هر چه بیشترمان نیز خواهد انجامید.

و اینک اعلام می ‌کنیم در حمایت از امیر یعقوب‌علی همچنان پیگیر وضعیت او بوده و خواهان آزادی هر چه سریع ‌تر این دانشجوی فعال حوزه‌ی زنان هستیم.

 --

Ali Reza Akhavan

 علی رضا اخوان

 

www.esalat.org