پنجشنبه، ۵ فبروری  ۲۰۰۹

اخراج امریکایی ها از قرغزستان

(از منابع خارجی)

مترجم: رحیم اریا

دولت قرغزستان از بستن پایگاه نیروهای امریکا در این کشور خبر میدهد.

به گزارش رسانه های روسی، رئیس جمهور قرغزستان بروز سه شنبه گفت که کشورش به عملیات پایگاه نیروهای هوایی امریکا مستقر در این کشور که از ان برای عملیات نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان استفاده می شود، خاتمه میدهد.

تصمیم بستن پایگاه نیروهای هوایی امریکا موسوم به منیس، که در خارج شهر بیشکیک، مرکز قرغزستان قراردارد، یک ضربه شدید به عملیات نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان می باشد.

به نقل از اژانس های خبری نووستی و انترفکس روسیه، این اظهارات قربان بیگ باقی یف رئیس جمهور قرغزستان در مسکو  پس از ان صورت گرفت که روسیه اعلان کرد که ملیاردها دالر کمک را برای کشورهای فقیر اسیای میانه درنظر گرفته است.

جنرال داوید پتریس، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی در افغانستان و عراق، در جریان سفر اخرش در ماه گذشته، گفته بود که پایگاه هوایی منیس در قرغزستان یکی از مهم ترین پایگاه های امریکایی برای پیاده سازی نیروهای بیشتر امریکایی در افغانستان درجریان ماه های اینده می باشد.

قربان باقی یف دریک مصاحبه با خبرگزاری ایترتاس گفت " که بزودی پایگاه نیروهای امریکایی در قرغزستان بسته خواهد شد و دولت این کشور بزودی این موضوع را اعلام خواهد کرد".

مقامات قرغزستان تا هنوز در این باره تبصره ای نکرده اند.

سفارت امریکا در قرغزستان میگوید که بروز چهارشنبه ضمن یک کنفرانس مطبوعاتی نظرشانرا اعلام خواهد کرد.

دولت امریکا یک پایگاه هوایی در قرغزستان و یک پایگاه دیگر هوایی در ازبکستان داشت که بعد از حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱، برای ادامه عملیات نیروهای امریکایی در افغانستان ایجاد شده بود.

درسال ۲۰۰۵ میلادی، ازبکستان بعد از انتقاد امریکا از ازبکستان بر سر موضوعات حقوق بشر، پایگاه امریکا را در کشور خویش بست و یگانه پایگاه هوایی و اکمالاتی امریکا در قرغزستان موقعیت دارد.

روسیه از مدت طولانی به اینطرف در مورد موجودیت امریکایی ها در منطقه شک و تردید دارد و خواهان طرح عقب نشینی امریکایی ها از این مناطق است.

بروز سه شنبه، روسیه توافق کرد که به قرغزستان مبلغ دوملیارد دالر امریکایی قرضه و ۱۵۰ میلیون دالر دیگر بعنوان کمک مالی اعطا کند.

روس ها همچنان یک پایگاه نظامی در کنت، قرغزستان دارند.

به گفته جنرال داوید پتروس، امریکا در حال حاضر، سالانه ۱۵۰ میلیون دالر امریکایی به قرغزستان می پردازد که ۶۳ میلیون ان از اجاره پایگاه هوایی منیس، در این کشور می باشد.

 

47kpjx3

 توجه !

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با کسب مجوز کتبی از «اصالت» مجاز است !

کليه ی حقوق بر اساس قوانين کپی رايت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد.

Copyright©2006 Esalat

 

www.esalat.org