دوشنبه، ۵ جنوری ۲۰۰۹            احمد شاه قدری


روز دوشنبه ۲۹ دسمبر ۲۰۰۸ شهر آرنهم کشور هالند شاهد یکی از پرشکوه ترین و مجلل ترین مجلسی بعد از سقوط حاکمیت ح.د.خ.ا. (ح و) بود. که بمناسبت هشتادمین سالروز تولد رفیق گرانقدر و زنده یاد رفیق ببرک کارمل و چهل و چهارمین سال تآسیس ح.د.خ.ا. که بعد ها بنام حزب وطن تغییر نام داده شد، بر پا شده بود.

من ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقهء بعد از ظهر حینیکه داخل سالون شدم باورم نمیشد. فکر میکردم به سالونی داخل شده ام که تعداد زیادی از حزبی های ما دست بدست هم داده و این سالون را چنان آراسته اند که نمودار قدرت حزب قهرمانان باشد.

انتخاب، تزئین و ترتیب سالون به بهترین وجه تنظیم شده بود. از بلند گوها آواز ملائم اما شور دهندهء آهنگهای میهنی با آواز هنرمندان اسبق و تازه استقبالگر مهمانان بود. چای، قهوه و شرینی باب که در غرفهء مخصوص پاک و منزه به قیمت خیلی نازل و رفتار عالی انسانی عرضه میشد، در خدمت مهمانان قرار داشت.

ستیژ با میزی برای هیآت رئیسه و در سمت راست و چپ عکسهایی بزرگی از مرد باعظمت افغان و رهبر نامور، خدمتگار صادق، مدافع زحمتکشان و مردم افغانستان رفیق کارمل با گذاشتن سبد های بزرگی از گل بپای آن و همچنان بطرف راست میز پودیوم سخنرانی جابجا شده بود.

شعار هایی و سخنانی از رفیق کارمل فقید بروی پارچه های سرخ با رنگ سفید نوشته شده به چهار طرف سالون آّویخته شده بود.

مجلس دیر تر از موعود آغاز شد که رفیق ارجمند مان رفیق غروال منحیث یکی از سابقه داران حزب به خواهش گردانندهء مجلس، به مهمانان با یاد آوریی چندی از خاطرات شان با رفیق کارمل فقید، خوش آمدید گفتند.

بعداً خواهش شد تا به پاس احترام به رفقای شهید و گلکون کفنی که جانهای شانرا در راه اهداف حزب و به امید تأمین عدالت اجتماعی در کشور قربان کرده اند، همه بپا ایستاده و دقیقهء سکوت اختیار کنند.

بیانهء اساسی توسط رفیق فضلی یکی از برگزار کنندگان این محفل بخوانش گرفته شد. بیانیه گرچه طویل بود، اما باید گفت پرمحتوی، همه جانبه و حاویی تمام کارنامه های که برهبری کارمل عزیز براه انداخته شده بود، بود. رفیق فضلی بیانیه اش را علماً تنظیم کرده بود او احترامش را به همه رهبران حزبی ما رفقا ارواح شاد نور محمد تره کی، رفیق شهید میر اکبر خیبر، رفیق فقید ببرک کارمل، رفیق شهید داکتر نجیب الله ابراز داشته و خواهان اتحاد دوباره رفقای ما بخاطر نجات وطن گردید.

بیانیهء رفیق فضلی چند بار بخاطر زنگ تیلفونهایی که از کابل، پشاور، جلال آباد، لغمان، ایالات متحده امریکا و ایران بصدا در میامد و رفقا از آنجا ها میخواستند پیامهای تبریکیهء خویشرا با احساسات خاص شان ابراز بدارند، قطع شد که قابل فهم بود.

رفیق فضلی به وضاحت کامل اعلان داشتند که این محفل را صرف بخاطر بزرگداشت از شخصیت والای ملی و شناخته شدهء جنبش چپ نه تنها در افغانستان بلکه در منطقه و جهان، یکی از بنیادگذاران و رهبران حزب و ۴۴ سالگی حزب مان، برگزار کرده ایم و هیچ هدف دیگری نه نهان و نه علنی مورد نظر ما بوده است.

در جریان تفریح غذای لذیذ برای همه اشتراک کننده گان محفل تهیه دیده بودند که با ترتیب خاص و رایگان عرضه شد.

در قسمت دوم پروگرام اجرای کنسرتی را اعلان کردند که توسط هنرمندان جوان و با استعدادی اجرا میشد.

دراین کنسرت هنرمند خوش آواز حفیظ بخش که خودش نوید دهندهء از علاقمندی جوانان در حفظ کلتور موسیقی افغانی بود، با هنرمندان توانایش هنر نمائی کرد. اجرای آهنگهای ملی و میهنی شور آفرین محفل بود.

با دریغ و افسوس که تعداد شرکت کنندگان آنقدر زیاد نبود. که باید میبود تا می دیدند که برگذاری مجلسی را که پیشتازان جامعه بر پا میکنند باید چنین باشد تا قدرت توانائی، عظمت و استعداد جوانان حزب مان را درک میکردند و میدانستند که درفش حزب مان بزمین نیافتیده و نخواهد افتید. جوانان تازه سر بلند کرده و پیرو رهبران حزب شان با چه متانتی در نگهداری آن حزب آستین برزده و همت گماشته و آبدیده شده اند.

من بحیث یک رفیق از صفوف حزب، برگزاری چنین محفل باشکوه را برای شما جوانانی چون، انجنیز فضل الرحیم همت، خانم ژواک، گنجعلی عبدالله، فضلی و همکاران با همت و شرافت تان که پیرو راه راستین و آرزومند صادق آزادی، آبادیی کشور و رفاه هموطنان هستید و درفش پر افتخار حزب تان را بر افراشته نگه میدارید، تبریک عرض کرده و موفقیت هایی شایانی را بشما در راه اتحاد رفقای مان آرزو میکنم.

رفقا درین راه و آرمان شما تنها نیستید

شاد، خندان، صحت و پیروز باشید

احمد شاه قادری از هامبورگ

دوشنبه، ۵ جنوری ۲۰۰۹

 

 

 

 

 

 

توجه:

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

 

www.esalat.org