پنجشنبه، ۱۸ جون ۲۰۰۹

اطلاعیه کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران

 در ارتباط با تداوم اعتراضات مردم

اکنون ۵ روز از اعتراضات توده ای مردم در تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران علیه کودتای انتخاباتی جناح خامنه ای و احمدی نژاد برای کنار زدن اصلاح طلبان حکومتی و خفت دادن مردمی که از سر توهم و خوشباوری به پای صندوق های رای رفتند می گذرد.

نیروهای سرکوبگر رژیم در برخورد به اعتراضات آرام مردم از هیچ وحشیگری و جنایتی دریغ نکرده اند. تاکنون در جریان یورش به صفوف مردم معترض در روز دو شنبه گذشته ۸ نفر جان خود را از دست داده و در جریان حمله به دانشگاه ها و صف تظاهر کنندگان در دیگر شهرهای ایران نیز تعدادی کشته و شمار زیادی زخمی و دستگیر شده اند.

تعقیب لحظه به لحظه اخبار مربوط به این اعتراضات، خواست ها و شعارهای محوری آن و جلوگیری از طرح شعارهایی که بیانگر خواست واقعی مردم باشد، همگی نشانگر آن است که این اعتراضات تحت رهبری و کنترل کامل جریان اصلاح طلب حکومتی قرار دارد. این واقعیت تلخ نقطه ضعف اساسی و پاشنه آشیل اعتراضات توده ای مردم است. تاکنون جریان اصلاح طلب حکومتی توانسته است مردمی را که خشم فروخورده از حاکمیت رژیم اسلامی و رنج و محنت سی ساله، آنان را به صفوف این اعتراضات کشانده است به سیاهی لشکر تسویه حساب های خود با جناح سپاه پاسداران و خامنه ای تبدیل کند. اینان می خواهند خشم و اعتراض مردم و خواسته هایی که ریشه در کار و زندگی روزمره آنان دارد را در قالب خواست "ابطال انتخابات" به چهارمیخ بکشند. موسوی توصیه کرده است که شعار مرگ بر دیکتاتور را سر ندهند. کروبی فراخوان داده که راهپیمائی سیاه پوشان روز جمعه به محل برگزاری نماز جمعه که ولی فقیه پیشنماز آن است ختم شود تا بار دیگر التزام خود را به ولایت فقیه نشان داده باشد.

تجربه تاکنونی و ماهیت اهداف اصلاح طلبان حکومتی و خواستی که اکنون پیش پای اعتراضات مردم گذاشته اند بار دیگر نشان می دهد که اینان صلاحیت و توانائی رهبری اعتراضات مردم را ندارند. اینان خود بخشی از نظام جمهوری اسلامی هستند. اینان برای حفظ این نظام هر لحظه ممکن است بر سر خواست محدودی که مطرح کرده اند با جناح دیگر حکومت به سازش برسند.

در این میان هر سازشی صورت بگیرد یکی از پایه های اساسی آن سرکوب و خاموش کردن اعتراضات مردم است. مردم ایران و توده های به خیابان آمده نباید بگذارند به ابزار تسویه حساب جنگ جناحی تبديل و قربانی سازش آنها شوند.

در این شرایط که بحران سیاسی اوج گرفته است، در شرایطی که پرونده قدرت سیاسی بر روی جامعه باز شده است، رسالت همه فعالین سوسیالیست، انسان های پیشرو و ترقی خواه ایجاب می کند که از فرصت پیش آمده کنونی بهترین استفاده را بنمایند و ضمن روشنگری در مورد اوضاع حساس کنونی، ضرورت شکل گیری آلترناتیو انقلابی، ضرورت شکل گیری حرکتی مستقل از جدال جناح های حکومتی را به میان مردم ببرند، تلاش ها و مبارزات خود را برای ایجاد شوراها و دیگر تشکل های کارگری و سازمان یابی دیگر جنبش های پیشرو احتماعی تشدید کنند.

اين امر بسیار حیاتی است که تشکل های کارگری موجود، زنان و دانشجویان چپ و سوسیالیست ارزیابی خود از اوضاع موجود را به اطلاع مردم برسانند.

لازم است اهمیت مبارزه برای تحقق خواست های ملموس که ریشه در کار و زندگی روزمره اکثریت مردم ستمدیده ایران دارد را به میان مردم برد. خواست جدائی مذهب از دولت، آزادی بی قید و شرط سیاسی، آزادی کلیه زندانیان سیاسی، تامين برابری زن و مرد در تمام شئون زندگی اجتماعی، لغو حجاب اجباری، آزادی ایجاد تشکل کارگری، افزایش دستمزدها مطابق سطح تورم واقعی، تامین آزادی های فردی، پایان دادن به ستمگری ملی، لغو مجازات اعدام و غیره باید به خواست اعتراضات و مبارزه مردم تبدیل شود.

 

 سرنگون باد جمهوری اسلامی

زنده باد آزادی، برابری، حکومت کارگری

زنده باد سوسیالیسم

 

کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران

۲۸ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۸ ژوئن ۲۰۰۹

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

 

www.esalat.org