خسرو زیباکیان

فرازهای از سخنرانی جشن پلاتین سر سلطان

محمد شاه امام (۴۸) اسماعیلیان
۲۰ فوريه ‌ی ۱۹۵۵، قاهره، مصر

سه شنبه، ۸ اپریل ۲۰۰۸

در این مناسبت منحصر به فرد كه این پیشكش بی ‌نطیر و معادل آن را، هدیه‌ ای بی علّت و بی قید شرط می‌سازید، لازم است كه بلافاصله به شما بگویم كه آن را به صندوق سرمایه‌ گذاری دایموند جوبیلی می‌ دهم تا افزایش بیشتری به سرمايه ‌ی آن باشد. شما به هفتاد سال امامتم اشاره كرده ‌اید كه حقیقتاً در تاریخ، ۴۸ امام اسماعیلی در طی مدت دراز آن، یگانه است، امّا در جهانِ دیگری نیز آغاز شد، دنیای گاری اسبی و نور شمع، و امروز ما در جهان نیروی هسته‌ای، فیزیك، مسافرت با جت و بحث‌های جدّی در میان اندیشمند ترین‌ ها هستیم كه چگونه و كی می ‌توانیم ستارگان و ماه را ملاقات كنیم.

اما همانگونه كه در خاطراتم نیز برای تمام جهان، توضیح داده‌ام كه دریابند، دو جهان وجود دارد جهان خِرد ورزی مادّی و جهان روشن ‌بینی معنوی. جهان روشن ‌بینی معنوی تفاوتی بنیادین و گوهری با جهانِ خِرد ورزی مادّی دارد و مايه ‌ی مباهات و افتخار اسماعیلیان است كه ما عمیقاً بر این باوریم كه جهان روشن ‌بینی معنوی به مثابه‌ ی حقیقتی از زمان پیدایش اسلام تا بدین لحظه به همراه امامت آمده است و در كنارِ خود، به منزله ‌ی یكی از پیامدهای ضروری‌اش، عشق، لطافت، مهربانی، و كرامت را نسبت به تمامی برادران و خواهران مسلمان‌ مان از هر مذهبی در درجه ‌ی نخست و ثانیاً نسبت به كسانی كه زندگی با صداقت، با وجدان و سرشار از عدالت ‌ورزی نسبت به هم ‌نوعان‌ شان دارند، به همراه آورده است. این اركانِ دینی مذهب اسماعیلی نزد شما به خوبی شناخته شده هستند، چون شما اینها را از من و از طریق پدران و نیاكانتان از پدر و پدربزرگم شنیده‌اید، تا بدان حد كه بیم دارم از فرطِ آشنایی درازمدّت با این تعلیمات، برخی از شما ضرورتِ بازنگری و معاینه ‌ی دوباره‌ ی قلب و تجربه‌ ی دینی ‌تان را از یاد ببرید.

امّا، همانگونه كه در آغاز با شما گفتم، جهان مادّه و خِرد ورزی نیز وجود دارد كه شانه به شانه‌ ی دلیل و نیروهای استنتاجی و استقرایی به پیش می ‌رود. من، همانگونه كه در سخنانِ خودتان گفتید، هیچ گاه در تشویق مدارس و دانشگاه‌ها، و از طریق جوامع رفاهی برای سلامتی كودكان، در زمینه‌ ی بارداری، و نیازهای به روزِ بیش از پیشی كه ممكن است داشته باشید، در حد امكان در مناطقی كه زندگی می‌ كنید، سهل ‌انگاری غفلت نورزیده‌ ام، تا از آموزش ذهنی و فیزیكی برخوردار باشید كه شما را قادر می‌سازد تا با شرایط دشوار تر و سخت‌تری در زندگی و رقابت مواجه شوید . . . .

 

 

 

 توجه !

کاپی و نقل مطلب فوق صرف با ذکر نام و ادرس سایت اصالت مجاز است !
 

 

 www.esalat.org