رحیم آریا

 

پانزده سال است که ما غم درگذشت زنده یاد رفیق کارمل- این اندیشمند بزرگ، انقلابی اصیل و رهبر فرزانه کشور را به دوش می کشیم. غمی که قلم از نوشتن آن می لرزد و سینه ها از یادآوری آن می تپند. غم در سوگ مردی که عمر پربارش را صرف انقلاب و شکستن زنجیرهای استعمار و استثمار کرد و برای یک کشور آزاد، مترقی و یک جهان عاری از جهالت، جنایت، فقر، استعمار نوین و برده گی- با خستگی ناپذیری مبارزه کرد.

درگذشت رفیق کارمل، پر دردترین و تلخ ترین رویداد تاریخ معاصر افغانستان است که افغانستان و مردم آن، یکی از فرزندان نستوه و  فرزانه، عدالت خواه، یک رهبر بزرگ، یک انقلابی نجیب و اصیل، یک سیاست مدار باتقوی و یک آموزگار سترگ آزادی خواهی و وطن پرستی را از دست داد.

رفیق کارمل اندیشه ای والای انسانیت و عدالت است، رفیق کارمل آزادی، ترقی، شکوفائی و زنده گی نوین انسانی است. رفیق کارمل عزم متین، عقیده راسخ به سوسیالیزم و انسانیت، عدالت و صلح جوئی است. او نمی خواست که دیگر کودکی در کشورش از فقر و بیماری در آغوش مادرش جان دهد، او نمی خواست که دیگر مکتب و شفاخانه کشورش به آتش کشیده شود، او نمی خواست که کشورش به اسارت گرفته شود و در چنگال فقر و ناامیدی باشد. او نمی خواست که کشورش اسیر مشتی بیگانه پرست، فاسد، سرمایه دار و احمق باشد.

او شجاعانه و تا پایان عمر عزیزش، برای کشورش، برای مردمش، مردمی که احترام و عشق بی پایان به او داشتند، برای انسانیت، برای عدالت، برای صلح، برای آزادی، برای پایان بخشیدن به استعمار و استثمار، برای رفاه، برای انقلاب و برای انسان نوین مبارزه کرد.

بدینوسیله مراتب تسلیت خود را به مناسبت پانزدهمین سالروز درگذشت شخصیت بزرگ معنوی شرق به بانوی ارجمند محبوبه کارمل، خانواده و دوستان رفیق کارمل، دست اندرکاران «اصالت» عزیز و تمام رفقا و همرزمان حزب دموکراتیک خلق افغانستان تقدیم میدارم.

 

درود های گرم بر روان گرم شادروان رفیق ببرک کارمل

 

 

  

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org