یکشنبه، ۲۰ سپتمبر ۲۰۰۹

هموطنان عید مبارک

«تقبل الله منا ومنكم»

(خداوند از ما وشما قبول بگرداند) (حدیث شریف).

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

هموطنان عزیز خواهران و برادران مسلمان و متدین!

به نمایندګی از مرکز کلتوری د حق لاره و مرکز مطـالعات سـتراتیژیک افغان بهترین و صمیمانه ترین تبریکات و تهنیت خویش را بمناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر بحضور شما تقدیم میداریم.

حمد و سپاس پروردګار با عظمت که برای ما انسانها ماه مبارک رمضان و عــیــد ها را ارزانی فرموده است.

عيد سعید فطر يكى از دو عيد بزرگ اسلامى است كه مسلمان روزه دار در طول ماه رمضان با ارتباطهاى پى در پى با خداوند متعال و استغفار از گناهان به تصفيهء روح و جـان خويش همت گماشته و از آلودگى هاى ظاهرى و باطنى كه برخلاف فطرت انسان است خود را پاك نموده و به فطرت واقعى خود بر مى گردند.

پروردګار عالمیان در قرآن عظيم الشان میفرماید: «اللهم ربنا انزل علينا ما ئدة من السماء تكون لنا عيدٱ لاولنا و آخرنا و آية منك».

روز اول ماه شوال را بدين سبب عيد فطر مسمى نموده اند كه امر امساك، صوم از خوردن و نوشيدن برداشته شده و به مسلمانان هدايت داده شده كه روزۀ خود را افطار كنند و به خوردن و نوشيدن رو آورند.

مسلمانان در ايام خجستهء عید فطر با يك ماه روزه گرفتن، تراويح، تلاوت قــــــرآن، صدقه، خيرات و ساير عبادات و خوبيهاي كه به دستور رب العزت انجام داده اند، اين روز را منحيث روز خوشى و عيد تجليل مى نمايند.

در روایتی آمده است زمانيكه پيامبر اسلام از مكه بــه مدینۀ منوره هـــجرت نمود مــردم آن ديار در هر سال دو روز را جشن ميگرفتند پيامبر اسلام از مردم مدينه در مورد اين دو جشن پرسيد كه چرا در اين روز ها عيد ميگيرند؟ مردم در جواب گفتند «ما قبل از مشرف شدن به اسلام اين دو روز را جشن معين نموده بوديم، كه در اين روز به تفريح و خوشحالى مى پرداختيم».

پيامبر اسلام فــرمود: «خداوند در مقابل ايـــن دو روز، دو روز ديگـــرى را كه نسبت به همچو جشن ها فضيلت و بر تـــرى بيشترى دارند براى مسلمانان مقرر نموده كه يك روز آن عيد فطر و روز ديگر آن عيد سعيد اضحى میباشد».

با وجود اینکه میدانیم مردم ما در زندګی پرمشقت و غیر امن، فقر و تنګ دستی به سر میبرند اما با عزت و همت والای خویش استادګی دارند و در مقابل مظالم و مشاکل دست و پنجه نرم میکنند. الله تعالی در پشت پناه شان باشد (نعم وکیل و نعم المولی).

برماست تا با این فهم درست و استفادۀ بهتر خاصتا ازین روز ها زندګی خویش آغاز و رسالت خویش را منحیث یک مسلمان رسالت مند ادا نماییم.

عید برای مسلمانان عید عفو و ترحم است. عید عید آشتی و برادری است، عید عید کمک به همنوعان و مستمندان است. عید عید ترحم و عطوفت به یتیمان، محتاجان و مستمندان است. عید عید صدقه و شفقت است.

یکبار دیګر با استفاده ازین روز های خجسته، خیر و پر برکت صمیمی ترین تبریکات خویش را بمناسبت ختم ماه مبارک رمضان و حلول عید سعید فطر خدمت کافهء ملت مسلمان و مردم مستضعف جهان تقدیم میدارم و از خداوند برای همه توفيق بیشتر در خدمت به راه اسلام، تأمین صلح و آرامش و رفاه تمنا میداریم.

الهی ملت شریف و مسلمان افغانستان را توفیق نصیب نمایی تا در روشنایی کلام الهی قرآن عظیم الشان وسنت پیامبر بزرگوار اسلام محمد مصطفی (صلي ‌الله‌ عليه‌ و سلم) تا به همه نابساماني‌ها، مشكلات و اختلافات داخلي و توطئه ‌هاي خارجي و داخلی غلبه حاصل نمایند

الهی مارا قوت عطا فرما تا به عبادت ذات الهی، اجرای اعمال خیر و خدمت به خلق الله با اخلاص و صداقت بپردازیم.

الهی برای مردم خیر اندیش و مسلمان ما قوت اعطی فرما تا وجایب خویش را کماحقه اداء بدارند.

الهی به برکت این ایام خجسته و میمون ملت ما را قوت ببخش تا با درایت، پختګی سیاسی و دوراندیشی خداوند متعال را حاضر و ناظر دانسته، دست به دست هم داده در راه رفاه و سعادت هموطن و مسلمان خویش تشریک مساعی نمایند.

الهی از ګناهان ما بګذر و ما را هدایت نیکی و خیر کن.

 

والسلام علی من التبع الهدی

به نمایندګی از: مرکز کلتوری د حق لاره و

مر کز مطـالعات سـتراتیژیک افغان

دکتور صلاح الدین سعیدی و امـیـن الدین « سعیدی – سعید افغانی»

saidafghani@hotmail.com.

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org