یکشنبه، ۱۴ مارچ ۲۰۱۰

 

نوروز یا آغاز نو بر همه گان مبارک باد!

 

انسان ها در برخوردهای اجتماعی خویش طی سالهای متمادی متوجه این حقیقت شدند که تکرار برخی از رویدادهای طبیعی در طی سال مانند موسوم شگوفه و رویش گلها، کاشت و درو نمودن محصولات زراعتی و غیره چیزها فصل بندیها و تقویم دهقانی را بمیان کشانیده و رفته رفته سرانجام فصول به میان آمد و در نهایت چهار فصل سال مشخص گردید.

در فرهنگ و سنن مردم کشور عزیزما افغانستان نوروز یکی از سننی هست که با گذشت هزاران سال با نشیب و فرازها هنوز که هم هنوز است یکی از مشخص های فرهنگی و ماندگار بشمار میرود و همانند دیگر رسوم تمدن و آئین ها ریشه های عمیق در ادبیات و هنر و رسوم خانواده گی کشورما دارد. با تذکر اینکه با رویش شگوفه ها و گلها طبیعت انسان هم به حرکت میاید و تجلیل از روز نوروز را به نخستین پادشاهان نسبت داده و میدهند که با ساز و سرود، شاهان با حضور خویش در جمع مردم تجلیل به عمل میاوردند.

به هر صورت بزرگداشت از رسم و سنن نوروزی که از سالهای سال و از روزگاران قبل در حدود سه هزار سال بر گذاری نوروز از نسل به نسلی دیگر به میراث رسیده با تغییر و در تکاپوی زنده گی بیدون آنکه هویت خویش را از دست بدهد تحول یافته است. چنانچه در آئین نوروزی لباس نو رسم همگانی است و سفره های پُر از شیرینی و خوردنی های رنگارنگ و بیرون از منازل و بود و باش خویش در دامن طبعیت و محلات خاص به خوشی و تفریح پرداختن است. چنانچه در ایام نوروز و این موسوم سال شاهان برای سربازان و خدمتگاران خویش لباس بهاری و تابستانی فراهم میکردند.

هرچند نوروز به مثابه جشن همگانی در سر تاسر کشور عزیزمان افغانستان تجلیل میگردد، اما در محلات مختلف این رسم و عنعنه با رسوم و اداب محلی برگذار میگردد که بر متنوع بودن و رنگینی آن می افزاید.

متاسفانه عقب گرایان بی فرهنگ موسوم به "طالبان" به دستور باداران خود در دوران حاکمیت خویش به بهانهء اینکه جشن نوروز و تجلیل از آن غیر اسلامی است تجلیل از آن را ممنوع نمودند که در نتیجه مردم نجیب و با فرهنگ ما در طی تاریخ سه هزار ساله جشن نوروز، برای مدت پنج سال پنج بهار را بیدون نوروز پشت سر گذشتاندند. در حالیکه امسال افتخاری بس بزرگ و سترگ جهانی نصیب فرهنگ مردم ما جشن نوروز ما و کشور عزیزما گردید، چنانچه به تاریخ ۲۳ فبروری ۲۰۱۰ یعنی امسال سازمان ملل متحد بزرگداشت از رسم و سنن نوروز باستان را به عنوان یک مناسبت جهانی شناخت و کشورهای عضو ملل متحد منعبد نا گزیر اند که این روز باستانی تاریخی و وطنی مارا ثبت و درج جنتری های سالانه خویش نمایند. پس بر ماست که در حفظ و توسعه فرهنگ ملی و سنتی خویش تلاش و ساعی باشیم.

در خاتمه، بدین وسیله صمیمانه ترین شادباش ها و تبریکات قلبی خودرا به مناسبتِ فرارسیدن فصل بهار، نوروز باستان یا آغاز نو به دست اندرکاران سایت وزین «اصالت» و رسالتمندان خواهران و برادران با فرهنگ و سنت پرور نوروز باستان افغانستان عزیز و سایر مردمان شریف و نجیب جهان تقدیم نموده صحت و سلامتی در کام تان باد!

هر روزتان نوروز، نوروز تان پیروز

با درودهای فراوان،

امرالله همرزم از جرمنی

۱۴ مارچ ۲۰۱۰

 

 

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org