چهارشنبه، ۲۲ جولای ۲۰۰۹

 پیام پروفیسور عنایت الله شهرانی

 عنوانی خانهء فرهنگی مولانا و مرکز آموزش موسیقی شهر وانکوور کانادا

 در ارتباط به یاد بود از استاد مرحوم غلام محی الدین شبنم غزنوی

 

نخست از همه سلامها و احترامات قلبی خویش را به جناب محترم مجید (قیام) و تمام اعضا و دوستداران خانه فرهنگی (مولانا) و مرکز آموزش موسیقی شهر وانکوور کانادا تقدیم میدارم.

مژده نیک تدویر محفل یاد بود از مرحوم استاد غلام محی الدین شبنم غزنوی از جانب برادر عزیز شاعر ذواللسانین محترم اسحاق (ثنا) به من رسید. من این اقدام را ستوده برای شما از بارگاه خداوند صحت و موفقیت های مزید آرزو مندم.

من از مدت پنجاه سال قبل مرحوم شبنم غزنوی را می شناختم. زمانیکه صنف دهم دارالمعلمین کابل بودم. او استاد و مشوق من در راه هنر نقاشی و رسامی شد. بعدا در چندین نمایشگاه نقاشی مشترکاً با هم در مرکز کلتوری سفارت امریکا در کابل اشتراک و باری هم هر دو از جانب وزارت اطلاعات کلتور و قت برنده جوایز شناخته شدیم.

هکذا من و مرحوم شبنم جهت نمایش هنر نقاشی خود یکجا به آلمان سفر نموده و در آنجا با تدویر نمایشگاه نقاشی دست زده و در ختم نمایش تعدادی از آثار خویش را به دوستداران آلمانی به فروش رسانیدیم.

باید یاد آور شوم من با مرحوم استاد شبنم بیش از همه با درنظر داشت این ارتباطات زیادتر آشنا بودم. از نگاه مسلک، از نگاه دوستی و همچنان سالهای کار در یک دفتر و همکاری نزدیک با هم. مرحوم استاد شبنم یکی از شخصیتهای عمده نقاشی در کشور ما افغانستان بشمار می رفت و در عرصه هنر نقاشی شاگردان زیاد تربیه کرده که تعداد آنها بیش از پنجا هزار میرسد. او از احترام زیاد در حلقه هنر مندان و نقاشان برخوردار بود او هم نقاش بود، هم شاعر و هم آواز خوان، من فقدان این هنر مند را یک ضایعه بزرگ هنری میدانم و تاثر و تالم خود را از طریق شما به اعضای فامیل وی و تمام دوستان، فرهنگیان و هنرمندان افغانی در داخل و خارج کشور ابراز داشته روح او را شاد و از خداوند (ج) برایش جنت برین آرزو می کنم.

پروفیسور عنایت الله شهرانی

امریکا ۱۶ جولای ۲۰۰۹

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org