شهید محمد مصطفی پیلوت فرزند عبدالعزیز خان در سال ۱۳۳۳ در ولسوالی محمد آغه لوگر متولد شده است. تحصیلات ابتدایی را در آنجا سپری کرده بعداً شامل مکتب حربی و در سال ۱۳۵۲ از حربی پوهنتون فارغ و جهت تحصیلات عالی به اتحادشوروی سابق فرستاده شد. در رشته پیلوتی تحصیلاتش را بعد از ۴ سال در آنجا به پایان رسانیده عازم وطن و شامل قوای هوایی گردید. وی در بزرگترین میدان هوایی نظامی یعنی بگرام آغاز به وظیفه نمود و در طیارات نوع سو ۲۲ پرواز مینمود و به یک پیلوت افسانوی تبدیل گردید که مشاورین شوروی در همان سال ها از استعداد وی تعجب میکردند. وی یگانه پیلوت بود که در ۲۴ ساعت ۱۰ تا ۱۱ پرواز محاربوی میکرد البته در هر نوع آب و هوا شب و روز آمادۀ پرواز و محافظت از حریم فضائی کشور بود.

تورن جنرال غلام مصطفی در سال ۱۳۶۶ به حیث معاون قوماندان غند ۳۵۵ و در سال ۱۳۶۵ به حیث معاون قومندان عمومی قوای هوایی و مدافع هوایی ایفای وظیفه نمود.

شهید مصطفی پیلوت براساس حکم ۲۱۶ مورخ ۱۳۶۸ ریاست جمهوری به رتبۀ برید جنرالی ترفیع نموده، و در پایان سال ۱۳۶۸ به رتبۀ تورن جنرالی نایل گردید.

مصطفی قهرمان در ناکامی حملۀ مجاهدین نام نهاد (اشرار) به رهبری پاکستان در سال ۱۳۶۹ به جلال آباد نقش قاطع و تعیین کننده داشت. وی از میدان هوایی بگرام و مزار شریف روزانه تا ۱۰ پرواز محاربوی را انجام میداد. بالاخره وی در این جنگ مورد اصابت راکت دافع هوای پاکستان قرار گرفته طیاره اش سقوط میکند ولی وی توانست توسط پراشوت خود را نجات دهد ولی از ناحیۀ کمر و پا شدیداً زخمی شد. پس از آن از طرف دولت برایش رتبۀ جنرالی و لقب قهرمان ملی افغانستان که عالیترین لقب بود اعطا شد و مقام قوماندانی طیارات سو ۲۲ نیز به وی سپرده شد.

مصطفی قهرمان در ناکامی کودتای شهنواز تنی نیز نقش بسیار مهم داشت که با انجام پرواز های پی در پی میدان هوای بگرام را فلج ساخت و پیلوتان طرفدار تنی نتوانستند پرواز نمایند. شهنواز تنی و همراهانش در محل قوماندانی بگرام بودند و با هم مشوره کردند و بصورت فوری توسط یک طیاره نوع (ان ۱۲) که قبلا آماده شده بود بطرف پاکستان فرار کردند. دولت برای مصطفی قهرمان بار دوم لقب قهرمان ملی را اعطا کرد و بحیث معاون قوماندان عمومی قوای هوایی و مدافعۀ هوایی مقرر شد.

مصطفی قهرمان زمانی که مجاهدین نام نهاد (اشرار) بگرام را تصرف کردند در بگرام بود و فرار نکرده بود. وی مدت زیادی در بگرام تحت محافظت افرادی مسلح شورای نظار بسر برد و بسم الله وزیر داخلۀ فعلی که در آن زمان مسوولیت میدان هوایی بگرام را بعهده داشت، بارها ویرا تحقیر و توهین نمود. همچنان در میدان هوایی بگرام افراد مسلح (اتحاد) مربوط به سیاف نیز جابجا شده بودند که وظیفۀ ترور نظامیان با سابقه را داشتند و در صدد بودند تا وسایط بگرام را تخریب نمایند آنها در یک روز در سال ۱۳۷۲ در حالیکه جنگ شدید با حکمتیار در جبهۀ تگاب ادامه داشت هفت فروند طیارات نوع سو ۲۲ را منهدم و به آتش کشیدند که ضربۀ مهلکی بر قدرت هوایی و دفاعی کشور زدند.

بنا بر آن مصطفی قهرمان با یک زمینه سازی با چندین پیلوت و چند بال طیاره به مزار شریف رفت. در سال ۱۳۷۲ که مناسبات دوستم با دولت نام نهاد کابل خراب شد و دوستم ائتلافی را علیه آن تشکیل داد مصطفی قهرمان نیز به نیروهای جنبش اسلامی تحت رهبری جنرال عبدالرشید دوستم پیوست و بحیث قوماندان قوای هوایی و مدافعۀ هوایی جنبش مقرر گردید. وی علیه نیروهای مسلح احمد شاه مسعود روزانه چندین پرواز محاربوی از میدان هوایی مزار شریف و شبرغان انجام میداد. هر دو طرف دارای طیارات جت شکاری انوع طیارات بمب افگن طیارات ترانسپورتی و میدان های بزرگ و مجهز هوایی بودند.

در ماه جدی سال ۱۳۷۲ زمانیکه وی از وظیفۀ محاربوی برگشته بود طیارۀ وی در صفحۀ رادار بگرام دیده شد و بسم الله قوماندان سوق و اداراۀ بگرام دستور داد تا یک طیارۀ شکاری به پرواز در آید. در اثر کمک و رهنمایی از مرکز قومانده توسط پیلوت شکاری بگرام یک راکت رهبری شده هوا به هوا بالای طیاره مصطفی قهرمان فیر گردید که در نتیجه طیارۀ پیلوت افسانوی کشور در مسافۀ ۱۰۰ کیلو متری کابل در تاله و برفک سقوط داده شد.

اما بعد از گذشت شانزده سال از شهادت جنرال مصطفی ی پیلوت و قهرمان دومرتبه یی کشور، جسد ایشان از کوه های تاله برفک ولایت بغلان کشف و با حضور جنرال عبدالرشید دوستم و مقامات بلند پایۀ امنیتی در هدیرۀ شهدای صالحین شهر کابل به خاک سپرده شد. مصطفی از جمله پیلوت های فعال و قهرمان زمان خویش بوده که به اخذ مدال های مختلف جمهوری دموکراتیک افغانستان نایل و لقب قهرمان دومرتبه یی کشور را از آن خود نموده است.

روانش شاد و یادش گرامی باد!

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org