یاد و بود از شهیدان گلگون کفن حزب و
دولت دموکراتیک افغانستان
 

 گور خونین شهیدان به تو آواز دهد

شعله ی را که فروزان شده خاموش مکن

ما به اُمیدی وفای تو گذشتیم ز جان

دوستان را مبر از یاد و فراموش مکن

سلام رفقا و همکاران سایت پُربینندۀ اصالت!

آرزومندم که در امورات روزمره خود موفق و پیروز باشید.

خواستم آغازگر یادبود از شهدای گلگون کفن ح.د.خ.ا و پرچمداران سربکف آن حزب در سایت اصالت باشم.

رفقای عزیز و دوستان گرانقدر،

زندگی انسانها نظر به محلات، مناطق و کشورها دارای فراز و نشیب ها، تجارب، سرگذشتها، داستانهای کوتاه و طویل، تاریخچه و تاریخ بخصوص خودرا با درنظرداشت فرهنگ و سنن پسندیده و غیرپسندیده اش رقم میزند و به یاد میسپارد. از نسل به نسلی دیگری انتقال میآبد. گاهی هم بنابر دلایل مختلف و شرایط نامناسب زمانی با انسانها به گورستانها در زیر خاک مدفون میگردد. بعد از دیر زمان ها کلال از گل آن کوزه های دسته دار میسازد. با درنظرداشت چنین تحلیل، خواستم تا یادی کنم از همراهان راه اندیشه ام که با افتخار بخاطر نجاتِ انسان زحمتکش از یوغ استثمار طبقات حاکم، گروه های راست ارتجاعی، منحرفین و انشعابگران درون حزبی جان های شیرین خویشرا در پولیگونها، کشتارگاه ها و زندان های شخصی و غیرقانونی تنظیمهای هفتگانه و هشتگانه به اصطلاح جهادی و در میدانهای نبرد رویارویی و در مبارزه بخاطر دفاع از نوامیس ملی و استقلال ملی کشور فدا کرده اند و به حیث شهدای گلگون کفن حزب ما ثبت تاریخ هستند.

رفقا!

اینک یکی از شهدا و قهرمانان ح.د.خ.ا. را برای شما و نسل جوان و بالنده کشور به معرفی میگیرم.

رفیق شهید و برادر بزرگم رفیق "عزیز احمد نوری" فرزند مرحوم نورمحمد خان، سابق رئیس خریداری شرکت سپین زر قندوز، بوده، که یکتن از فرزندان وفادار مردم، جامعه و حزب خود بود. او در مبارزه بخاطر آرمان هایش بی هراس، شجاع، دلاور و با غرور بود. با اعضای فامیلش مهربان و دلسوز و با رفقایش متواضع و برده بار و با زورگویان و ستمگران آشتی ناپذیر بود.

رفیق شهید "عزیز احمد نوری" به حیث مامور در مدیریت عمومی مجادله با ملاریا ایفای وظیفه میکرد. او علاقه ی خاصی به ورزش داشت. و مدت دوبار لقب قهرمان زیبایی اندام را در مسابقات زیبایی اندام بدست آورده بود. و درین رشته شاگردان زیادی را تربیه و پرورش داده است. رفیق شهید "عزیز احمد نوری" فقط بعد از دوسال از مراسم ازدواجش نگذشته بود که توسط باند آدمکش و جنایتکار حفیظ الله امین (کام) به جرم دفاع از وحدت، همبستگی و یکپارچگی حزب دستگیر و در کشتارگاه آدمکشان امینی ها ناجوانمردانه به شهادت رسانیده شد. روحش شاد باد!

از رفیق شهید نوری دو فرزند به نام های رفیع جان و زویا جان  باقی مانده است.

خاطره:

روز سوم عقرب، بنام روز جوانان و شهدا ثبت تاریخ سیاسی حزب ما است. در آنزمان من دورۀ آزمایش را در حزب سپری مینمودم که حزب راه پیمایی و مارش ظفرنمون را در سراسر کشور سازماندهی نمود. این راهپیمایی های خیابانی بر اساس توطئه های ارتجاع سیاه دولتی و گروه جنایتکار اخوان المسلمین به مقاومت و روبرویی تبدیل گردید. و در بسیاری از ولایات کشور رفقای ما، پرچمداران صدیق وطن و مردم مورد لت و کوب قرار گرفتند و در مهترلام لغمان رفیق شمهید و قهرمان حزب ما عبدالرحمن به شهادت رسید. که شاعری در آن رابطه شعر انقلابی سروده بود و رفیق شهید "عزیز احمد نوری" آنرا برایم داد تا در میتینگی که بدین مناسبت در لیسه شیرخان کندوز تدویر یافته بود به خوانش بگیرم. متن آن شعر تا کنون در حافظه ام باقی است که فقط چند مصراع آن را طور نمونه مینویسم:

ای رفیق هم نبرد و ای گرد و هم پیمان من

ای به قربان راه و رسم تو بادار جان من

راه تو راه حق است و هردو همراهیم

گر نرزمم در وحدت ات ای مظهر ایمان من

مرگ بر من باد و بر جان پُرنفرین من

یکسال بعد دیگری آن، رفیق "عزیز احمد نوری" از من پرسید که زمانی یکپارچه شعر تحریر شده را برایت داده بودم به خاطرت است؟ من فوراً از وسط کتابهایم بیرون کردم همان نسخه کاغذ را که خودش برایم داده بود برایش دادم. من را در آغوش فشرد و چنین گفت: "تو یک فرزند امانت کار در حزب به بار می آیی". که این خاطره در میان هزاران خاطره های دیگر از رفیق و برادر قهرمانم، شهید "عزیز احمد نوری"، که مردانه وار و بی هراس در راه آرمانش جام شهادت نوشید. روحت شاد باد و خاطرات ات جاودان!

 

با درود های فراوان،

گنجعلی عبدالله از سویدن

 

رفیق شهید تورنجنرال عبدالجلیل شهیدی

رفیق شهید عزیز احمد نوری

رفیق شهید کمال الدین

رفیق شهید غلام جیلانی

رفیق شهید تورن جنرال سید دل اقا

 

دست اندرکاران اصالت از شما رفقا، دوستان و هموطنان عزیز صیمانه تقاضا میکنند كه هر گونه اطلاع، خاطره، نام و يا ردي از اين شهدا داريد، در اختيار ما قرار بدهيد، هر خاطرۀ شما ولو بسيار كوچك باشد، برگ زريني از تاريخ استقامت و پايداري لاله هاي داغدار اين مرز و بوم است. لطفاً در تدوين اين ليست، ما را همياري كنيد و در جمع آوری  زندگینامه، خاطره ها و حماسه های این قهرمانان و شهیدان و معرفی آنها به نسلهای جدید مبارزان راه آزادی، ترقی و دموکراسی ، یاری رسانده، رسالت و دین خودرا ادا نمایید.

 

زنده گینامه های قهرمانان و شهیدان گلگون کفن را به ادرس های ذیل میتوانید برای ما بفرستید:

 

ادارۀ سایت "اصالت"

admin@esalat.org

esalatadmin@hotmail.com