یادبود از شخصیت جاودان تاریخ

(به مناسبتِ سیزدهمین سالگردِ وفات زنده یاد ببرک کارمل)


علی رستمی

تاریخ ارسال به «اصالت»:

Friday, 4 december 2009 15:43:48

از آنجائیکه اندیشه های بشری و حافظه تاریخ به خاطر دارد، خیر اند یشان، نیک خواهان، ترقی پسندان و آزادی خواهان به خاطر استقرار یک جامعهء عادلانه اجتماعی که سعادت رفاه و خوشبختی انسان در آن مضمر باشد تا سرحد قبول فداکاری و ایثار رزمیده و در این آرمان مقدس شهرت نیک و افتخارات بزرگ را نصیب گردیده اند. این متفکران انسان دوست و نوع پرور به منظور بیرونرفت جامعهء بشری از این بد بختی و رسیدن به اندیشه های والای انسانی از هر نوع فداکاری برای این ارمان دریغ نه ورزیده اند.

از جمله یکی از متفکرین پُر نبوغ و خلاق و مبارز پُر شور و انقلابی معاصر کشور زنده یاد ببرک کارمل این نماد جاوید تاریخ نهضت چپ ملی و دموکراتیک معاصر کشور که از عنفوان جوانی قلبش به خاطر ترقی و سعادت و تأمین عدالت اجتماعی به میهن می تپید و راه نجات توده های ستمدیده را جز مبارزه به خاطر استقرار عدالت اجتماعی راه دیگری جستجو نمیکرد. و آن را در مبارزۀ اگاهانه و پیگیر اصولی و سالم در وجود یک حزب قوی و با دسپلین طرح ریزی میکرد.

ببرک کارمل به صراحت خاطر نشان میکرد که حل بنیادی مسئله عدالت اجتماعی را جز با تغییر نظام مستبد و عقب گرا و از بین بردن ریشه استعمار و استثمار نو و کهنه از جامعه میسر نبوده و نمی توان تأمین و تحقق بخشید.

ببرک کارمل با وضاحت می گفت که عدالت اجتماعی با نظام استثماری و عقب گرا سازش ندارد و یگانه را نجات آن نظام مستقل آزاد با اراده خود مردم با حفظ احترام و رعایت به حقایق عنعنات و سنن جامعه در وجود حکومت دموکرات و ملی می تواند عملی گردد.

ببرک کارمل همه اقوام و قبایل را از لحاظ موقف سیاسی و اجتماعی مساوی میدانست و همه را شهروند و به آرمانهای شهروندی متعقد بود.

ببرک کارمل یکی از بنیان گذاران اصلی حزب دموکراتیک خلق افغانستان، بعد از رهائی زندان تلاش ورزید تا در بسیج روشنفکران و تشکیل سازمان سیاسی سرتاسری با اندیشهء ترقی خواهانه که دارای پروگرام روشن و از دسپلین عالی بر خوردار باشد اقدام ورزید.  ببرک کارمل منحیث رهبر با تقوا مبتکر و اندیشمند دایماً برای تحکیم وحدت سازمانی، تشکیلاتی ح.د.خ.ا. پیگیرانه مبارزه نموده و از هیچ نوع فداکاری دریغ نه ورزیده است.

ببرک کارمل یکی از آن شخصیت هایست که با تحلیل عمیق و درک علمی اش از جامعه مبارزه مسالمت آمیز را برای نفوذ و گسترش اهداف ترقی خواهانه حزب در جامعه و بسیج توده ها بدور آن حزب و سازمانهای اجتماعی بر گزیده و از این طریق راه عدم خشونت تفاهم و همسوئی را با سائیر نیروهای ملی و مترقی چپ به خاطر ایجاد جبههء مشترک ضد استبدادی و ضد استعماری هموار گر دانید. وی را برحق می توان منحیث شخصیت بی نظیر و بی بدیل که جایگاه خاص خودرا در تاریخ جنبش چپ و دموکراتیک کشور دارد به حساب آورد.

شادروان ببرک کارمل به مانند یک شخصیت با تقوی و پرهیزگار جز معنویت چیزی از لحاظ مادی از خود بجا نمانده و به مثابه شخصیت بزرگ سیاسی و سیاستمدار بزرگ فراموش ناشدنی کشور ما زیست نموده است.

زنده یاد ببرک کارمل دایمأ توجه به رفع مشکلات رفقا که از لحاظ مادی دچار حال شان بود دلسوزانه برخورد داشت، در زمانی که به حیث منشی عمومی کمیته مرکزی ح.د.خ.ا. و رئیس شورای انقلابی ایفای وظیفه داشتند، به گفته یک تن کارمندان شورای انقلابی بنام نورمحمد خانه سامان "که هر ماه رفیق کارمل معاش خودرا برای آنعده فامیل های که در راه وطن شهید شده اند و در مشکلات اقتصادی قرار داشتند به بازمانده گانش توسط وی ارسال می نمود".

افتخار به شخصیت همچو رهبر با احساس وطن دوست و رفیق دوست، خاطرات و روانش شاد و اندیشه هایش پیروز باد.

پیروز باشیـــــــد،

کشور المان

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org