دوشنبه، ۲۳ مارچ ۲۰۰۹

کاخ کرملین در روسیه زیبا ترین کاخ ریاست جمهوری دنیا است، این ساختمان مجموعه یی بسیار مستحکم در قلب مسکو که مشرف به رود موسکوا از سمت جنوب، کلیسای جامع سن باسل و میدان سرخ از شرق (که اغلب از سوی غربی ها با خود کرملین اشتباه گرفته می شود) و باغ الکساندر از غرب است. اولین سازه های سنگی ثبت شده در کرملین، به دستور ایوان کالیتا در اواخر دهه ۱۳۲۰ میلادی که پایتخت حکومتی خود را از کییف به مسکو تغییر داد ساخته شدند. در سال ۱۴۷۵، قلمرو حکومتی روسیه وسطی در دوره حکومت ایوان کبیر متحد شد. مردی که عنوان یگانه پادشاه کبیر کل روسیه را کسب کرد و باور داشت که مسکو، تنها جانشین قانونی و شایسته رم و قسطنطنیه است. در راه محقق کردن آرزوهای شاهانه و جاه طلبانه اش، ایوان طرح بازسازی کاخ کرملین را ارائه داد و جمعی از آرشیتکت های (معماری) ایتالیای دوره رنسانس مانند پیترو آنتونیوسولاری و مارکو روفو را دعوت کرد. در طول تسلط ناپلئون بر روسیه در سال ۱۸۱۲، نیروهای فرانسوی کاخ کرملین را از ۲ تا ۱۱ سپتامبر محاصره کردند. وقتی ناپلئون مسکو را کاملاً تسخیر کرد، دستور داد تا کرملین کاملاً منفجر شود. انبار مهمات جنگی کاخ کرملین، بخش های متعددی از دیوار کرملین و بسیاری از برج های کرملین با این انفجارها منهدم شدند و کلیساها و تالارهای گرانبهایی آتش گرفتند. انفجارها تا سه روز از ۲۱ تا ۲۳ اکتبر ادامه یافتند. خوشبختانه باران، آتش ها را خاموش کرد و خسارات بسیار کمتر از میزان تخمین زده بود. بعد از آن مقامات شوروی پایتخت حکومت را دوباره از پتروس گراد به مسکو منتقل کردند.

مردم روسیه میگویند: هسته مرکزی شهر مسکو ارگ یا کرملین آن است که در قرن پانزدهم درکرانه شمالی رود مسکو ساخته شده و شامل تعدادی کاخ و کلیسا است. کرملین مثلث شکل با جهت شمالی دارای ضلع هایی به طول ۷۵۰ متر است. کرملین را واقعاً می توان از هر نظر، سمبولیک، تاریخی، استراتژیکی و قلب مسکو نامید. بزرگترین کلیسای کرملین مسکو، کلیسای جامع اوسپنسکی است که در طی سالهای ۱۴۷۵ تا ۱۴۷۹ ساخته شده و تزارها در آنجا تاجگذاری می کردند.

احداث کرملین در تاریخ ۱۹ جنوری سال ۱۴۸۵ پایان یافت. ابتدا دیوار آجری کرملین در کنار رودخانه مسکو بنا شد، زیرا همانا از آنجا تاتارها اغلب حمله میکردند. تمام عملیات ساختمانی ۱۰ سال بطول انجامید. لازم به یادآوری است که کرملین جدید را بر روی کرملین قدیم که از سنگ سفید بود بنا کردند. دیوارهای قبلی را در حد امکان باقی گذاشتند فقط دور آنها را دیوارهای آجری کشیده و آنها را بلندتر، ضخیم تر و محکم تر کردند. کاخ بزرگ کرملین در سال ۱۸۴۹ شکل کنونی را کسب کرد. کاخ جدید بطول ۱۲۵ متر بود و دارای ۷۰۰ اتاق از جمله آپارتمانهای شخصی خانواده شخص اول کشور بود.

در سال ۱۹۶۱ عمارت جدیدی به کرملین اضافه شد- کاخ کنگرهها. از کاخ کنگرهها برای اهداف گوناگون استفاده میکنند. برای اجرای نمایش های تئاتری و جشن های عمومی. سالن بزرگ آن برای ۶ هزار نفر درنظر گرفته شده است. وسایل صوتی برای ترجمه بیش از ۲۹ زبان در این کاخ نصب شدهاند. بالشوی تاتر، باله و اپرا روی صحنه کاخ کنگرهها به نمایش می گذارد. این کاخ دارای ۸۰۰ اتاق جداگانه از جمله سالنها، رخت کن، راهرو و اتاق های اختصاصی برای اعضای شخص اول مملکت، اتاق مطبوعات و اتاق هایی برای خدمه فنی است. برای ساخت این کاخ فقط ۱۶ ماه وقت صرف شد و جایزه لنین به طراحان و معماران آن تعلق گرفت. کرملین جایی است که تمام راه های روسیه به آنجا ختم می شود. در اینجا ایوان گروزنی (مخوف) و استالین حکومت کردند، ناپلئون از کرملین آتش گرفتن مسکو را تماشا کرد، لنین دیکتاتوری پرولتاریا را شکل داد، گورباچف و یلتسین آنرا از بین بردند و ولادیمیر پوتین روسیه را در ردیفِ ۱۰ کشورِ پیشرفته سرمایه داری جهان قرار داد

  

کاخ پرژیدنسکی در وارسا پایتخت لهستان بنایی باشکوه به سبک معماری یونان باستان و آخرین نمونه از سازه هایی است که در سایت کراکوفسکی پرژدمیشیه پس از سال ۱۶۴۳ ساخته شده است. در طول سالیان، این ساختمان بارها تجدید بنا و دوباره سازی شده است. در ۱۷۵ سال نخست آن، این کاخ دارایی خصوصی خانواده های اعیان و اشراف لهستانی بود. در سال ۱۷۹۱، این کاخ طرح ریزان و حامیان مشروطه سوم ماه مه لهستان را میزبانی کرد. نخستین نظام مشروطه تدوین شده ملی اروپا و دومین انقلاب مشروطه دنیا پس از ایالات متحده. در سال ۱۸۱۸ بود که پالاس پرژیدنسکی، وقتی به جایگاه استقرار نایب السلطنه کنگره لهستان در تحت سلطه روسیه بدل شد، فعالیت مداوم خود را به عنوان یک بنای حکومتی شروع کرد. در پی قیام عمومی لهستان پس از جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸، این بنا توسط مقامات تازه روی کارآمده پس از قیام عمومی تصرف شد و به مسند شورای وزیران بدل شد. در طول جنگ جهانی دوم، این قصر به عنوان جایگاه استقرار آلمانی های اشغالگر استفاده شد و پس از شورش عمومی ۱۹۴۴ نیز دست نخورده و سالم باقی ماند. پس از جنگ نیز فعالیت خود را به عنوان محل اقامت اعضای شورای وزیران لهستان ادامه داد.

 

پالاسیو دو پلانتالو محل کار رسمی رئیس جمهور برزیل است. این کاخ در پراخا دوس ترس در برازیلیا، پایتخت برزیل قرار دارد. به عنوان محل کار رسمی حکومت، واژه پلانتالو به معنای زمین مسطح، به عنوان کنایه یی برای شعبه رسمی و اختصاصی حکومت استفاده می شود. معمار پالاسیو، اسکار نایمیر نام دارد که سازنده بسیاری از بناهای مهم در پایتخت جدید برزیل است. ایده اصلی، ایجاد تصویر سادگی و مدرنیسم با استفاده از خطوط منحنی و امواج صاف برای ساختن ستون ها و ترکیب های ساختمانی خارجی بود. این قصر، چهار طبقه است و مساحتی برابر با ۳۶ هزار متر مربع دارد. چهار بنای اقماری نزدیک به ساختمان نیز بخشی از مجموعه هستند.

 

این قصر در ویادل کوییریناله واقع شده و روبه روی پیزا دل کوییریناله قرار دارد. در سال ۱۵۷۳ توسط پاپ گره گوری ساخته شد تا به عنوان محل اقامت تابستانی پاپ ها مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این ساختمان برای بسیاری از گردهمایی های پاپ استفاده می شد. این بنا تا سال ۱۸۷۰ به عنوان اقامتگاه روحانیون مسیحی فعالیت می کرد و همچنین دفاتر مرکزی مسوول دولت محلی را میزبانی می کرد. در سپتامبر ۱۸۷۰، آنچه که از حکومت پاپ ها باقی مانده بود نیز سرنگون شد. تقریباً پنج ماه بعد در سال ۱۸۷۱، رم به پایتخت حکومت جدید ایتالیا بدل شد. قصر پالاتزو در در هنگام اشغال رم، تصرف و به محل اقامت رسمی سلطنتی پادشاهان ایتالیا تبدیل شد. هرچند در واقع برخی از پادشاهان به ویژه شاه ویکتور امانوئل سوم (که از ۱۹۰۰ تا ۱۹۴۶ حکومت کرد) در اقامتگاه های شخصی دیگری سکونت داشتند اما پالاتزو دل کوییریناله به عنوان دفتر و محل فعالیت های حکومتی استفاده می شد. سلطنت پادشاهی در سال ۱۹۴۶ برافتاد و از آن پس، این قصر به عنوان محل اقامت رسمی و دفتر کار رئیس جمهورهای ایتالیا به کار رفت.

 

گراسالکوویچ پالاس، قصری در براتیسلاوا است و محل اقامت ریاست جمهوری اسلواکی به شمار می رود. این قصر در نزدیکی محل اقامت تابستانی اسقف اعظم قرار گرفته است. این قصر، ساختمانی با سبک معماری قرن ۱۸ میلادی به همراه یک باغ فرانسوی دارد. قصر گراسالکوویچ در سال ۱۷۶۰ برای کنت آنتال گراسالکوویچ، نجیب زاده مجارستانی یک خانواده کروات که به عنوان سرپرست مجتمع مجارستانی (نوعی از وزارت اقتصاد و دارایی در پادشاهی مجارستان) فعالیت می کرد توسط معمار آنتون مایرهوفر ساخته شد. در این کاخ بسیاری از اتاق های زیبا و یک پلکان مجذوب کننده وجود دارد.

 

شلوس بلویو کاخ دوره ملوک الطوایفی در مرکز برلین است. این کاخ در ضلع شمالی تایرگارتن پارک در اطراف نماد پیروزی آلمان با نام «اسپیروگ ۱» قرار دارد. این کاخ محل اقامت اصلی رئیس جمهور آلمان از سال ۱۹۹۴ بوده است. این بنا در سال ۱۷۸۶ برای شاه فردیناند پروشه برادر کوچک تر شاه فردیناند دوم توسط معماری به نام فیلیپ دانیل باومن به عنوان اقامتگاه تابستانی این پادشاه ساخته شد. کاخ جدید در محل احداث بنایی قدیمی توسط نوبلزدروف، ساخته شده در سال ۱۷۴۳ بنا شد. این بنا، اولین ساختمان نئوکلاسیک در آلمان بود و سه عنصر اصلی داشت؛ ساختمان مرکزی با ۱۹ اشکوبه، پایه مرکزی با ستون های کورینتیانی و بال هایی در هر دو طرف. این ساختمان با پارکی به وسعت ۲۰ هکتار احاطه شده است. شلوس بلویو به عنوان محل اقامت رسمی پادشاه آلمان تا سال ۱۹۱۸ فعالیت می کرد. قرارداد پایان بخش جنگ های فرانسه و آلمان در ۳ سپتامبر ۱۸۷۰ در همین قصر امضا شد. در اواسط دهه ۱۹۳۰ به یک موزه مردم شناسی تبدیل شد. بعد از آن نیز به عنوان محل اقامت میهمانان رایش سوم بازسازی شد. این بنا در مه ۱۹۴۵ در پایان جنگ جهانی دوم، خسارت دید و در پایان دهه ۱۹۵۰ به کلی بازسازی شد. از سال ۱۹۵۷، دومین محل اقامت رسمی رئیس جمهور آلمان بود و جایگزینی برای ویلا هامراشمیت در بن محسوب می شود. این بنا مجدداً در سال ۱۹۶۷ بازسازی و نوسازی شد و ریچارد فن وایزسکر پس از متحدسازی آلمان، به محل اقامت اولیه ریاست جمهوری خود در سال ۱۹۹۴ برگشت.

 

معمار کاخ سفید در یک مسابقه برای طراحی کاخ در سال ۱۸۶۰از بین ۹ طرح پیشنهادی، برگزیده شد. یکی از این طرح ها به صورت ناشناس، توسط توماس جفرسون ارسال شده بود. رئیس جمهور جرج واشنگتن، در شانزدهم جولای ۱۷۹۲ به محل شهرسفر کرد تا در این مورد تصمیم بگیرد. تصمیم او به عنوان یک مدرک واقعی ذخیره شده است. او سریعاً طرح پیشنهادی جیمز هوبان، مرد ایرلندی ساکن چارلزتون در کارولینای جنوبی را تایید کرد. طرحی که هوبان ارائه داد، به طرز قابل توجهی بر روی اولین و دومین پایه های خانه لینستر تاثیر گذاشت. کاخی وابسته به مقامات دوک در دوبلین پایتخت ایرلند که هم اکنون محل مجلس ایرلند است. ساخت این بنا با گذاشتن نخستین سنگ در ۱۳ اکتبر ۱۷۹۲ شروع شد. یادداشت های به جامانده از مامور عالی رتبه دولتی گماشته کلمبیا در ساخت کاخ سفید مشخص می کند که پی ساختمان توسط عده یی از برده ها حفر شده است. فونداسیون ساختمان نیز توسط نیروی کار بردگان ساخته شده است. ساختمان اصلی، تقریباً هشت سال زمان برد و مبلغ گزارش شده ۲۳۳ میلیون و ۳۷۱ هزار دالر (۴/۲ میلیون دالر در سال ۲۰۰۵) هزینه برداشت. هرچند که هنوز کامل نشده بود، اما دراول نوامبر ۱۸۰۰ کاخ سفید آماده بهره برداری شد.

ده شگفت انگیز ترین و زیبا ترین معابد جهان

این صومعه واقع است در ارتفاع ۳۱۲۰ متری بر روی صخره ای بسیار پرمخاطره در دره Paro در کشور بوتان.

 

تفاوت از تمام معابد بودایی جهان در چیانگ مای تایلند. ساخت این معبد از سال ۱۹۹۸ آغاز و در ۲۰۰۸ پایان یافت.

 یک معبد هندو در جاوای مرکزی در اندونزیا. این معبد در سال ۸۵۰ پس از میلاد ساخته شده و از ۸ زیارتگاه اصلی و ۲۵۰ زیارتگاه کوچکتر در اطرافش تشکیل شده است.

  

Shwedagon Paya یا Pagado

از زمان ساخت دقیق آن اطلاعی در دست نیست. به گفته برخی افسانه ها بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد ولی باستانشناسان تاریخ ساخت آنرا بین قرون ۶ و ۱۰ میلادی تخمین می زنند. این معبد در میانمار (برما) واقع شده است.

معبد بهشت یک معبد تائوئیست است واقع در پکن و در قرن ۱۴ میلادی توسط پادشاه سلسله Yongle of the Ming ساخته شد.

 

 

Chion-in

این معبد در سال ۱۲۳۴ میلادی برای احترام به بنیانگزار  Jodo  (Pure Land) Buddhismکه کشیشی به نام Honen بود ساخته شد. این معبد در شهر کیوتوی جاپان است.

 

Borobudur

در قرن نوزدهم اشغالگران هالندی معبد ویران شده بسیار عظیم و کهنی را در اعماق جنگل جاوا در اندونزیا یافتند. آنچه که آنها یافتند ساختار غول پیکری است که بیش از ۵۵۰۰۰ متر مکعب سنگ در آن بکار رفته است. این معبد نزدیک به ۲۷۰۰ تخته سنگ حجاری برجسته و ۵۰۴ مجسمه بودا دارد.

 

Harmandir Sahib

به معنی منزلگاه خداوند یا به زبان ساده معبد طلایی (Golden Temple) است که در پنجاب هندوستان واقع است و از مهمترین معابد مقدس Sikhism ها بشمار میرود.

 

Srirangam یا Sri Ranganathaswamy

 واقع در شهر Tiruchirapalli در جنوب شرقی هندوستان بزرگترین معبد فعال هندوها در دنیاست. البته Ankor Wat که در زیر آمده است از این بنا بزرگتر است ولی در حال حاضر فعالیت نمی کند.

 

Ankor Wat

بزرگترین معبد تاریخ و الهام بخش داستانها و فیلمهای هالیوودی. واقع در کامبوج شهر آنگکور.

 

از منابع : وارد پریس، گوناگون و جالبهای دنیا.

 

 

توجه !

 

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با کسب مجوز کتبی از «اصالت» مجاز است !

کليه ی حقوق بر اساس قوانين کپی رايت  محفوظ و متعلق به «
اصالت» می باشد.

Copyright©2006 Esalat

 

 www.esalat.org