دوستان عزیز به سایت اصالت خوش آمدید !        اگر زنده ماندن بقیمت تن دادن به پستی، گذشتن از حیثیت و آبرو و پا ماندن بالای عقاید سیاسی باشد، مرگ صد بار بر آن شرف دارد           دوستان عزیز به سایت اصالت خوش آمدید !      دوستان عزیز به سایت اصالت خوش آمدید !          اگر زنده ماندن بقیمت تن دادن به پستی، گذشتن از حیثیت و آبرو و پا ماندن بالای عقاید سیاسی باشد، مرگ صد بار بر آن شرف دارد اگر تمام تاريکيهاي دنيا با هم جمع شوند روشنايي شمع کوچکي را نيز نميتوانند خاموش کنند     اگر تمام تاريکيهاي دنيا با هم جمع شوند روشنايي شمع کوچکي را نيز نميتوانند خاموش کنند
 

 
 

 

ناشر افکار دموکراتیکِ خلق افغانستان

اهداء به فرزند اصیل خلق افغانستان ببرک کارمل بانی ح.د.خ.ا. و رهبر زحمتکشان کشور

 

 
 


 

 

(وفات قبله گاه ام مورخ ۹-۱۱-۲۰۱۱ در شهر کابل)

(صباح)

 

 

 

به مناسبتِ وفاتِ پدر بزرگوار و مهربانِ رفیق و همکارِ عزیزمان

 اُستاد (صباح)

  

مراتب صمیمانه ترین سلام ها و درود های گرم دوستانه و رفیقانۀ مان را حضور رفیق و دانشمند عزیز و گرامی و مبارز انقلابی و خستگی ناپذیر اُستاد (صباح) تقدیم نموده، تمنای حوصله و بردباری در حادثۀ المناک را داریم.

با تألم، تأسف، اندوه و درد فراوان از مرگ تکان دهنده و نابهنگام پدر بزرگوار و مهربان شما از طریق تیلیفون شما اطلاع حاصل نمودیم و نهایت مأیوس، غمگین و جگرخون شدیم و اینست بازی چرخ روزگار و مایوسانه باید بپذیریم که همین روند طبعیت و زنده گی بدون وقفه ادامه دارد و همۀ ما دیر یا زود از این دیار رخت سفر میبندیم.

رفیق نهایت عزیز، دانشمند والا مقام و مبارز خستگی ناپذیر اُستاد (صباح) عزیز!

ازین حادثۀ المناک همه دست اندرکاران اصالت، همکاران قلمی و رفقای شما قلباً مایوس، متأثر و اندوهگین شدیم به شما و خانوادۀ نجیب و شریف تان تسلیت عرض نموده، برای همه ی شما عزیزان (خواهر عزیز و مهربان مان (همسر گرامی شما)، فرزندان نازنین (برادرزاده های عزیزمان) و متباقی تمام اعضای خانواده و فامیل محترم تان در داخل و خارج از کشور)، دوستان، خویشاوندان و بازمانده گان صبر جمیل و برای جناب قبله گاه صاحب بزرگوار بهشت برین را از بارگاه ایزد متعال استدعا داریم. امین یا رب العالمین.

اما درین دنیایی که در هر ثانیۀ آن امکان تغییر و تحول طبیعی و حوادث تکان دهنده و نابود کننده وجود دارد، به قول معروف مرگِ با پرده و زیر لحاف بزرگترین لطف خالق لایزال شمرده میشود. ازینرو از شما دوستانه، برادرانه و رفیقانه تقاضا داریم تا با متانت و شیکبایی حادثۀ دلخراش را تحمل نموده، مشترکاً با فامیل عزیز بر روان پاک قبله گاه گرامی تان دعا نمایید.

روانش شاد باد!

انالله و انا الیــــــــــه راجـــــــیعون

 

همرزم شما انجنیر فضل الرحیم همت

 

به نماینده گی از رفقا، دست اندرکاران و همکاران قلمی اصالت

 

 

 

رفیق عالی قدر، دوست و برادر نهایت عزیز و بزرگوارم اُستاد (صباح) عزیز!

 با تقدیم سلام و احترام، با یک عالم تأسف، اندوه عمیق و درد فراوان من و فامیلم اطلاع حاصل نمودیم که قبله گاه صاحب محترم، بزرگوار و مهربان شما داعیهء اجل را لبیک گفته و به جاودانگی پیوست.

 انالله و انا الیــــــــــه راجـــــــیعون

 ما این ضایعۀ بزرگ را نی تنها برای شما و خانوادۀ محترم شما جبران ناپذیر دانسته، بلکه همه دوستان و رفقا را عمیقا متأثر ساخته است. ما در این غم و اندوه بزرگ شما خودرا شریک دانسته، بدینوسیله مراتب تسلیت، همدردی، غمشریکی و تأثرات عمیق قلبی مان را برای شخص شما رفیق نهایت گرامی اُستاد (صباح) و خانوادۀ نجیب و شریف شما و متباقی تمام اعضای فامیل محترم و دوستان شما ابراز داشته، از بارگاه خداوند متعال برای شما و فامیل محترم شما صبر جمیل و برای مرحومی جنت فردوس را آرزو میکنیم. خداوند متعال متوفا را غریق رحمت خویش بگرداند.

روانش شاد باد!

 با درود های گرم رفیقانه و برادرانه،

ع . ق . فضلی

 

 
 
 

 

اُستاد و دانشمند گرانمایه (صباح)!

با مطلع شدن از درگذشتِ نابهنگام قبله گاه محترم و روانشاد شما از طریق سایت وزین اصالت بسیار زیاد متأثر و غمگین شدم. انالله و انا الیه راجعون.

تحلیلگر و پژوهشگر گرانمایه اُستاد (صباح)!

از دست دادن اعضای فامیل و به خصوص والدین غم بسیار بزرگ و جبران ناپذیر میباشد. ولی ناچار باید در برابر قانون الهی و طبعیت تسلیم شد. چارۀ جز این نیست ولو تحمل آن خیلی دشوار و نبود ایشان خلای بزرگی در زنده گی ما انسانها میباشد.

با اغتنام از فُرصت، اجازه دهید بدین مناسبت مراتب تسلیت عمیق و همدردی خودرا حضور شخص شما اُستاد گرامی و از طریق شما به خانوادۀ محترم تان ابراز نموده، در این غم بزرگ با شما خودرا شریک میدانم. برای شما و بازمانده گان مرحومی صبر جمیل آرزو نموده روان قبله گاه محترم شمارا شاد می خواهم.

با تجدید احترام و اردات به شما،

 

احسان الله خپلواک از جمهوری خلق چین

 

 

 

 

د خواشینۍ او ډاډګیرنې پیغام

 

په ډیر ژور خپګان او خواشینۍ سره خبر شوم چې د محترم استاد (صباح) د هغه محترم پلار له دی فاني نړۍ څخه د تل لپاره سترګې پټې کړی.

اناالله و انا الیه راجعون

زه نه یوازی چې محترم ارواښاد ته دعا کوم بلکې په دغه غمیزه کې ځان شریک بولم، او د ارواښاد اکورنۍ او محترم استاد (صباح) او درنی کورنی ته جمیل صبر غواړم.

خدای پاک ده دی وبخښي او د لوی پروردګار څخه ده ته جنتونه غواړم.

روح دی ښاد وي او یاد دی یې تل ژوندې وي.

په ډیر درنښت، 

 حمید الله (څپاند)، د جلال آباد ښار- افغانستان

 

 

د خواشینۍ پیغام

 

 

بسم الله الـرحمن الرحیم

په ډېرې خواشینۍ سره می خبر ترلاسه کړ چې، د نومیالي لیکوال، محقق، څیړونکی، تاریخ پوه، شاعـر، ادیب او ژورنالیست ښاغلي استاد (صباح) قدرمن پلار له دې فاني نړۍ څخه سترګې پټـې کړې. انآلله و انا اليه راجعون.

زه په داسې حال کې چې له ښاغلي استاد (صباح) سره په دې لوی غـم کې ځان برابر شریک بولم، مرحوم قبله ګاه صاحب ته له پاک خدای (ج) څخه د مغفرت غوښتنه او کورنۍ ته یې د جمیل صبر غواړم. روح دې ښاد وي .

ډاکټر بهیر الدین (هاند)،

کابل- افغانستان

 

 


کبیر مسکنیار

 

رفیق گرامی استاد (صباح)!

مراتب تسلیت، همدردی و غمشریکی خویش را اینجانب رفیقِ همدرد، همراه و همفکر شما کبیر مسکنیار از عمق قلب درد ناکِ که با مطلع شدن این خبر درد ناک و تکاندهنده آتش در وجود من بیشتر از پیش شعله ور گردید حضور شما استاد گران ارج و خانوادۀ محترم شما ابراز داشته برای همه اعضای فامیل محترم شما صبر و شکیبائی آرزو می کنم.

این درد و غم هیچ وقت فراموش ناشدنیست، من برای باز مانده گان مرحومی صبر جمیل و زنده گی طولانی خواهانم.

رفیق عزیز استاد محترم (صباح)!

من مانند شما، یکی از روز های که از زمین و آسمان نالۀ غم انگیز برپا شده بود، نمی دانستم مرا چی شده، در منزل با پدرِ بزرگوارم (رفیق جنرال قدیر) شب تا بامداد شفق قصه میکردیم چون پدرم با وجودی که تکلیفِ سرطان معده برایش پیدا شده بود حرف میزد و برای ما همیشه میگفت که تمام ما در یک کاروان قرار داریم مگر توقف کردن مجازنیست و زنده گی ادامه دارد و کاروان زنده گی کار و مبارزه به پیش میرود و هیچ وقت شما ناراحت در زنده گی نباشید تنها افتخار ما این است که فرزندان سالم مردم دوست به جامعه تقدیم نمائیم تا از زحمتکشان و مظلومان دفاع کنند. تمام شب این حرفها را پدرم برای ما میگفت؛ لحظاتِ اخیر زنده گی پدرم که با نوشاندن یک گیلاس شیر بود و من با دستان خویش برایش نوشاندم و بعداً به وظیفۀ که داشتم به بیرون از منزل رفتم. بعد از سه ساعت عمر خویش را به تمام رفقای شجاع ما سپرد.

رفیق عزیز، تمام ما در یک صفوف قرار داریم. این موضوع را بخاطری در جریان گذاشتم، چون درد قلب شما را و فامیل محترم شما را به تمام معنی درک میکنم و من به این عقیده هستم که روان پاک قبله گاه صاحب شما همیشه خوشنود میباشد. چونکه ایشان در جامعه از خود فرزندانِ مانند شما استاد بزرگوار بجا گذاشتند که همیشه سعی و کوشش شان برای سعادت و خوشبختی مردم مظلوم و رنج دیده افغانستان است و بس! ما به وجود شما رفیق گرامی استاد (صباح) افتخار می کنیم که شما با زحمتکشان و اصالت هستید و ریشه در اصل دارید که عبارت از وفاداری به آرمانهای انسان زحمتکش و اندیشه های رهبر زحمتکشان افغانستان زنده یاد رفیق ببرک کارمل، که ما و شما عنقریب در آستانۀ تجلیل از پانزدهمین سالروز درگذشت آن قرار داریم، میباشد.

با درود های گرم،

کبیر مسکنیار

 

 

 

 


ظاهر دقیق از هالند

 

رفیق عزیز و مبارز راه آزادی و حقیقت، نویسندۀ توانا و ورزیدۀ کشور استاد محترم "صباح"!

مراتب صمیمانه ترین سلامها و تمنیات عمیقاً  قلبی خویشرا خدمت شما دوست عزیز، رفیق ارجمند و مبارز راه عدالت تقدیم نموده و درین لحظۀ سوگواری و ضائیعۀ بزرگ "وفات قبله گاه بزرگوار شما" شکیبائی صبر و حوصله مندی برای شما آرزو مینمایم.

با کمال تآسف از طریق سایت وزین اصالت و فیسبوک اطلاع حاصل نمودم که قبله گاه، بهترین استاد وعزیز ترین کسی زنده گی شما عمر خویش را به شما و سایر بازماندگانش بخشید، این خبر باعث تأثر و اندوه اینجانب و تمام اعضای خانواده ام گردید. این راهی است که همه ی ما و شما و تمام موجودات زنده ی روی زمین در پیش روی داریم که یک امر طبیعی بوده و باید آنرا دیر یا زود سپری نمود. برای شما و همه بازماندگان مرحومی حوصله مندی، شکیبائی و صبر جمیل استدعا نموده و در ضمن درین غم و ضائیعه بزرگ با شما و فامیل محترم شما و تمام دوستان، رفقا و بازماندگان مرحوم خود را شریک دانسته و سوگوار میدانیم. خوشا بحال همچون پدری که فرزند مثل استاد "صباح" را تربیت و پرورش داد و در خدمت جامعه و انسانها گذاشت. خداوند بهشت برین را نصیبش نماید و روح مرحوم شاد باد!!

انالله و انا الیــــــــــه راجـــــــیعون

ظاهر دقیق از هالند