زمان چه زود میگذرد، اما واقعیت ‌های صیقل شده با درخشش در چشم کم بینان باعث نور گردیده و از خجل شدن ناگزیر چشم ببندند و اعتراف کنند، حزب دموکراتیک خلق افغانستان به مثابه عالی ترین حزب منظم سیاسی با تحلیل از اوضاع و احوال سیاسی آن زمان با طرح نوین برای ترقی و انکشاف افغانستان بنیاد گذاشته شد و با رسالت عظیم و اندیشه روشن بدون بازی‌ های پشت پرده و فریب مردم در تمام دوره های مبارزاتی افغانستان بی همتا و کم نذیر بوده که با شفافیت کاملاً بر مبنآی منافع مردم و رفع ستم بر طبقات را با قربانی هزاران تن فرزند اصیل خویش برای فردای شگوفان به اثبات رسانده است.

جای شک نیست که جادۀ مبارزه پُر خم و پیج است و برای هموار کردن آن وحدت، اتحاد و همکاری نیرو های دموکراتیک یک امر حتمی است، با تأسف که با تولد حزب دموکراتیک خلق افغانستان مردم تحت تآثیر رژیم سلطنتی و ذهنآ زیر فشار و ستم قرار داشتند حق اظهار و حق شهروندی حتا تابعیت به تصور شان هدیه سلطنت بود. مردم اراده خود را از دست داده بودند با تظاهرات خیابانی به ابتکار ح.د.خ.ا. (پارک زرنگار) ذهینت ها روشن شده هزاران تن برای استقبال از سخنرانی رهبران حزب به جاده ها می ‌رفتند و زمزمه امید به دل های مردم راه یافت و به امیدی فردای شگوفان می زیستند. اما دشمنان حزب و اندیشه‌ های روشن اندک نبود با پشتوانه قوی ارتجاع بین‌المللی و بازی با سرنوشت سیاسی کشور ذهنیت ها را مکدر ساخته و بنای مخالفت و اختلاف را بین مردم گذاشته و خود تماشاگر شدند.

نباید فراموش کرد که حزب پُر افتخار دموکراتیک خلق افغانستان، حزب زحمتکشان به تربیت اعضای خود به مثابه یک مکتب انسانی تبدیل شده بود اعضای حزب وطنپرست، صادق، پرهیزگار، شجاع، متحمل، با وجدان، شریف، با درک، مهربان تربیه شده و به حقوق مردم با حفظ احترام به کرامت انسانی عمل میکردند. تقویه دانش سیاسی و علمی یکی از وجیبه های حتمی عضویت بشمار میرفت حداکثر تحصیل کرده های کشور مان را اعضای حزب تشکیل میداد. در زمان حاکمیت حزب دموکراتیک خلق افغانستان هم سیستم و نظام با طرح بسیار جدی برای انکشاف و ترویج یک زندگی انسانی با سهولت های اولیه تهداب گذاشته شده بود با کمک‌های اتحاد شوروی سابق مردم نسبتآ به زندگی مدرن با داشتن سامان و لوازم عصری آن زمان از طریق مغازه های دولتی با فیصدی کم، داشتن کوپون مواد ارتزاقی با شور و شوق به زندگی روزانه ادامه داده به آینده خوش بین بودند.

دولت با رهبری حزب، افراد تحصیل یافته و با فرهنگ را در کابینه و مقامات وزارت خانه‌ ها و ریاست ها و در بخش ‌های فنی و مسلکی نظر به استعداد و شایسته بودن در امور کاری تعیین نموده تا خدمت نمایند. با سقوط حاکمیت حزب دموکراتیک خلق افغانستان ما شاهد جنایات زیاد استیم از بی ‌سواد بودن رهبری دولت گرفته تا چور و چپاول بیت المال و دارایی عامه، کشتن افراد بی گناه تخریب دوایر دولتی و منازل مسکونی و هزاران مثال برجسته و با شواهد روشن وجود دارد.

با افتخار که چهل و پنچ سال از تاسیس حزب میگذرد اعضای آن با وجدان پاک در برابر مردم از احترام و عزت بر خوردار اند، قابل یاد آروی است که دورود بی پایان به روان پاک رهبر حزب زحمتکشان افغانستان زنده یاد پدر معنوی حزب ما محترم مرحوم ببرک کارمل و جمعی از شهدای راه انقلاب و شهدای گلگون کفن مردم افغانسان!

فرخنده باد چهل و پنجمین سالگرد حزب دموکراتیک خلق افغانستان!

 

صالحه (رشیدی)

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org