دوشنبه، ۹ اپریل ۲۰۱۸     


لولا داسیلوا رهبر حزب کارگران برزیل، و رئیس جمهور پیشین آن کشور حین سخنرانی.

منطقه/ امریکای جنوبی/ برزیل

کتگوری/ سیاسی

هدف/ دنبال کردن پرونده ارتجاع و امپریالیسم/ خبر رسانی.

رحمت (ایماق)

دادگاه عالی برزیل به زندانی کردن لولا داسیلوا رییس جمهور پیشین آن کشور، رای داد.

لولا از جمله بنیان گذاران حزب کار برزیل، حزب چپی که خود شان را "سوسیالیست"، و برنامه های شان را "سوسالیسم دموکراتیک" اعلام میدارند، قبلاً رییس اتحادیه های کارگری آن کشور، که از سالهای ۲۰۰۳ – ۲۰۱۰ بحیث رییس جمهور برزیل وظیفه اجرا کرده است.

لولابه اتهام، اختلاس در دوران ریاست جمهوری وی که گفته میشود به هدف سیاسی و توطئه آمیز از طرف دولت دست راستی کنونی (میشل تمر) سازمان داده شده، به حکم دادگاه عالی کشور زندانی خواهد شد.

لولا، از جمله بنیان گذاران (حزب کار)، بزرگترین حزب ملی آنکشور، رهبر محبوب، آنکشور را در آستانه انتخابات قریب الوقوع برزیل که قرار است در ماه اکتوبر همین سال برگزار شود، زندانی می کنند تا از قدرت گیری دوباره حزب کار برزیل جلوگیری کنند.

رییس جمهور کنونی برزیل "میشل تمر" از جمله دست راستی های افراطی سفید پوست، از سرمایه داران آن کشور است که در ماه می ۲۰۱۶ در یک توطئه کودتا از طریق پارلمان آنکشور، خانم دلما روسف، اولین خانم ییس جمهور در تاریخ آنکشور، که او نیز از جمله بنیان گذاران حزب کار برزیل، قبلاً چریک، بر علیه دولت دیکتاتوری تحت حمایت امریکا جنگیده، او را متهم به فساد کرده، و وی را از مقامش برکنار کردند.

امروز دادگاه عالی برزیل با ۶ رای موافق و ۵ رای مخالف، در مغایرت با حق دفاع از خودی شهروند، بر مبنای قوانین و یا (Habeas corpus) که متهم میتواند از خودش دفاع کند، لولا را به ۱۲ سال زندان محکوم کرده و برایش مهلت داده تا فردا مورخ ۶ اپریل ۲۰۱۸، آماده رفتن به زندان باشد.

گرچه حکم دادگاه عالی حق ثبت نام کاندیداتوری لولا را که قرار است، نامزدان در ماه اگست ثبت نام می کنند رد نمی کند، مگر بر مبنای حکم قوانین کشور آنانی که جرم جنایی داشته باشند کمیسیون نامزدان انتخابات میتواند به دلیل مذکور درخواست اورا رد کند.

گزارشها از قبل میرساند که لولا به حیث شخصیت سیاسی محبوب که در دو دوره ریاست جمهوری خویش دهها میلیون برزیلی فقیر، سیاه پوست که از شدت فقر مادون انسان و برده بودند، نجات داده است، اگر لولا در انتخابات شرکت کند، وی آشکارا برنده انتخابات ۲۰۱۸ می باشد.

امروز چهار شنبه ۵ اپریل حزب کار برزیل طی اعلامیه رسمی حکم دادگاه عالی کشور را که حق دفاع از خود، و یا (هیبس کورپس) را از (لولا) گرفته است، تصمیم دادگاه را جعل خوانده، و آنرا رد کرده است.

رهبران سیاسی، و اجتماعی از سراسر جهان، در رابط به تصمیم دادگاه عالی برزیل برای زندانی کردن رییس جمهور لولا، و سلب حق قانونی او در دفاع از خودش بر مبنای قوانین جاری کشور نا رضایتی شان را ابراز و علیه این تصمیم اعتراض کرده اند.

نماینده جنبش "بی زمینان" برزیل می گوید: "هیچ قطعه زمین از دست ما در امان نخواهد ماند، ما تسلیم نمی شویم."

میشل تمر رییس جمهور فعلی مانند دونالد ترامپ دشمن سوگند یاد کرده ی فقرا، و از جمله زمین داران بزرگ در آن کشور است. زمین داران سفید پوست در آنکشور از خود شان شبه نظامیانی دارند که از منافع شان دفاع می کنند.

حزب کار برزیل، و حزب سوسیالیسم و آزادی طی اعلامیه های تصمیم دادگاه عالی را رد کرده وغیر قانونی خواندند.

تظاهرات سراسری در اکثر شهر های برزیل در حمایت از لولا دیسلوا، رییس جمهور پیشین، در رابط به تصمیم دادگاه عالی برگزار شده، ادامه دارد.

پیش زمینه ها در مورد این اقدام حکومت دست راستی (میشل تمر) متحد نزدیک ایالات متحده امریکا در امریکای جنوبی:

بعد از بر کناری دیلما روسف در اثر کودتا از طریق پارلمان، در کابینۀ جدید میشل تمر، بر علاوۀ برگرداندن مقامهای ارشد نظامی حکومت دیکتاتوری قبلی آنکشور،  "خوزه سرا" از حزب دست راستی ارتجاعی "سوسیال دموکرات" برزیل، طرفدار سرسخت خصوصی سازی و رقیب حزب کار برزیل، به حیث وزیر خارجه تعیین شد.

اسناد افشا شدۀ سفارت امریکا توسط ویکی لیکس نشان می دهد که "سرا" یکی از افراد طرفدار خصوصی سازی شرکت ملی"پطرو براس"، بزرگترین شرکت انرژی در آن کشور، و استخراج منابع نفتی برزیل توسط شرکت های نفتی امریکا است که طرف توجه ایالات متحده امریکا قرار دارد.

گزارشها و تحلیل های متعدد، می گویند، ایالات متحده امریکا  از دیر زمانیست که در صدد تغییر رژیم و بر انداختن حکومت خانم روسف در برزیل بوده و نصب دست راستی مانند میشل تمر به حیث رییس جمهور آن کشور بوده است؛ زیرا عضویت برزیل در اتحاد کشورهای(BRICS)، متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین، و افریقای جنوبی، و عضویت برزیل به حیث یکی از بازیگران اصلی- کلیدی و هفتمین قدرت اقتصادی جهان، که در اتحادیۀ بریکس  در صدد  ایجاد سیستم پولی و مالی مستقل کشورهای بریکس می باشد، خطر جدی برای "منافع" ایالات متحده امریکا تلقی می شود.

بر علاوۀ آن اتحادیۀ بریکس یک خطر جیوپولیتکی بالقوه برای امریکا، می باشد. از همین رو کودتاچیان تلاش کردند، تا دیلما روسف را از صحنۀ سیاسی بر دارند، و از همین رو است که تحلیل ها میرساند که امریکا برعلاوۀ پائین آوردن قیمت نفت و فشار به هدف بر هم زدن نظم اقتصادی و ایجاد بحران های اجتماعی در برزیل، از طریق امکانات استخباراتی خویش در به راه انداختن تظاهرات و نا آرامی ها، همان طوری که در وینزویلا، در پی بر انداختن دولت "نیکولاس مه دورو" می باشد، مبادرت ورزید.

توطیه جدیدی به زندان انداختن لولا دسیلوا، فاز دوم اقدامات نیرو های دست راستی برزیل، در اتحاد با امپریالیسم امریکا برای جلو گیری از قدرت گیری حزب کار برزیل در انتخابات قریب الوقوع در آن کشور می باشد.

با به قدرت رسیدن "لولا دیسلوا" و "دیلما روسف" از حزب کار برازیل، طی سالهای ۲۰۰۳ ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ -اواسطه ۲۰۱۶، طی دو دوره حکومت دیما روسیف، بیش از ۳۰ ملیون فقیر و بی خانمان، از فقر مطلق، وحتی از شرایط کار برده گی نجات یافتند.

لولا، و دیلما روسف بر نامه های وسیع کمک مالی به فقرا و کارگران را در بر نامۀ کاری خویش داشتند.

آیا این نوع، حکومت، و نظام را امپریالیسم تجاوز گر امریکا تحمل دارد؟  نخیر!

امپریالیسم جهانی هرگز حاکمیت های ملی طرفدار مردم را نمی تواند تحمل کند، زیرا سرشت ذاتی نظام سرمایه حکم می کند تا از طریق توطئه گری، و مداخلات مستقیم و تجاوزات نظامی حکومت های مستقل ملی طرفدار فقرا را برهم زده، و آنها را غارت کند، در غیر آن حیات زالویی آن پایان می یابد.

 

 

 

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org