ناشر افکار دموکراتیکِ خلق افغانستان

اهداء به فرزند اصیل خلق افغانستان ببرک کارمل بانی ح.د.خ.ا. و رهبر زحمتکشان کشور

 
 

 کسی که به فردا نمی اندیشد یقیناً فردایی هم ندارد!

انسان‌ هایی که به داشته ‌هایشان فکر می ‌کنند، آرامش و نشاطی نصیب ‌شان خواهد شد که پیوسته باعث افزایش این نعمت‌ ها در زندگی‌ شان می‌شود. اما در مقابل افرادی که همواره به نداشته‌ هایشان می‌ اندیشند آنچنان اضطراب و استرسی به همراه دارند که هر روز وضعیت ‌شان نسبت به روز قبل بدتر خواهد شد. انسان ‌های هدفمند و موفق همواره دنبال راهکارهایی می‌ گردند تا با سرعت و کیفیت بیشتری اهدافشان را محقق و زندگی و آزادی را برای خود و اطرافیانشان مهیا نمایند.

هدف ‌گذاری و برنامه‌ ریزی لازمه یک زندگی موفق و با نشاط است و افرادی که به دنبال خوشبختی و سعادت می‌گردند قطعاً باید برای رسیدن به این نعمت بیکران، هدفمند و با انگیزه حرکت کنند. آرامش و نشاط از اهداف متعالی یک زندگی موفق است که برای رسیدن به آن می‌ بایست تاکتیک‌ ها و راهکارهای معینی را تدوین و بر اساس آن یک زندگی آرام و با نشاط را ایجاد نمود.

انسان‌ هایی در صحنه زندگی و کار موفق و پیروز خواهند شد که در ابتدا این موفقیت و پیروزی را در ذهن خود ترسیم کرده و با تصویری کاملاً روشن و شفاف به سمت تحقق اهدافشان حرکت نمایند و اطمینان داشته باشند که پیروز خواهند شد. آنچه را که ذهن بتواند تصور و باور کند قابل دستیابی است به شرطی که با ذهنیتی همواره مثبت توأم باشد و افکار منفی آن را مخدوش نکند، پس بیاییم مسیر زندگی و مبارزه هدفمند خود را بر مبنای باورهای مثبت و یک روحیه عالی طراحی کرده و با امید زیباتر شدن زندگی و مبارزه خود و اطرافیانمان از فرصت‌ های طلایی نهایت استفاده را نماییم.

در یک زندگی و مبارزه موفق می‌ بایست همواره اندیشه از خود گذشتن و ایثار کردن جاری باشد ولی در قبال کارهایمان نباید انتظار قدردانی و سپاسگزاری از دیگران را داشته باشیم.

بعضی از انسان ‌ها در هر فرصتی به دنبال مشکل می ‌گردند، ولی انسان‌ های موفق در هر مشکلی به دنبال فرصت می‌ گردند و به قول دیل کارنگی اگر تقدیر زندگی در مسیر آنها یک لیموی ترش هم قرارداد از آن شیرین‌ ترین شربت زندگی را تهیه می ‌کنند و با عشق می‌نوشند. یادمان باشد که مشکلات دامنه ذهن ما را وسعت می ‌بخشد و توانایی‌ های ما را برای رسیدن به پیروزی ‌های بزرگتر افزایش می ‌دهد.

زمانی ‌که ما مشکل مان را حل کنیم در واقع آرامش و نشاط را به خود هدیه می ‌دهیم و لذت خدمت به دیگران بیشترین نشاط را در ما ایجاد خواهد کرد. زمانی زندگی زیباست که زیبا زندگی کردن را آموخته و به آنها عمل کرده باشیم. دانش و مهارت‌ های زندگی از جمله ابزارهای اساسی برای خلق یک زندگی موفق و زیبا است. تا زمانی که ما ندانیم که با خود و اطرافیانمان چگونه رفتار کنیم، چطور انتظار داریم زندگی زیبایی داشته باشیم. بزرگترین ترس ما، ناتوانی ما نیست؛ بزرگترین ترس ما کشف این است که بسیار نیرومند تر از آنیم که می پنداریم! آن چه بیشتر از هر چیز ما را می ترساند، فروغ درون ماست و نه تاریکی. هر چه آزاده تر باشیم، کسانی که به ما نزدیک می شوند هم آزاده تر خواهند بود.

زندگی مبارزه است و مبارزه اصولی و هدفمند منجر به خوشبختی انسانها و آزادی همیشگی میگردد. مبارزه یعنی تلاش برای رفع ظلم، این امر متعلق به مظلومین یك جامعه است كه دست بهر كوششی میزنند تا ظلم و بی عدالتی را از سر خود بردارند.

ظالم یا یك حكومت دیكتاتور برای خنثی كردن یك مبارزه حقیقی دست بهر اقدام ممكنی میزند تا آزدیخواهان موفق به نابود كردن نظام ظلم و نجات محرومین نشوند و آنها همچنان بر خر مراد سوار باشند و بحكومت ظالمانه و غارتگرانه خود ادامه دهند.

حربه های متعددی برای خنثی كردن یك مبارزه وجود دارد و یكی از حربه های خیلی موثر و كم خرج دیكتاتور ها شایعه پراكنی و وارد كردن اتهامات بی اساس بر علیه مبارزین و خدمتگزاران حقیقی است تا افراد نا آگاه جامعه را نسبت به مبارزین بدبین كند و این باعث میشود كه محرومین جامعه یك فرد مبارز در جامعه شان را به دیده شك و تردید بنگرند و جرات پیوستن به او را نكنند در نتیجه این كار فرد مبارز از حمایت افراد تحت ستم جامعه خود محروم خواهد ماند و دست تنها قادر به پیشبرد اهداف و گسترش مبارزه و رسیدن به مقصد نخواهد شد.

همرزمان گرامی، رفقای هدفمند، مبارزین راه سعادت و خوشبختی انسان زحمتکش، همفکران گرانمایه، سابقه داران جریان چپ دموکراتیک، سازمانها و نهضتهای مترقی و صفوف رزمنده و جان به کف حزب ما )ح.د.خ.ا.)!

همانگونه که در فراخوان قبلی به اطلاع رساندیم قرار است ما با تمام مشکلات و دشواری های متعددی که آگاهانه و یا غیرآگاهانه از جانب عدۀ فرصت طلب در مسیرما قرار میگیرد، تصمیم داریم چون گذشته از افتخارات و دست آوردهای حزب ما تجلیل به عمل آوریم.

بلی رفقای عزیز!

ما فرزندان آزاده و خدمتگاران صادق و بی آلایشی هستیم که طی حدودی نیم قرن مبارزۀ هدفمند و آشتی ناپذیر با دشمنان مردم افغانستان افتخارات و سربلندی های معین و حدود یکنیم دهه افتخارِ صداقت و پاک و ستره بودن را در حاکمیت ملی داریم، ما با دستان پاک با قلب مملو از صفا و صمیمیت از حاکمیت زحمتکشان، از استقلال ملی و از تمامیت ارضی کشور در بدل جانهای شیرین ما در مقابل ارتجاع، امپریالیزم و غلامان حلقه بگوش آن که در ابخور بیگانگان نیشخوار مینمودند و مینمایند، حراست و محافظت نموده ایم و این خدمتگزاری بی آلایشانه و صداقتمندانه، دشمنان وطن را نیز به اعتراف واداشته است. صفوف حزب ما با شکمهای گرسنه و تنهای برهنه از وجب وجب این مرز و بوم دفاع و حفاظت نموده اند و بعد از سقوط حاکمیت نیز دوشادوش زحمتکشان و ستمدیده گان ظلم و ستم بیگانه پرستان را با گوشت و پوست شان لمس نموده و با خوشبختی مردمش خوشحال و با غم مردمش غمگین بوده اند. و این همه افتخارات به آسانی بدست نیامده و کوشش نماییم که به آسانی از دست ندهیم.

اکنون زمان آن فرارسیده است تا با وحدت رفیقانه و با تشکل دلسوزانه دست همدیگر را فشار بدهیم و به استقبال هم بشتابیم و همدیگر را در آغوش بگیریم و بسوی فردای تابناک و بسوی رستاخیز ملی و همه گانی با یک مشت واحد به پیش برویم.

رهبر محبوب زحمتکشان افغانستان زنده یاد رفیق ببرک کارمل بزرگ در پلینوم دوازدهم  کمیته مرکزی ح.د.خ.ا. فرمودند:

). . . مظاهر موجود طایفه پرستی، خانواده پرستی و گروه بازی، محافل گرم رفاقت بازی شخصی، مقام پرستی و عدم اعتماد متقابل در بین حزب به وحدت آن لطمه وارد می کند. این وضع ناشی از عقب ماندگی و عدم پختگی سیاسی بعضی رفقا است که با استفاده از اعتبار شخصی و مقام رسمی، گروهی از افراد وفادار به خود و یا به اصطلاح ناراض ها را بدور خویش ایجاد نموده و آنان را در جریانات درون حزبی بنفع تمایلات و علاقمندی های شخصی خود می کشانند. افرادی که منافع، علاقمندی ها و خواستها و ادعا های شخصی خودرا در برابر حزب قرار میدهند، نمی خواهند و قادر نیستند کار دوستانه و با نظم را سازمان دهند و آرزو ندارند تابع دسپلین حزبی باشند، چنین اشخاص در شرایط ما، در ماهیت امر بمثابه فراکسیون بازان میباشند.(

همچنان زنده نام کارمل میگفتند:

«در این روز وقت آن رسیده که با حقانیت اعلام بداریم که برای نخستین بار در طول تاریخ نهضت آزادی بخش خلق افغان تنها سالگرد یک حزب سیاسی در افغانستان تجلیل میگردد، یک حزب سیاسی ایکه بحیث حزب طراز نوین پرولتاریا و تمام زحمتکشان کشور، حزب سپاهیان وطنپرست افغان، حزب مدافعان مصالح ملی وطن و استقلال ملی افغانستان، حزب خدمتگزار صدیق خلق و وطن واحد مان افغانستان نوین و انقلابی، حزب پاسخگوی منافع تمام مردم زحمتکش تمام ملیتها، اقوام و قبایل کشور، حزب انترناسیونالیست راستین، حزب کشاف راههای مهیب و خوفناک جامعه فیودالی - قبیله ای که در هر قدم با غولهای وحشی ارتجاع، امپریالیزم خون آشام و هژمونیزم شریر می رزمیده است، حزبی که دژ استبداد سلطنتی و رژیم اشرافی ملاک - بیروکراتیک و بورژوازی تجاری کمپرادور را واژگون ساخت و پرچم سرخ خلق - درفش انقلاب ثور و مرحلۀ نوین آنرا به ارادۀ خلق و برای آزادی و سعادت خلق دلیرانه و قهرمانانه، با قیام مسلحانۀ انقلابی برافراشت، حزبی که اکنون در خط مقدم سنگر آتشین پیکار طبقاتی زحمتکشان افغان، ملهم از قهرمانان آزادیخواه افغان، ملهم از اکتوبر کبیر و رهبر پرولتاریای جهان لنین بزرگ - این دوست صدیق و نجیب افغانها و خلقهای شرق علیه جنگ اعلام ناشده ای ارتجاع و امپریالیزم در رأس امپریالیزم آمریکا بی امان می رزمد، یورش می برد و پیروز میگردد و بسوی ساختمان جامعۀ نوین، بسوی صلح و سوسیالیزم با مارش ظفرآفرین انترناسیونال هشیارانه، شجاعانه، خردمندانه و در کادر اصول، بی ترس و بیهراس به پیش میتازد.»

رفقای عزیز و پرچمداران رسالتمند با این فرموده های رهبر خردمند مان بیایید تا در تجلیل از چهل و پنجمین سالگرد حزب ما سهم ارزنده گرفته دَین وطنی و حزبی خویش را ادا نماییم. تشکل و بسیج رفیقانه ما خاری چشمی خواهد شد که به دیدۀ دشمنان وطن فرو خواهد رفت.

)اصالت( یکبار دیگر از شما همرزمان گرامی صمیمانه و رفیقانه دعوت به عمل می آورد که درین تجلیل فرخنده سهم مشترک و رفیقانه بگریم و دوشادوش هم برای خوشبختی انسانهای درد رسیده سعی و تلاش نماییم و به امید فردای بهتر و زندگی مصوون تر متشکلانه و متحدانه به پیش برویم. از شما خواهشمندیم تا با ارایه نظریات ارزشمند تان مارا در راستای گرامیداشت ازین سالروز پُرافتخار همیاری و رهنمایی فرمایید:

 

1.    گرامیداشت و تجلیل ازین روز پُرافتخار کار مشترک و دستجعمی بوده و به آمادگی های همه جانبه نیاز دارد.

2.    ما چگونه و با کدام شیوه ها و میتودهای لازم از چهل و پنجمین سالروز حزب تجلیل شایسته به عمل آوریم؟

3.    آیا ازین روز فرخنده همه مشترکآ در یک تالار و زیر یک سقف تجلیل بعمل آوریم؟ و یا با ارایه دیدگاه های وحدت طلبانه و متشکل کننده و با نشر نظریات، مقاله ها اشعار میهنی و انقلابی، چاپ و نشر پوسترها و شعارهای وطنی این ایام خجسته را گرامی بداریم؟

 

(اصالت) منتظر نظریات، پیشنهادات و دیدگاه های شما رفقای گرامی بوده و آرزو دارد الی تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۰۹ مارا یاری و همیاری برسانید.

تجلیل شایسته از سالروز تأسیس حزب وظیفه همه رفقای حزبی بوده و نظریات و پیشنهادات شما عظمت و بزرگی تان را نمایندگی مینماید.

به امید صفا و صداقت گذشته دستهای تک تک شمارا به گرمی میفشاریم.

پیروزی ما در وحدت رفیقانه ما نهفته است.

فرخنده باد چهل و پنجمین سالروز تأسیس حزب ما.

به پیش بسوی انسجام، وحدت سراسری و تفاهم انقلابی.

هر چه آزاده تر باشیم، کسانی که به ما نزدیک می شوند هم آزاده تر خواهند بود.

انسان‌ هایی در صحنه زندگی و مبارزه موفق و پیروز خواهند شد که در ابتدا این موفقیت و پیروزی را در ذهن خود ترسیم کرده و با تصویری کاملاً روشن و شفاف به سمت تحقق اهدافشان حرکت نمایند و اطمینان داشته باشند که پیروز خواهند شد.

 

 


 

بزعم ما تجلیل از سالروز ایجاد حزب ما، میتواند قدمی برای وحدت و یگانگی ما در راه رسیدن به اهداف بزرگتر باشد؛ لذا از شما تقاضا مینماییم تا پیشنهادات، انتقادات سازنده، نظریات ارزشمند، مقاله ها، تحلیل ها، نوشته های سیاسی- تاریخی، علمی، فرهنگی و اشعار خویشرا به این مناسبت به آدرس «اصالت» فرستاده ممنون سازید.

 

*   *   *


 «در این روز وقت آن رسیده که با حقانیت اعلام بداریم که برای نخستین بار در طول تاریخ نهضت آزادی بخش خلق افغان تنها سالگرد یک حزب سیاسی در افغانستان تجلیل میگردد، یک حزب سیاسی ایکه بحیث حزب طراز نوین پرولتاریا و تمام زحمتکشان کشور، حزب سپاهیان وطنپرست افغان، حزب مدافعان مصالح ملی وطن و استقلال ملی افغانستان، حزب خدمتگزار صدیق خلق و وطن واحد مان افغانستان نوین و انقلابی، حزب پاسخگوی منافع تمام مردم زحمتکش تمام ملیتها، اقوام و قبایل کشور، حزب انترناسیونالیست راستین، حزب کشاف راههای مهیب و خوفناک جامعه فیودالی - قبیله ای که در هر قدم با غولهای وحشی ارتجاع، امپریالیزم خون آشام و هژمونیزم شریر می رزمیده است، حزبی که دژ استبداد سلطنتی و رژیم اشرافی ملاک - بیروکراتیک و بورژوازی تجاری کمپرادور را واژگون ساخت و پرچم سرخ خلق - درفش انقلاب ثور و مرحلۀ نوین آنرا به ارادۀ خلق و برای آزادی و سعادت خلق دلیرانه و قهرمانانه، با قیام مسلحانۀ انقلابی برافراشت، حزبی که اکنون در خط مقدم سنگر آتشین پیکار طبقاتی زحمتکشان افغان، ملهم از قهرمانان آزادیخواه افغان، ملهم از اکتوبر کبیر و رهبر پرولتاریای جهان لنین بزرگ - این دوست صدیق و نجیب افغانها و خلقهای شرق علیه جنگ اعلام ناشده ای ارتجاع و امپریالیزم در رأس امپریالیزم آمریکا بی امان می رزمد، یورش می برد و پیروز میگردد و بسوی ساختمان جامعۀ نوین، بسوی صلح و سوسیالیزم با مارش ظفرآفرین انترناسیونال هشیارانه، شجاعانه، خردمندانه و در کادر اصول، بی ترس و بیهراس به پیش میتازد.»

 

از سخنرانی رهبر بزرگ و خردمند حزب ما رفیق ببرک کارمل

 در جلسه باشکوه بیستمین سالگرد ح.د.خ.ا.، جدی ۱۳۶۳

 

 

 «رفقا!

راهی را که حزب ما طی بیست سال طی کرده است، راه مهیب و سهمگین ، راه پیچیده و دشوار و نامکشوف بود. حزب در روند تشکل و تکامل خویش با یک سلسله دشواریها و موانع عینی و ذهنی برخورد نمود. عقب ماندگی عمومی و عدم رشد لازم مناسبات اجتماعی- اقتصادی سطح نازل تشکل شعور و بیداری سیاسی- طبقاتی اقشار زحمتکشان و عدم رشد لازم قوام ملی و فرهنگی به طور ناگذیر تأثیرات نامطلوب را در حزب میگذاشت، بدین جهت حزب دارای ضعف های قابل توجه بود. ترکیب اجتماعی حزب عمدتاً به روشنفکران محدود میگردید. آگاهی طبقاتی- سیاسی اعضای حزب و آمادگی تئوریک مارکسیستی- لینینستی آنان و انطباق خلاق آن در شرایط مشخص افغانستان در سطح نازل قرار داشت.

پراگماتیزم مائوئیستی و نعره های ماجراجویانه و فتنه گرانۀ مائوئیزم در یک جبهه با ارتجاع سیاه و اعمال امپریالیزم وضع سیاسی را از لحاط درک حقایق انقلابی و اصولیت انقلابی مبهم و غبارآلود میساخت. وضع نیمه علنی حزب ایجاد ساختار سازمانی وسیع و توسعۀ ارتباطات آن با توده ها را دشوار میساخت. در محیط حزبی تأثیرات نیرومند بلندپروازی های خودخواهانۀ روشنفکری شخصی، منافع گروهی و ناسیونالیستی و قبیلوی، بیماری های خرده گیری و خرده کاری و محفل بازی های خرده بورژوائی محسوس بود. نباید فراموش کرد که سرویسهای مخصوص امپریالیستی و محافل حاکمۀ سلطنتی اجنت های خودرا بغرض درهم شکستن وحدت و قابلیت رزمی حزب نیز به درون حزب نفوذ میدادند.

همۀ اینها بالای وضع حزب در دوران سالهای قبل از انقلاب تأثیر انداخته انشعابات را در صفوف حزب تحریک میکرد. در آنزمان هنوز پختگی لازم و کرکتر پختۀ انقلابی لازم و درک لازم از نقاط مشترک حزب در شرایط جامعه که میتوانست از انشعابات جلوگیری کند، وجود نداشت.»
 

از سخنرانی رهبر بزرگ و خردمند حزب ما رفیق ببرک کارمل

در جلسه باشکوه بیستمین سالگرد ح.د.خ.ا. ، جدی ۱۳۶۳ 

 

 

 «متاسفانه در عمل دیده میشود که بسیاری از کمیته های حزبی و رهبری آنها این حقیقت صریح را درک نمیکنند. احساس میگردد که آنها نمیتوانند بقای سکتاریزم، توجه بیش از حد به صحنه های خورد و ریزۀ درون حزبی، تصادمات شخصی، گفتگو ها، آوازه ها و افواهات و غیره را رفع کنند. توجه آنها معمولاً به مسایل کوچک معطوف گردیده و مسایل عمده و جدی را فراموش میکنند. متأسفانه این نوع برخورد خرده بورژوازی و روشنفکرانه، خطرناک و مهیب تا هنوز هم در وجود رفقای ما ریشه دارد. ما نتوانسته ایم در سراسر حزب خصلت های پرولتری و مردمی مبتنی بر اصول ایدیولوژیک طبقه کارگر را تعمیم بخشیم.»

 

از سخنان ناب و نقادانۀ رهبر بزرگ زحمتکشان افغانستان رفیق ببرک کارمل در پلینوم ۱۴

 کمیته مرکزی ح.د.خ.ا. مورخ ۲۹ سنبله ۱۳۶۳

 

 

 «تکمیل صفوف حزب نه تنها بر اساس طبقاتی، بلکه بر مبنای انترناسیونالیستی در کشور کثیر الملیت چون افغانستان نیز یکی از اصول مهم ساختمان حزبی است. انترناسیونالیزه ساختن حزب وسیلۀ مطمئن تحکیم و توسعه روابط با توده های مردم و مظهر مشخص سیاست حزب مبنی بر تساوی ، دوستی و برادری خلقهای وطن محبوب مان افغانستان است. انترناسیونالیزه ساختن حزب به اعتبار آن می افزاید.»

 

از سخنان ارزشمند رهبر زحمتکشان افغانستان زنده نام ببرک کارمل بزرگ در پلینوم دهم

 کمیته مرکزی ح.د.خ.ا. مورخ ۲۱ قوس ۱۳۶۱

 

 

«. . . مظاهر موجود طایفه پرستی، خانواده پرستی و گروه بازی، محافل گرم رفاقت بازی شخصی، مقام پرستی و عدم اعتماد متقابل در بین حزب به وحدت آن لطمه وارد می کند. این وضع ناشی از عقب ماندگی  و عدم پختگی سیاسی بعضی رفقا است که با استفاده از اعتبار شخصی و مقام رسمی، گروهی از افراد وفادار به خود و یا به اصطلاح ناراض ها را بدور خویش ایجاد نموده و آنان را در جریانات درون حزبی بنفع تمایلات و علاقمندی های شخصی خود می کشانند.

افرادی که منافع، علاقمندی ها و خواستها و ادعا های شخصی خودرا در برابر حزب قرار میدهند، نمی خواهند و قادر نیستند کار دوستانه و با نظم را سازمان دهند و آرزو ندارند تابع دسپلین حزبی باشند، چنین اشخاص در شرایط ما، در ماهیت امر بمثابه فراکسیون بازان میباشند.»

از سخنان داهیانه رهبر محبوب زحمتکشان افغانستان زنده یاد رفیق ببرک کارمل بزرگ در پلینوم دوازدهم
 کمیته
 مرکزی ح.د.خ.ا. مورخ ۱۲ سرطان ۱۳۶۲

 

*    *    *

 

به استقبال چهل و پنجمین سالگرد ح.د.خ.ا

 

*    *    *

 

چهل و پنجمین سالگرد حزب دموکراتیک خلق افغانستان مبارکباد!

م. ن. ندرت

 

 

به رهروان صدیق ح.د.خ.ا. سپاس و احترام

 نبی غروال

 

 

دورود بی پایان به رهبر زحمتکشان افغانستان

زنده یاد پدر معنوی حزب ما محترم مرحوم ببرک کارمل

صالحه (رشیدی)

 

 

سالگردت مبارک باد ای والد معنوی من!

ستار خوژمن از سویس

 

 

چهل و پنجمین سالگرد حزب دموکراتیک خلق افغانستان!

یحیی

 

نامهء رفیق احمدشاه قادری از هامبورگ

 

به مناسبت تجلیل از چهل و پنجمین سالگرد حزب

عبدالواسع غفاری

 

نامهء رفیق سید داوود "مصباح" از تاشکند

 

به رهبران و رهروان ح.د.خ.ا (حزب وطن) سپاس

 

 

مقالات